بیش از یک هزار هکتار عرصه طبیعی کردستان دچار آتش‌سوزی شد

سنندج - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: امسال تا پایان مهر در ۱۷۴ فقره آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی استان، یک هزار و ۴۰۷ هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان دچار آتش سوزی شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ اردشیر دولتیاری روز سه‌شنبه در مانور اطفای حریق که به مناسب هفته پدافند غیرعامل در دامنه کوه آبیدر سنندج برگزار شد اظهار داشت: این مانور با هدف ارتقا آمادگی دستگاههای مسوول برای مقابله با آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی برگزار شد.

وی با اشاره به آتش‌سوزی‌های امسال در عرصه‌های طبیعی استان گفت:  ۶۰ فقره آتش‌سوزی به مساحت ۲۹۴ هکتار در جنگل‌های طبیعی، ۱۰۱ فقره به مساحت هزار و ۳۰ هکتار در مراتع و ۱۳ فقره به مساحت ۸۳ هکتار در اراضی جنگلی این استان اتفاق افتاده است.

وی بیشترین آتش سوزی از لحاظ تعداد را مربوط به سنندج اعلام کرد و افزود: گرمای زود هنگام و پوشش گیاهی مناسب با توجه به پراکنش مطلوب بارندگی‌ها در سال زراعی گذشته باعث شد تا آتش سوزی مراتع و جنگل‌های استان امسال زودتر از سال گذشته آغاز شود.

وی با بیان اینکه شروع آتش‌سوزی‌های امسال از ۹ خرداد ماه بود، یادآور شد: پارسال ۲۷۱ فقره آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان رخ داد که طی آن ۲ هزار و ۶۵۵ هکتار دچار آتش سوزی شد.

دولتیاری به برنامه های اداره کل منابع طبیعی استان برای مقابله با آتش سوزی‌ها اشاره کرد و گفت: تیمی بندی گروه‌های اطفای حریق در ۱۰ شهرستان انجام و کارکنان ادارات منابع طبیعی نیز به امکانات لازم اطفای حریق مجهز شدند.

وی به همکاری مطلوب و اعلام آمادگی انجمن‌های مردم نهاد و همیاران طبیعت در مناطق جنگلی اشاره و تاکید کرد: امسال با شدت بیشتری از توان همکاری دهیاران، فرهنگسازی با استفاده از چهره‌های فرهنگی و تاثیرگذار استان و برگزاری دوره‌های ترویجی و آموزشی استفاده شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان  با بیان اینکه از مردم انتظار داریم گونه آتش سوزی را به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند یادآور شد: منابع طبیعی علاوه بر کارکردهای زیست محیطی، برای منابع آبی استان هم مهم است و در صورت خدشه به این عرصه‌ها باید منتظر صدمه‌های شدید به منابع آبی هم باشیم.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد.

در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =