احزاب و مقام‌های سیاسی حمایت مکرون از نشریه شارلی ابدو را محکوم کردند

تهران- ایرنا- جمعی از احزاب و شخصیت‌های سیاسی کشور در بیانیه‌های جداگانه حمایت رییس جمهوری فرانسه از اقدام موهن و سخیف نشریه شارلی ابدو در اهانت به ساحت مقدس رسول اکرم(ص) را محکوم کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «نشریه شارلی‌ابدو» در روزهای گذشته کاریکاتورهای توهین‌آمیزی را نسبت به ساحت مقدس پیامبر مکرم اسلام (ص) منتشر کرد که با حمایت رییس‌جمهوری فرانسه همراه شد.

در واکنش به این اقدام، فلوران ایدالو کاردار موقت فرانسه در تهران روز گذشته در اعتراض به اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر اکرم(ص) به وزارت امور خارجه احضار شد. در جریان این دیدار معاون مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه کشورمان، ضمن محکوم کردن اقدامات غیر قابل قبول مقامات فرانسوی که موجب جریحه دار شدن احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و جهان شده است، تاکید کرد: هر گونه اهانت و بی‌احترامی به پیامبر اسلام (ص)، ارزش‌های ناب اسلام از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است.

در این چارچوب، جمعی از احزاب و شخصیت‌های سیاسی کشور در بیانیه‌ها جداگانه‌ای در پی اقدام موهن و سخیف نشریه شارلی ابدو در اهانت به ساحت مقدس رسول اکرم(ص) و حمایت رییس جمهوری فرانسه از این اقدام اسلام‌ستیزانه، را محکوم کردند.

توهین به مسلمانان و مقدسات آنها سوء‌استفاده‌ای فرصت‌طلبانه از آزادی بیان است

سید شهاب‌الدین صدر رییس خانه احزاب ایران در پی محکومیت اظهارات اهانت‌آمیز رییس جمهوری فرانسه علیه پیامبر بزرگ اسلام (ص) تصریح کرد: آقای مکرون با حمایت از چنین رفتارهایی در حقیقت به نام آزادی بیان در حال ترویج توحش مدرن در اروپای دین‌گریز است. در حقیقت توهین به مسلمانان و مقدسات آنها سوء‌استفاده‌ای فرصت‌طلبانه از آزادی بیان است. در کجای تاریخ عقلانی بشریت توهین به ادیان الهی و پیامبران آنان نمایانگر آزادی بیان و تمدن و پیشرفت قلمداد شده است؟

رییس خانه احزاب ایران افزود: مسلمانان راستین هرگز چنین اقدامات لجوجانه و اهانت‌آمیز به پیامبر مکرم اسلام (ص) را فراموش نکرده و در زمان مناسب پاسخ آن را خواهند داد. آیا علمای واقعی ادیان الهی و معتقدان به کتب آسمانی چنین رفتارهایی را تایید می‌کنند یا آن را اهانت به تمامی پیامبران الهی و ادیان آسمانی و تورات و انجیل می‌دانند.

صدر به نمایندگی از احزاب، گروه‌ها، جمعیت‌ها و سازمان‌های سیاسی کشور ضمن اعلام انزجار از رییس جمهوری نادان فرانسه و روسای جمهوری کشورهای اروپایی که از این اقدام ضداخلاقی و ضدبشری حمایت کرده‌اند، از وزارت امور خارجه و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی اسلامی و آزادیخواه جهانی و اندیشمندان و آزادگان در سراسر عالم می‌خواهد که ضمن محکوم کردن چنین رفتارهایی، برخورد و اقدامی عملی برعلیه عاملان آن انجام دهند و با ایجاد کمپین تحریم کالاهای ساخت فرانسه اولین اخطار را به دولت و مسوولان این کشور اعلام کنند.

آیا دادگاه‌های فرانسه اجازه سوال درباره هلوکاست را به نشریات فرانسوی می‌دهند

جبهه پایداری انقلاب اسلامی در پی هتک حرمت به ساحت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) در فرانسه اعلام کرد: وجود مقدس رسول مکرم اسلام، مهمترین نقطه ایجاد وحدت در امت اسلامی است، محلی که عواطف همه مسلمان‌ها در آن متمرکز شده است؛ عوامل کانون‌های صهیونیسم بین‌الملل من جمله رییس جمهوری فرانسه با اهانت به پیامبر اسلام یا حمایت از این اقدامات موهن، ذیل عنوان آزادی بیان، دل‌ها و احساسات مسلمانان جهان را جریحه‌دار کرده است. اهانت به پیامبر خوبی‌ها، اهانت به همه ارزش‌های اصیل اسلامی و انسانی است.

این بیانیه افزود: اکنون باید از رییس‌جمهوری فرانسه این سوال را پرسید که آیا دادگاه‌های فرانسه در ذیل مساله «آزادی بیان» اجازه می‌دهند که نشریات و رسانه‌های فرانسوی در مورد موضوع «هلوکاست» فقط سوال بپرسند؟ اگر قرار نیست رییس‌جمهوری در توهین به ادیان و مذاهب مطالب نشریات کشور متبوع خود را داوری و قضاوت کند، چرا روژه گارودی فرانسوی که منکر هلوکاست شد به زندان محکوم شد و زیر شدیدترین مجازات‌های دولت متبوع فرانسه قرار گرفت!؟ پس استفاده ابزاری کشورهای غربی از آزادی بیان و به بازی گرفتن واژه‌ آزادی بیان جفایی بزرگ بر انسانیت و حرّیت و آزادی است.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی عنوان کرد: این ابراز انزجارها از اقدامات موهن نشریات فرانسوی و رییس جمهوری فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکنون واکنش درخوری در مقابل این اقدامات موهن انجام نداده است و باید، مقابله با این اقدامات را در مجامع بین‌المللی و حقوق بشری پیگیری کند و نتایج آن را به مردم ایران و مسلمانان جهان گزارش دهد تا بار دیگر شاهد اینگونه توهین‌های آشکار نباشیم.

رییس مجلس خبرگان اقدام نشریه فرانسوی را محکوم کرد

آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری در محکومیت اقدام نابخردانه امانوئل ماکرون تاکید کرد: جسارت اهانت‌آمیز ماکرون رییس جمهوری فرانسه به ساحت پاک پیامبر مکرم اسلام (ص) و حمایت مجدد او از کاریکاتورهای موهن علیه حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) به بهانه حمایت از آزادی بیان بار دیگر انزجار و تنفر مسلمانان و تمام آزادگان جهان را برانگیخت.

رییس مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: چگونه است که مدعیان فرهنگ و تمدن غربی و حامیان لیبرال دموکراسی که از حقوق بشر دم می زنند در چنین حوادثی خود را به خواب خرگوشی زده و از کنار حرمت شکنی و اهانت به پیامبری که «رحمة للعالمین» و «منادی اخلاق انسانی» است و نژاد و قوم و قبیله در نزدش اهمیتی ندارد و قریب دو میلیارد انسان در سر تا سر گیتی از ایشان پیروی می‌کنند و پیروان حقیقی ادیان آسمانی وی را مورد تکریم و احترام می‌دانند به راحتی می‌گذرند؟ به راستی این مدعیان یاوه‌گو از کدام حقوق بشر دم می‌زنند؟

وی، ضمن محکوم کردن این اقدام سخیف رییس‌جمهوری فرانسه از سران کشورهای اسلامی، عموم مسلمانان و پیروان راستین ادیان ابراهیمی می‌خواهد با اعلام انزجار نسبت به حرکت نابخردانه امانوئل ماکرون با اتحاد و انسجام در مقابل این قبیل جسارت‌ها به ساحت مقدس قرآن کریم و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام سکوت نکرده و آرام نگیرند تا دیگر شاهد چنین اعمال وقیحانه‌ای نباشیم.

اسلام‌ستیزان به اسم آزادی بیان نفرت پراکنی می‌کنند

حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری در واکنش به سخنان مکرون اظهار داشت: اسلام‌ستیزان به اسم آزادی بیان نفرت پراکنی می‌کنند، داعشیان به اسم اسلام‌گرایی سر می‌برند. رییس دولت فرانسه هم بر آتش نفرت و وحشت می‌دمد. وای بر اسلام، وای بر آزادی بیان، وای بر دولتمردان.

این توهین‌ها باعث توجه بیشتر به نبی اسلام، تعالیم الهی و تقویت همبستگی مسلمانان می‌شود

بنیاد حفظ آثار ونشرارزش های دفاع مقدس ضمن محکومیت شدید اقدام نشریه شارلی ابدو در انتشار کاریکاتور موهن از پیامبر گرامی اسلام(ص) و حمایت نابخردانه رییس جمهوری فرانسه، محاکمه عاملان این اقدام شنیع را در مجامع حقوق بین المللی خواستار شد.

این بیانیه افزود: این توهین‌های زشت، پلید و شیطانی اسلام ستیزان نه تنها موجب کاهش توسعه اسلام در فرانسه و سایر نقاط جهان نمی‌شود، بلکه عاملی برای توجه بیشتر به نبی مکرم اسلام، تعالیم الهی و تقویت وحدت و همبستگی مسلمانان خواهد شد.

واکنش نمایندگان مجلس نسبت به حمایت مکرون از توهین کنندگان به پیامبر اسلام(ص)

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای اظهارات رییس جمهوری فرانسه در هتک حرمت پیامبر اسلام را محکوم کرده و خواستار ایستادگی و اتحاد مسلمانان جهان اسلام علیه جریان کفر جهانی شدند. همچنین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز اقدامات توهین آمیز و ضداسلامی در کشور فرانسه و مواضع رئیس جمهور این کشور درباره اسلام گرایی را محکوم و نسبت به آن ابراز انزجار کرد.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری در مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر در واکنش به اقدام رئیس جمهور فرانسه در حمایت از توهین به پیامبر اسلام(ص) با هشتگ پیامبر رحمت نوشت: «حمایت مکرون از ⁧‫اهانت‬⁩ به پیامبر اسلام و مقدس ترین شخصیت محبوب یک چهارم جمعیت کل جهان، نشان بربریت و توحش قرون وسطایی غرب است. آتش احساسات مقدس برافروخته قریب به دو میلیارد مسلمان، دامن آتش افروزان جاهل و جانی انسان نما را خواهد گرفت.»

همچنین ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در همین باره در توییتی نوشت: « ‏⁧‫فرانسه‬⁩ ای که توهین به پیامبر رحمت را آزادی بیان می‌داند همان کشوری است که روژه گارودی را بخاطر نگارش کتاب "اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل" به زندان و پرداخت ۱۲۰ هزار فرانک محکوم کرد. آزادی بیان آقای ⁧‫ماکرون‬⁩ صرفاً یک فکاهی تلخ است.»

زهره الهیان عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی وسیلست خارجی مجلس نیز نوشت: « ‏هتک حرمت به ساحت پیامبر گرامی اسلام(ص)، آن هم با حمایت ⁧‫مکرون‬⁩ قطع رابطه با فرانسه و ⁧‫تحریم کالای فرانسوی‬⁩ را  ضروری می سازد؛ دستگاه دیپلماسی کجای کار است؟»

ادامه دارد...

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha