۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۳
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84090347
۰ نفر

برچسب‌ها

اجرای طرح هر شهروند یک درخت جدید در میبد آغاز شد

یزد- ایرنا- به مناسبت نهم ربیع الاول آغاز امامت امام زمان (عج ) اجرای طرح «هر شهروند یک درخت جدید» با آماده کردن ۱۲ هزار اصله نهال برای توزیع با همکاری یک گروه مردم نهاد از امروز ( سه شنبه] در شهرستان میبد آغاز شد.

در آغاز اجرای طرح یادشده یک اصله نهال زیتون در شهرک صنعتی جهان آباد به یاد مرحوم مصطفی جندقی شهردار سابق میبد که به تازگی درگذشته است ، غرس شد .

رییس موسسه مردم نهاد طلوع مهرشهرستان  میبد روز سه شنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: این گروه در شرایطی که مردم با شیوع کرونا درگیر هستند برای امید بخشی و همچنین برای توسعه فضای سبز و حفظ و نگهداری محیط زیست  به صورت نمادین اقدام به کاشت هر نهال برای یک شهروند میبدی کرده ‌است.

حسین اعرافی با اشاره به اینکه در ارتباط با حفظ محیط زیست دچار آسیب‌هایی هستیم ، ادامه داد : برای اجرای این طرح کاشت و توسعه گونه های درختان کم آبخواه و سازگار با اقلیم منطقه مانند زیتون ، سنجد و گل محمدی مورد توجه قرار گرفته ‌است.

وی با اشاره به خریداری ۶ هزار اصله نهال زیتون و ۶ هزار بوته گل محمدی در اجری فاز اول طرح یادشده تصریح کرد: صرفه اقتصادی گونه‌های انتخاب شده نیز در نظر گرفته شده ‌است.

این فعال اجتماعی یادآور شد: مدیریت منابع آبی و جلوگیری از هدر رفت آن و افزایش راندمان بهره وری آب نیز در اجرای این طرح لحاظ شده و می‌تواند با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم در شهرستان و استان یزد   اجرا شود و متناسب با اقلیم مناطق مختلف در بهبود و ترکیب اقلیم و آب و هوا و حفظ محیط زیست نقش داشته‌ باشد.

وی با قدردانی از همه مجموعه‌ها و نهادهایی که در اجرای طرح یادشده تا به حال نقش داشته‌اند ، گفت: نهال‌ها در همه نقاط شهرستان به نسبت‌های مختلف در مکان هایی که امکان تامین آب و نگهداری درختان وجود دارد و با توجه به تعداد تقاضا از سوی مسوولان و مردم و با توجه به ظرفیت‌های موجود توزیع می‌شود.

اعرافی اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را تاکنون حدود ۱۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: فاز اول این طرح با محوریت گروه مردم نهاد طلوع میبد شروع شده و تا رسیدن به کاشت یک صد هزار نهال به تعداد جمعیت شهرستان با همکاری مردم و مسوولان و خیرین پیگیری می‌شود.

وی با یادآوری لزوم توجه به محیط زیست ، ایجاد نشاط و انگیزه و روحیه امید در شهروندان را از اهداف طرح «هر شهروند یک درخت جدید» عنوان کرد.

همچنبن شهردار سابق میبد و عضو گروه مردم نهاد طلوع مهر گفت: محیط زیست ، صنعت و آلودگی ناشی از فعال بودن صنایع و در حال حاضر کرونا از مهمترین موضوع‌ها و مشکلات مورد توجه و مطرح در مجامع فکری و اجرایی است.

محمود اسدزاده افزود: با توجه به این موضوع‌ و مشکلاتی که در شهر میبد با آن  مواجه هستیم ، کاشت یک صد هزار اصله نهال در شهرستان با توجه به جمعیت شهر به ازای هر کد ملی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: لازم است برای اجرای این طرح مردم با کاشت و حفظ و نگهداری درختان ، کارخانه‌داران و صنعتگران ، مراکز علمی ، معلمان و ائمه جمعه با فرهنگ‌سازی حفظ فضای سبز و محیط زیست و همچنین نیروهای بسیجی همکاری و مشارکت داشته باشند.

اسدزاده از فرماندار ، مسوولان و دستگاه‌های اجرایی و مرتبط خواست در اجرای این طرح که نیاز به حدود یک میلیارد تومان اعتبار دارد ، مشارکت کنند.

وی گفت: به ازای هر ازدواج و هر تولد ، هر موفقیت در حوزه های مختلف فرهنگی و علمی و فرهنگی می‌توان یک نهال کاشت و اجرای این طرح را با کاشت نهال‌های با صرفه اقتصادی و کم آبخواه دنبال کرد.

گروه های مردم نهاد دیگری نیز در میبد فعال است و در اجرای طرح های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی نقش دارند و آماری دقیقی از تعداد این گروه‌ها در دسترس نیست.

مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =