اصراری عجیب بر حمله و هتاکی به روحانی

تهران- ایرنا- سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت حفظ حرمت رئیس‌جمهوری، فصل‌الخطاب جریانات و شخصیت‌های مختلف سیاسی قرار گرفت. با این حال هنوز عده‌ای بر تخریب، حمله و هتاکی به رئیس‌جمهوری پافشاری می‌کنند.

 سخنان هنجارشکن «مجتبی ذوالنوری» نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص اعدام رئیس جمهوری، نقطه اوج حملات اخیر علیه دکتر «حسن روحانی» بود که واکنش‌های بسیاری را هم به همراه داشت.

 کار به جایی رسید که رهبر معظم انقلاب در سخنان سوم آبان خود به طور صریح و قاطع اهانت به رئیس‌جمهوری را مورد اشاره قرار داده  و فرمودند: ممکن است انتقاد درستی داشته باشید، انتقاد کنید اشکالی ندارد اما انتقاد با اهانت و هتک حرمت متفاوت است. این گونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌هاست که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آنها می گوید، دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند. روش ما اسلامی و قرآنی است، یعنی انتقاد بیان می شود اما هتک حرمت انجام نمی گیرد. باید حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور که در عرصه خدمت رسانی به مردم هستند، حفظ شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتقاد را غیر از هتک حرمت دانستند و افزودند: هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور. اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، این کار غلط بود و این موضوع را صریح اعلام می‌کنم.

پس از سخنان مقام معظم رهبری، بسیاری از رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی از بیانات رهبر انقلاب اعلام تمکین کردند. برای نمونه روزنامه «جوان» در گزارش تحلیلی روز گذشته خود با تیتر «ثبات دولت پیش‌نیاز عبور از شرایط کنونی است» نوشت: بیانات روز شنبه مقام معظم رهبری را علاوه بر سنت همیشگی ایشان در حمایت از دولت‌ها می‌توان نوعی تدبیر سیاسی برای حفظ ثبات قوه مجریه در شرایط حساس کنونی دانست؛ شرایطی که برای گذر از آن به یک همبستگی همه‌جانبه در داخل کشور و بیش از همه به یک دولت قابل اتکا و پایدار نیاز است. عبدالله گنجی مدیر مسئول  این روزنامه نیز در توییتر خود و در حمایت از منویات آیت الله خامنه ای نوشت: می توان با صراحت گفت چه رسانه‌های رسمی چه فضای مجازی  نیروهای انقلاب اسلامی با هتک حرمت رئیس جمهور در دو هفته اخیر همراهی نکردند  و می توان حزب‌الله را مشرف بر  سیره و نگاه رهبری دانست. حرمت رئیس جمهور مهم است این جایگاه حقوقی و از نظام و مردم  است و باید نگاه فرا شخصی بدان داشت.

سایر نمایندگان نیز در تبعیت از بیانات رهبر انقلاب واکنش نشان دادند. برای نمونه «اردشیر مطهری» نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در حساب توییتری خود آورد: فرمایشات حضرت آقا برای نمایندگان ولایی و انقلابی حجت است.

همچنین، مجتبی ذوالنوری در حساب توییتری خود نوشت: تبعیت از فرامین الهی رهبر عزیز و ولی امرم  را از اوجب واجبات می دانم  و تمام آبرو، هستی و وجود خود را در اطاعت اوامرش تقدیم میدارم و در چهارچوب تکالیف قانونی خود  و تدابیر معظم له  لحظه‌ای از احقاق حقوق مردم شریف غفلت نخواهم کرد.

البته این پایان ماجرا نبود و واکنش کاربران توییتر به توییت ذوالنوری پس از بیانات رهبر معظم انقلاب نیز در نوع خود جالب توجه بود:

کریم دلفی که خود را دانش آموخته مدیریت و معلمی از دیار نخل و کارون معرفی کرده نوشته است: هنوز چند روزی از تذکر رهبری به نمایندگان اصولگرا نگذشته که این بار طرح تحقیق و تفحص از نهاد رئیس جمهوری در مجلس توسط نزدیکان ذوالنوری درحال کلید خوردن است. التزام عملی به ولایت فقیه این نیست آقایان!  

کاربر دیگر با نام علی نوشته: حالا از توهین رسایی و بعضی نمایندگان_مجلس، مثل ذوالنوری به رئیس_جمهور بگذریم، آیا از اقدام ضدامنیتی اونها هم میشه گذشت؟ کمیته نظارت_بر_رفتار_نمایندگان چه کار میکند که رهبری باید شخصا به موضوع ورود کنند.  

کاربری با نام حامد و آیدی «انسانم آرزوست» نیز نوشته است: آقای ذوالنوری @zonnoour رهبری کم از دست این و اون حرص میخوره چرا اینجوری میگی اخه چرا انتقادتو درست بیان نمیکنی 

یک روز بعد از سخنان مقام معظم رهبری، «علی‌اصغر عنابستانی» نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی که پیشتر رئیس‌جمهوری را به‌خاطر ماسک روی صورتش هدف شدیدترین حملات و هتاکی‌ها قرار داده بود، در گفت‌وگویی در مورد بیانات رهبری اظهار داشت: قطعا توهین به رییس جمهور بد است اما روحانی نازک نارنجی شده است! رهبری که مصداق برای این توهین ها تعیین نکرده اند. حرف در مصداق است که چه کلامی هتک حرمت محسوب می‌شود یا نمی شود. توییت خود به روحانی را توهین نمی دانم. ان شاالله همه با هم تمرین کنیم تا احترام یکدیگر را نگه داریم.

در پاسخ به این پافشاری بر هتاکی، مهدی هاشمی نژاد که در توییتر خود را مدیرعامل شرکت دارویی معرفی کرده در این باره توییت کرده عنابستانی نماینده سبزوار گفته : رهبری مصادیق توهین رامشخص نکردند و حرفهایش مصداق توهین نبوده. یعنی از این بدترشم بلد بودی و نگفتی که اینا رو توهین نمیدونی؟ راستی تفسیر به رای کردن سخنان رهبری، با ادعای ولایتمداریت همخوانی داره؟

کاربر دیگری با نام خلیل خانی نوشت: عنابستانی از دشنام خود به‌روحانی دفاع کرد.

البته حملات به روحانی به اصرار عجیب عنابستانی محدود نماند و پس از آن برخی از نمایندگان این بار از تریبون مجلس حملات خود را به رئیس‌جمهوری ادامه دادند؛ از جمله نماینده خمینی شهر که روحانی را به «حاشیه‌سازی» متهم ساخت و نماینده صومعه‌سرا که با ادبیاتی نامتعارف توصیه کرد رئیس‌جمهوری خلیج فارس را به «گندمکاری» اختصاص دهد.

این در حالی است که رویکرد دولت و به طور ویژه شخص رئیس‌جمهوری سکوت در برابر این توهین و تخریب‌ها است. از نگاه بسیاری از ناظران، گرفتاری‌های دولت برای مقابله با تحریم و کرونا و تورم و ... چنان است که حتی مجالی برای اندیشیدن به این حملات با سویه‌های سیاسی و انتخاباتی باقی نمی‌گذارد. در این شرایط رهبر انقلاب خود برای دفاع از مسئولان اجرایی کشور بارها وارد عمل شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =