کلید برون رفت از آسیب های اجتماعی رونق هدفمند اقتصادی است

خمین - ایرنا - مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی گفت: کلید برون رفت از آسیب‌های اجتماعی که استان با آن درگیر است بسترسازی در توسعه اقتصادی و رونق هدفمند تولید است.

«زهرا کسایی‌پور» روز سه‌شنبه درنشست با زنان نخبه شهرستان خمین، افزود: حوزه اقتصادی در سند ارتقای زنان و خانواده براساس شاخص‌های مختلفی از جمله مشارکت پایین اقتصادی، نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان زن و پایین بودن امنیت شغلی این قشر نسبت به میانگین کشور بررسی شده است.
وی بیان کرد: شاخص‌های حوزه اجتماعی این سند کاهش ازدواج، افزایش طلاق و اعتیاد در زنان است که شهرستان خمین در این ۲ حوزه جایگاه خاصی در میان ۱۲ شهرستان استان ندارد.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی ادامه داد:  تهیه سند ارتقای زنان و خانواده  از ۲ سال قبل  با حمایت معاونت زنان ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفته و برنامه عملیاتی آن امسال کلید خورده  است.
کسایی پور گفت: ظرفیت‌های اقتصادی زنانه باید خوشه‌سازی شوند و با راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی مدیریت موثر برای آن‌ها اعمال شود.
وی با اشاره به اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی از سوی جهاد دانشگاهی استان مرکزی افزود: در این طرح به بازاریابی پایدار و فرا منطقه‌ای، برندسازی و سیب سلامت خانواده پرداخته شده است.
فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: ۵۰ درصد جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و در بسیاری از حوزه‌ها اشتغال این قشر مغفول مانده و باید به سمتی حرکت کرد که از ظرفیت و توانمندی بانوان در همه بخش‌ها بهره‌گیری شود.
«احمد طهرانی» افزود: اشتغال زنان به ویژه در مناطق روستایی سبب افزایش سلامت روان این قشر تاثیرگذار در جامعه و کمک به بهبود معیشت خانواده می‌شود.
وی با اشاره به هدفگذاری دولت تدبیر و امید برای استفاده از زنان در ۳۰ درصد پست‌های مدیریتی اظهار داشت: انتصاب زنان به‌عنوان مدیر فرصتی که باید برای آشکار شازی عملکرد موفق  این قشر به نحو عالی استفاده شود.
فرماندار خمین با بیان اینکه ۲۰ نفر از دهیاران خمین را زنان تشکیل می دهند، اضافه کرد: زنان به واسطه نقش همسری و تربیت کننده نسل آینده تاثیر دو برابری در جامعه دارند.
طهرانی تاکید کرد: دختران باید برای ایفای نقش همسری و مادری تربیت شوند و توانمندی مدیریت خود در جامعه را آموزش ببینند.
در این نشست نمایندگان زنان نخبه شهرستان خمین در حوزه های کار آفرینی، هنری، فرهنگی، بهداشتی و سیاسی پیشنهادات، انتقادات و مشکلات خود را بیان کردند.
خمین در جنوب استان مرکزی است و دارای ۱۰۵ هزار نفر جمعیت شامل ۷۴ هزار نفرساکن شهر و ۴۰ هزار نفر ساکن روستا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =