معاون رئیس جمهوری: صنعت فرش از واردات ماشین‌آلات بی‌نیاز می‌شود

کاشان- ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه صنعت فرش کشور از واردات ماشین آلات بی نیاز می شود، گفت: حوزه فناوری روی فرش ماشینی متمرکز شده است و داخلی‌سازی ماشین‌آلات، تجهیزات و تولید مواد اولیه که رقم واردات آن قابل توجه است را مورد توجه قرار داده تا این صنعت در داخل کشور ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از یک شرکت دانش‌بنیان در آران و بیدگل افزود: کاشان و آران و بیدگل قطب تولید فرش ماشینی کشور محسوب می‌شوند و چند شرکت دانش‌بنیان نیز تا کنون اقدام به تولید قطعات دستگاه‌های فرش ماشینی کرده‌اند.

وی با تاکید بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای تحقق هدف‌ها بیان کرد: ایران اسلامی البته دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده صنعتی است که می‌تواند کل تجهیزات و قطعات مورد نیاز را در داخل کشور تولید کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: مواردی مانند اسانس گل محمدی و دستگاه ژاکارت الکترونیکی (مورد استفاده در تولید فرش ماشینی) که برای نخستین بار در داخل کشور و در  منطقه کاشان تولید می‌شوند، بسیار مهم است و باید این تولیدات ادامه یابد تا بتوانیم به تولید دستگاه‌های ۲ هزار و ۲ هزار و ۵۰۰ شانه برسیم که هم اکنون از خارج کشور وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: منطقه کاشان در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان و مرکزهای نوآوری نسبت به یک سال و نیم گذشته به ویژه در حوزه صنایع خلاق پیشرفت‌های خوبی کرده است و با ظرفیت بسیار فوق‌العاده‌ای که دارد، باید روی این حوزه بیشتر کار شود.

ستاری در ادامه ابراز امیدواری کرد: پس از برگزاری نشست‌های امروز شاهد اتفاق‌های خوبی در پارک علم و فناوری، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان باشیم و با کمک استاندار، فرمانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بتوانیم تحول جدی در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان این استان به ویژه شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل و نطنز داشته باشیم.

بیش از ۸۰۰ کارخانه فرش ماشینی مستقر در شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل با عرضه سالانه افزون بر ۵۰ میلیون مترمربع فرش، بیش از ۵۰ درصد تولید و صادرات صنعت فرش کشور را انجام می‌دهند.

دیدار با نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام‌جمعه کاشان، بازدید از پارک علم و فناوری غیاث‌الدین جمشید کاشانی و رصدخانه ملی ایران از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به شهرستان کاشان است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =