موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک مشاهده نشده است

اراک - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک گفت: موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک مشاهده نشده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی «محمود رضا فراهانی» افزود: گشت مشترک پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک با همکاری دامپزشکی شهرستان اراک به منظور پیشگیری و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آغاز شده و تاکنون مورد خاصی مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این بازدیدها و گشت‌های مشترک، مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر است که به شناسایی به موقع کانون‌های بیماری در حیات وحش نقش موثری دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک ادامه داد: هرساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب میقان به‌ عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.
فراهانی اظهار داشت: تالاب میقان به‌ عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌های آبی شهرستان اراک است و پایش‌های این تالاب تا زمان حضور پرندگان مهاجر در تالاب ادامه دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک، از شهروندان خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ویژه مرگ دسته جمعی موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع رسانی و از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چرا که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم ۱۴۰ گونه پرنده است.
دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون‌های تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.
درنای خاکستری از گونه‌های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.
تالاب کویری میقان اراک در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =