توقف تالاسمی نوزادان در استان و دیگر اخبار کوتاه خراسان شمالی

بجنورد_ ایرنا_ مسوول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: براساس غربالگری صورت گرفته، در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نوزاد متولد شده مبتلا به تالاسمی ماژور در استان نداشته‌ایم.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وب دا،  مهری فرشاد از وجود ۳۷ بیمار مبتلا به تالاسمی در استان خبر داد و اظهار داشت: اگر پدر و مادر به تالاسمی مینور مبتلا باشند، احتمال تولد فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور در آنها حدود ۵۰ درصد خواهد بود.

وی تاکید کرد: بهتر است افرادی که مبتلا به تالاسمی مینور هستند با هم ازدواج نکنند تا از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور پیشگیری شود.

وی اضافه کرد: با وجود تشخیص زودهنگام تالاسمی ماژور قبل از سه ماهه نخست بارداری به دستور پزشک ختم بارداری اعلام شده و در صورت سالم بودن جنین ادامه بارداری توصیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: ویزیت های تخصصی، سونوگرافی، رادیولوژی، خدمات پاراکلینیک و... در مراکز دولتی برای مبتلایان به تالاسمی رایگان است و بیماران می توانند از خدمات بهینه این مراکز بهره مند شوند.

تحویل ۲ پرنده شکاری به محیط زیست

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از تحویل ۲ بهله پرنده شکاری سارگپه جنگلی و سارگپه پابلند توسط یک شهروند دوستدار حیات وحش به این اداره کل خبر داد.

کشف ۳.۹ تن سنگ معدنی قاچاق در اسفراین

فرمانده انتظامی اسفراین گفت: سه تن و ۹۰۰ کیلوگرم سنگ معدنی قاچاق سرب به ارزش بیش از ۳۱۲ میلیون ریال در این شهرستان کشف و ضبط شد ... 
 سرهنگ مجید یگانه پور اعلام کرد: ماموران پاسگاه پرکانلوی این شهرستان هنگام گشت‌زنی در حوزه استحفاظی موفق به شناسایی ۲ دستگاه خودرو نیسان حامل سنگ معدنی غیرمجاز سرب شدند که در بازرسی از این خودروها ۲ تن و ۱۰۰ کیلوگرم سنگ معدنی کشف شد.
وی با بیان اینکه در عملیاتی دیگر ماموران از انباری در روستای نوشیروان یک تن و ۸۰۰ کیلوگرم سنگ معدنی بلاصاحب را کشف و ضبط کردند که در مجموع در این ۲ عملیات سه متهم دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها