پدیده نادر پنج ‌قلوزایی گوسفند در تایباد رخ داد

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: در یک پدیده نادر گوسفندی در این شهرستان مرزی واقع در شرق خراسان رضوی در سومین زایمانش پنج بره را بطور همزمان به دنیا آورد.

محمد میری روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این گوسفند متعلق به یکی از دامداران روستای فرمان‌آباد بخش مرکزی شهرستان تایباد پیشتر در نخستین زایمانش سه بره و در دومین زایمان چهار بره به دنیا آورده بود. 

وی وقوع چنین امری را جزو رخدادهای نادر در حوزه دامپروری توصیف و بیان کرد: علاوه بر بارور شدن چند تخمک در هنگام لقاح، نوع تغذیه و نگهداری صحیح دام در چند قلوزایی آن موثر است.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد نژاد مادر گوسفند پنج قلوزا را "افشار ژن‌دار" ذکر و بیان کرد: پنج بره هم‌اینک سالم بوده و در شرایط طبیعی قرار دارند.

وی ادامه داد: استفاده از دامهای پربازده، بکارگیری روشهای مناسب برای تغذیه و بهره‌گیری از مشاوره کارشناسان حوزه دامپروری در چند قلوزایی دامهای سبک و سنگین موثر است. میری گفت: چندقلوزایی گوسفندان در برخی از نژادها مانند "زل" نیز رایج است.

زیربخش دامپروری تایباد ۲۸۰ هزار راس دام سبک و شش هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین در اختیار دارد.

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد مرکب از دو شهر، دو بخش مرکزی و میان‌ولایت دارای ۳۸ روستا است. ۳۶ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =