۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۴۷
کد خبرنگار: 2083
کد خبر: 84089970
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۲۰۰ تن آفتابگردان در میامی تولید می‌شود

شاهرود - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی میامی با اعلام آغاز برداشت دانه روغنی آفتابگردان، گفت : امسال چهار هزار هکتار به کشت این محصول اختصاص یافته که پیش‌بینی می‌شود ۱۲۰۰ تن محصول برداشت شود.

علی اصغر محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : میانگین برداشت این محصول ۳۰۰ کیلو در هکتار برآورد شده است.

وی اظهارداشت : آفتابگردان یکی از محصولات اساسی بخش کالپوش این شهرستان است که بصورت دیم کشت می شود.

محمدی ادامه داد: مهم ترین ارقام آفتابگردان کشت شده دراین منطقه "هایسون " و "پروگسرس" بوده و برداشت محصول  تا آخر اواسط پاییز ادامه دارد.

سال گذشته بیش از یکهزار تن تن دانه روغنی آفتابگردان از مزارع این شهرستان برداشت شد.

آفتابگردان گیاهی است که در اغلب مناطق معتدل به خوبی رشد می کند و ارقام مشابه را می توان در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی کشت نمود. 

میامی هر سال با تولید حدود ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و باغی، ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی استان سمنان را به خود اختصاص می دهد.

 با وجود توانمندی بسیار زیاد این منطقه در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری ، نبود حتی یک واحد فرآوری و بسته‌بندی موجب شده بیشتر محصولات تولیدی به صورت فله‌ای به دیگر نقاط حمل شده و پس از بسته بندی در بازار ارائه می‌شود.

از آن جا که ۹۰ درصد جمعیت شهرستان میامی روستایی بوده و به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند، حدود نیمی از سال را بیکار هستند ، ساخت واحدهای فرآوری در اشتغال و درآمد بیشتر آنها تاثیرگذار خواهد بود.

از مجموع ۲۳ هزار هکتار زمین قابل کشت این شهرستان حدود ۱۵ هزار هکتار به گندم دیم و آبی و باقی به کشت آفتابگردان ، کلزا ، چغندر قند و انواع حبوبات اختصاص دارد.

حبوبات تولیدی این شهرستان مانند عدس، لوبیا بسیار معروف است.

شهرستان میامی با جمعیتی حدود ۴۰ هزار تن با ۲ بخش کالپوش و مرکزی در شرق استان سمنان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha