زباله شهر مهاباد از ابتدای آذرماه به سایت جدید منتقل می‌شود

مهاباد- ایرنا- فرماندار ویژه مهاباد گفت: با تکمیل شدن ظرفیت سایت زباله "سیدآباد" این شهر، سایت جدیدی که با شهرستان میاندوآب به صورت مشترک راه‌اندازی شده است از ابتدای آذرماه امسال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایرج شجاعی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سایت جدید مشترک در مسیر جاده مهاباد - میاندوآب واقع شده و زباله شهری به صورت اصولی و بهداشتی در آن دفن و از رهاسازی و دپو غیراستاندارد زباله‌ها و پسماندها خودداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این مکان طبق بررسی‌ها و انجام کارهای کارشناسی انتخاب شده و مشکلات زیست محیطی و مزاحمتی برای شهروندان ندارد اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته کارخانه بازیافت زباله تا ۶ ماه آینده در این سایت مستقر خواهد شد.

فرماندار ویژه مهاباد با بیان اینکه با راه‌اندازی این سایت مشترک، زباله شهرهای میاندوآب و مهاباد به این مکان منتقل و سپس بازیافت می‌شود افزود: این سایت به نام مهاباد بوده و مدیریت آن هم در اختیار این شهرستان قرار دارد.

شجاعی با اشاره به انتقاد برخی افراد مبنی بر راه‌اندازی سایت جدید به صورت مشترک با میاندوآب افزود: مشکل سایت فعلی زباله شهری مهاباد در منطقه سیدآباد و انتقال آن به مکانی دیگر از سال‌ها قبل مطرح بوده ولی تاکنون برای انتقال آن اقدام قاطعی صورت نگرفته است. 

وی اضافه کرد: ظرفیت سایت زباله سیدآباد هم‌اکنون به طور کامل تکمیل شده و اقدامات شهرداری برای مهار شیرابه و فنس‌کشی اطراف آن جوابگوی مشکلات بهداشتی و زیست محیطی این منطقه نیست و اهالی روستای "سیدآباد" نیز معترض به انتقال پسماندهای شهری به این سایت هستند.

شجاعی گفت: با توجه به مشترک بودن مکان و صرفه اقتصادی جهت ایجاد کارخانه بازیافت زباله این موضوع نیز در دستور کار قرار گرفته و به هیات مدیره سایت جهت جذب سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی کارخانه مهلت داده شده‌است. 

روستای سیدآباد با بیش از هزار و ۷۰۰ نفر جمعیت یکی از نزدیک‌ترین روستاهای این شهرستان به شهر محسوب می‌شود که حدود ۲۱ سال پیش حاشیه شمالی آن به عنوان سایت موقت برای دپو زباله‌های شهری مهاباد انتخاب شد.

هم‌اکنون زباله‌های مهاباد با استفاده از دستگاه سبک و سنگین از مناطق مختلف شهر بارگیری شده و پس از ورود به داخل روستا از سمت جنوب و پیمودن مسیری در داخل روستا از یک جاده فرعی به سایت زباله شهری که در شمال روستا قرار دارد، منتقل می‌شود.

در شهر ۱۸۰ هزار نفری مهاباد، روزانه بالغ بر ۱۶۰ تُن زباله تولید و پس از انتقال به سایت زباله شهری در نزدیک روستای "سیدآباد"، به صورت غیراستاندارد مدفون می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =