روسیه غرب را به برپایی انقلاب رنگی در بلاروس متهم کرد

مسکو - ایرنا - سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: هدف کشورهای غربی برپایی انقلاب رنگی در بلاروس و جلوگیری از همگرایی این کشور با روسیه بوده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری ریانووستی، شایگو روز سه شنبه در نشست مشترک مقام های ارشد وزارت دفاع روسیه و بلاروس گفت: با حمایت سیاسی و مالی غرب اخیرا  برای تغییر حکومت در بلاروس تلاش شد و یکی از اهداف این اقدامات، اخلال در روند همگرایی روسیه و بلاروس در چارچوب حکومت اتحادی دو کشور و ایجاد تفرقه بین مسکو و مینسک بود.

روسیه و بلاروس در سال ۱۹۹۸میلادی توافقنامه تشکیل دولت اتحادی دو کشور را امضا کردند و از آن زمان دو کشور در این مسیر گام بر می‌دارند و رؤسای جمهور، دولت‌ها و پارلمان‌های دو کشور هر ساله اجلاس‌های مشترک برگزار می‌کنند.

 وزیر دفاع روسیه در ادامه سخنان خود گفت که به همراه ویکتور خرنین وزیر دفاع بلاروس، این گونه اقدامات (تلاش برای براندازی حکومت بلاروس) را قاطعانه محکوم کردیم و معتقدیم که مداخله خارجی در امور داخلی سایر کشورها غیرقابل قبول است.

شایگو خاطرنشان کرد: آمریکا با کمک دستورکار انقلاب رنگی بطور هدفمندانه وضعیت داخلی برخی کشورها را متزلزل می کند. این اقدامات به قوانین بین المللی ضربه می زند و منافع کشورهای مستقل را نادیده می گیرد.

وی تصریح کرد: بلاروس همسایه و متحد و شریک نزدیک راهبردی روسیه است. این در شرایط حفظ وضعیت بی ثبات در جهان اهمیت فراوان دارد.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و تنها ساعاتی پس از رای گیری، اعلام شد الکساندر لوکاشنکو برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا رییس جمهور شده است.

مخالفانی که هفته ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند، با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند اعتراضاتی که تا امروز ادامه داشته است هر چند بسیاری از معترضین بازداشت شده اند.

کشورهای غربی و آمریکا برای مجازات حکومت بلاروس و شخص لوکاشنکو تحریم هایی را در مورد این کشور وضع کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =