امام جمعه یزد: با جلوگیری از دلالی فشار اقتصادی کاهش می یابد

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: علت بسیاری از گرانی‌ها به خاطر دلالی و واسطه‌گری در بازار است که باید جلو آن گرفته شود تا فشار اقتصادی بر مردم کاهش یابد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در نشست با اعضای ستاد تنظیم بازار استان افزود: امروز مسوولان تمامی علت گرانی‌ها را به مساله ارز ربط می‌دهند در حالی که بسیاری از آنها به ارز ربطی ندارد و دلالی و واسطه‌گری و درخواست سودهای نامتعارف علت آن است.

به گزارش شامگاه سه‌شنبه ایرنا به نقل از دفتر امام جمعه یزد، وی ادامه داد: مسوولان  فکری جدی برای دلالان و واسطه‌هایی که افسارگسیخته و به میل خود اقدام به قیمت‌گذاری کالاهای مورد نیاز مردم می‌کنند داشته باشند و حداقل در استان برای این موضوع و هم تولید خوراک دام به روش گلخانه‌ای چاره‌اندیشی کنند.

امام جمعه یزد اظهار کرد: گرانی برخی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به خصوص گوشت و میوه و بسیاری خوراکی‌های دیگر طی روزهای اخیر هیچ ربطی به ارز ندارد بلکه به سبک خرید و فروش و دلالی‌ها وابسته است و مسوولان امر باید برای این موضوع چاره اندیشی کنند.

ناصری یزدی ادامه داد: اینکه گرانی شیر و تخم مرغ و مرغ  به خوراک دام ربط داده  ‌شود منطقی نیست، اول اینکه در کشور ما ظرفیت تولید خوراک دام وجود دارد ضمن اینکه اگر خوراک دام گران می‌شود، فرآورده دامی هم باید به همان نسبت گران شود نه اینکه چندین برابر گران شود.

امام جمعه یزد تصریح کرد: این گرانی‌ها افسارگسیخته است و دولت هم آنچنان که باید و شاید نظارت ندارد و هر صنفی به هر نحوی که خود تشخیص می‌دهد اجناس را گران می‌کند و چون می‌دانند نظارت‌ها جدی نیست و کاری با آن‌ها ندارند ، هر طور که دوست دارند عمل می‌کنند.

ناصری یزدی گفت: اینکه بعد از ۴۰ سال با این همه شعار خودکفایی دولت‌ها، نتوانیم سویا و ذرت و خوراک دام را تولید کنیم زیبنده نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید یک حرکت جهادی کند و ابلاغ کند که در همه استان‌ها اقدام به تولید خوراک دام شود و این راهکاری ساده است، اما نمی‌دانم چرا این کار را انجام نمی‌دهند.

شرایط تورم در یزد اصلاح شده است

همچنین استاندار یزد با اشاره به اینکه تورم در یزد اصلاح شده و دیگر در صدر استان‌های دارای تورم نیستیم گفت:  این وضعیت به تدریج اصلاح شده است، اکنون وضعیت متوسطی دارد و با سیاستگذاری‌هایی که انجام شد،  از تورم کشور بیشتر نیست و توانسته ایم این موضوع را مدیریت کنیم، اما به هر حال مشکلاتی در بازار وجود دارد که باعث نارضایتی مردم شده است.

محمد علی طالبی ادامه داد: یزد در حوزه تنظیم بازار پس از گرانی بنزین در کشور اولین استانی بود که ستاد تنظیم بازار را تشکیل داد همچنین به محض شیوع کرونا  ستاد تنظیم بازار به شکل فعال‌تری تشکیل شد و اکنون یکی از فعال‌ترین ستادهای تنظیم بازار کشور مربوط به یزد است.

این مسوول اظهار کرد: عمده مشکلات بازار به کمبود ارز در کشور بر می‌گردد، زیرا این امر جریان تولید را تحت تاثیر قرار داده و البته برخی سوء مدیریت‌ها نیز باعث افزایش قیمت‌ها شده، ولی به تدریج سیاستگذاری‌های غلط و آیین نامه‌هایی که نتایج خوبی نداشت، اصلاح شد.

طالبی گفت: امیدواریم کمتر شاهد بی‌تدبیری‌ها در حوزه مسایل اقتصادی باشیم که بخش عمده‌ای از این بی تدبیری‌ها به موضوع اختصاص ارز باز می‌گردد که مسایل خاص خود را به وجود آورده است و  همه در استان وظایف خود را انجام می‌دهند و با وجود کمبودها از جمله نیروی انسانی و پشتیبانی در امر نظارت، با همکاری سایر دستگاه‌ها تلاش در بهبود امور دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =