شهر تالابی خمیر به پایگاه ورزش‌های آبی پایدار در کشور تبدیل می‌شود

بندرعباس- ایرنا- مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمیر گفت: شهر تالابی خمیر به واسطه‌ی همجواری با بزرگترین تالاب دریایی خاورمیانه (خورخوران) و داشتن طویل ترین ساحل تالابی کشور دارای شرایط طبیعی بسیار مناسبی برای تبدیل شدن به بزرگترین پایگاه ورزشی گردشگری ورزش‌های آبی پایدار در ایران است.

محمد رضا برترانگ روز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری  همایش عمومی پدل برد هرمزگان در سایت گردشگری حرای خمیر افزود: وجود جنگل‌های حرا، آبراه های رویایی، پرندگان، آبزیان منحصربفرد و آرام بودن همیشگی آب حتی در طوفان‌ها از مزیت‌های تالابی بودن منطقه خمیر است.
وی بیان داشت: در کنار ایجاد زیبایی منحصر بفرد خمیر شرایط مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی آبی پایدار و غیرموتوری مانند پدل، کایاک، کانو و دراگون به وجود می‌آورد.
این فعال گردشکری در خصوص نخستین همایش عمومی پدل برد هرمزگان در خمیر نیز گفت: این همایش با حضور ۷۵ شرکت کننده در سایت طبیعی مجموعه گردشگری حرا شهر تالابی بندرخمیر برگزار شد.
«پدال بوردها تخته هایی در اندازه ها و طرح‌های مختلف جهت موج سواری و شنارور ماندن بر روی آب هستند. با استفاده از این تخته ها ورزش مفرحی بنام «استند آپ پدل بورد» صورت می‌گیرد.»
برترانگ یادآورشد: برگزاری این همایش با هدف استفاده از ورزش‌های آبی پایدار و حذف ورزش‌های موتوری و همچنین آشنایی با شهر تالابی خمیر صورت گرفته است.
وی گفت: در کنار این همایش جهت حفظ محیط زیست، پاکسازی از تالاب خورخوران نیز توسط جامعه محلی صورت گرفت. 
بندرخمیر به واسطه ی همزیستی همراه با احترام تالاب نشینان این شهر توانست عنوان نخستین شهر ملی تالابی ایران را کسب کند و جدی ترین گزینه ایران برای کسب عنوان جهانی این عنوان در کنوانسیون رامسر (حفاظت از تالاب‌های جهان) نیز ‌باشد .
 بندرخمیر به تازگی به عضویت  شبکه جهانی شهرهای یونسکو( یادگیرنده) درآمده که بسیار عنوان مهمی بوده و نشان دهنده ی عزم این شهر برای جهانی شدن در همه ی ابعاد است.
تالاب خورخوران یکی از ۲۵ تالاب بین المللی ایران می‌باشد که با مساحتی بیش از ۱۰۲ هزار هکتار بزرگترین تالاب دریایی ایران و خاورمیانه قلمداد می‌شود و چندین عنوان مهم بین المللی را نیز به تنهایی یدک می‌کشد که خود گواهی بر  اهمیت بسیار زیاد این منطقه می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =