رسانه‌ها یاور سازمان بازرسی کل کشور باشند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به مقوله اطلاع‌رسانی در سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد گفت: رسانه‌ها یاور سازمان بازرسی باشند؛ فعالان رسانه به‌عنوان گزارشگران فساد، بازرسان افتخاری و کمک‌کار سازمان بازرسی می‌توانند نقش چشمگیری در پیشبرد اهداف ما داشته باشند و تلاش داریم در نشست‌های هم‌اندیشی از نقطه نظرات و دیدگاه‌های شما برای پیشبرد امور سازمان استفاده کنیم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در جمع مدیران رسانه‌ها با اشاره به دوره تحولی قوه‌قضاییه افزود: در این دوره رویکردهای متفاوتی نسبت به گذشته داریم. از این ‌رو سند تحول سازمان بازرسی کل کشور بر اساس منویات مقام معظم رهبری، پیوست حکم رییس قوه‌قضاییه برای بنده تنظیم‌شده است.

وی ادامه داد: یکی از رویکردهای تحولی سازمان بازرسی، نظارت‌های راهبردی، مسئله محوری و شناسایی مسائل و مشکلات کلان کشور است. برخی از اقدامات سازمان در سال جاری بر اساس این رویکرد، برنامه‌ریزی‌شده و در حال اصلاح اساسی ساختار برنامه‌ریزی سازمان برای سال آینده هستیم.

عضو شورای‌عالی قوه‌قضاییه اضافه کرد: تلاش برای ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با سوء‌جریانات مالی و اداری یکی دیگر از رویکردهای تحولی سازمان بازرسی است. معتقدیم هزینه اصلاح و اقدامات پیش‌دستانه و پیشگیرانه کمتر از بازرسی است و در جهت صیانت از نیروی انسانی کشور مؤثرتر است. به اعتقاد ما مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی، سرمایه‌های ملی هستند که باید از آن ها صیانت کرد و  پیشگیری از انحراف قانون و مقررات و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخش به مدیران، اصلی‌ترین راه برای حفظ این سرمایه است.

درویشیان خاطرنشان کرد: رویکرد تحولی دیگر سازمان بازرسی کل کشور، شناسایی گلوگاه‌های فساد و بسترهای فسادزا است که ممکن است بخشی از آن مربوط به قوانین باشد. به همین جهت پیگیر تعامل جدی با مجلس شورای اسلامی با هدف شناسایی قوانین دارای اشکال یا خلأهای قانونی که بعضاً موجب فساد می‌شود، هستیم. در این راستا اولین بسته پیشنهادی اصلاح برخی از قوانین در حال نهایی شدن و تقدیم به مجلس شورای اسلامی است.

وی رویکرد دیگر سازمان بازرسی را توجه به ترک فعل‌ها دانست و گفت: مسئولان و مدیران نباید تصور کنند که فقط نسبت به اقداماتی که انجام‌شده، نظارت می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برنامه سازمان برای تقویت نظارت همگانی گفت: یکی از رویکردهای سازمان بازرسی در دوره جدید، بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های کشور مانند بازرسان افتخاری، تشکل‌های مردم‌نهاد، اندیشکده ها و پژوهشکده‌های معتبر است که در این راستا با ۹ پژوهشکده معتبر مذاکره شده و با برخی درباره شناسایی مشکلات کلان و اصلی کشور تفاهم‌نامه منعقد کرده‌ایم.

وی درباره استفاده از ظرفیت‌های نو و نظارت‌های الکترونیکی اظهارداشت: به اعتقاد ما شیوه‌های سنتی و روش‌های گذشته در اعمال نظارت کافی نیست و با توجه به گستردگی دستگاه‌های اداری، سامانه‌ای شدن فعالیت دستگاه‌های اداری کشور، حتماً باید به سمت نظارت الکترونیکی برویم. با برخی سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی ارتباط برقرار کرده‌ایم و برخی دیگر هم در دستور کار قرار دارد. یکی از اولویت‌های ما پیگیری و اجرای سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی مانند سامانه تجارت است که در شفافیت عملکرد دستگاه‌های اجرایی حائز اهمیت است.

درویشیان با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور شرایط و وضعیت کشور را به دقت رصد می‌کند، افزود: در شرایط کنونی کشور دو کارگروه ویژه در سازمان بازرسی‌کل کشور تشکیل ‌شده است. کارگروه امنیت اقتصادی که موضوعات کلان کشور مانند ارز، بورس و مسائل بانکی و اقتصادی را با همکاری و هماهنگی همه بخش‌های سازمان پیگیری می‌کند و تا امروز نتایج خوبی حاصل‌شده است. همچنین کارگروه امنیت فرهنگی در سازمان بازرسی تشکیل ‌شده زیرا اعتقاد ما بر این است که مسائل فرهنگی در گذشته مورد غفلت قرار گرفته است. موضوعاتی مانند فضای مجازی، جمعیت و سند ۲۰۳۰ که بارها مورد گلایه مقام معظم رهبری قرار گرفته و بعضاً اهمیت آنان از مسائل اقتصادی بیشتر است، در دستور کار این کارگروه قرار دارد.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان بازرسی در حمایت از تولید در شرایط تحریم گفت: یکی از اولویت‌های سازمان بازرسی، حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری است؛ به‌ویژه در سال جاری که سال جهش تولید نام‌گذاری شده است. از برنامه‌های مهم همکاران سازمان در سراسر کشور، پیگیری و رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی است.

عضو شورای عالی قوه‌قضاییه در ادامه به چالش‌های پیش روی سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های سازمان بازرسی ضرورت تقویت قانون سازمان و افزایش ضمانت اجرایی این قانون است. سازمان بازرسی کل کشور یک دستگاه نظارتی است و بعد از آسیب‌شناسی و بازرسی از دستگاه‌ها، گزارشی شامل پیشنهادهای کاربردی به دستگاه‌ها ارسال می‌کند و لازم است ضمانت‌های اجرایی قوی‌تری برای اجرای پیشنهادهای سازمان در قانون دیده شود که با تعدادی از نمایندگان مجلس در این خصوص مذاکراتی شده است.

درویشیان تصریح کرد: ما در سازمان بازرسی کل کشور مصمم هستیم به یاری پروردگار متعال و همیاری مردم عزیز به‌ویژه شما که رصد کننده وضعیت کشور هستید و می‌توانید کمک و یاور بسیار خوبی برای سازمان باشید، بتوانیم از عهده مسئولیت و مأموریتی که امروز متفاوت از گذشته روی دوش ما نهاده شده بربیاییم.

در ادامه این نشست مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مدیرکل اخبار داخلی خبرگزاری صداوسیما، قائم‌مقام شبکه خبر، سردبیر خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، قائم‌مقام خبرگزاری فارس، مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، مدیرمسئول روزنامه و مدیرعامل موسسه ایران، مدیرمسئول روزنامه شرق، مدیرمسئول روزنامه جام جم، سردبیر سایت خبری مشرق، مدیرعامل خبرگزاری مهر و مدیرمسئول روزنامه تهران تایمز، مدیرعامل خبرگزاری ایلنا، مدیرعامل خبرگزاری میزان، سردبیر خبرگزاری دانشجو، سردبیر خبرگزاری ایکنا، قائم‌مقام مرکز رسانه قوه‌قضاییه، مدیر دفتر تهران روزنامه قدس، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان، مدیرمسئول روزنامه صبح نو، سردبیر شبکه اطلاع‌رسانی دانا، قائم‌مقام موسسه تبیان، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را درباره عملکرد و برنامه‌های سازمان بازرسی در دوره تحولی مطرح کردند.

همچنین برخی مدیران مسئول رسانه‌های حاضر برای تأثیرگذاری بیشتر سازمان بازرسی کل کشور در مسائل روز جامعه پیشنهادها و راهکارهایی ارائه کردند.

اطلاع رسانی وسیع و بروز از اقدامات سازمان، حمایت از گزارشگران فساد، برخورد قاطع با مدیران متخلف، تعامل وسیع با رسانه ها به عنوان بازوان عملیاتی سازمان در افکار عمومی و کسب اطلاع از آخرین دستاوردهای سازمان در مبارزه با فساد از جمله مباحث مطرح شده توسط مدیران رسانه ها در این نشست بود.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان ضمن استقبال از پیشنهادهای مدیران مسئول رسانه‌ها از رسانه‌ها خواست تا از طریق سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور که چندی قبل با شعار «هر ایرانی یک ناظر» رونمایی شد، به شناسایی بسترهای فساد کمک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =