«مجلس شورای اسلامی؛ دوره‌ هفتم» روانه بازار شد

تهران- ایرنا- تازه‌ترین اثر از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «مجلس شورای اسلامی؛ دوره‌ هفتم» روانه بازار کتاب شد، این اثر پژوهشی دربردارنده تمامی ابعاد هفتمین دوره از مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش ایرنا تازه‌ترین اثر از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «مجلس شورای اسلامی؛ دوره‌ هفتم» روانه بازار کتاب شد و چنانکه پیداست، این اثر، پژوهشی جامع و دربردارنده تمامی ابعاد هفتمین دوره از مجلس شورای اسلامی است.

در بخشی از مقدمه‌ کتاب می‌خوانیم: «مجلس هفتم شورای اسلامی از خرداد ۱۳۸۳ تا خرداد ۱۳۸۷ و شرایط خاص داخلی و بین‌المللی، مقارن با دو دولت اصلاحات و اصول‌گرا استقرار یافت. به واسطه‌ حوادث و رویدادهای مهم از جمله تحصن نمایندگان مجلس ششم، استیضاح احمد خرم، محمدرضا اسکندری و محمود فرشیدی، وزیران راه و ترابری، جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش و تصویب طرح دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، طرح منطقی کردن نرخ سود تسهیلات بانکی، جلوگیری از تعطیلی اصل ۱۶۸ قانون اساسی و ... دارای اهمیت ویژه‌ای است.»

مصطفی جوان، مولف این کتاب است. او در این پژوهش می‌کوشد به این سوال پاسخ دهد که: مجلس هفتم شورای اسلامی در چه شرایطی تشکیل شد و چه عملکردی نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی داشت؟.

کتاب «مجلس شورای اسلامی؛ دوره‌ هفتم» شامل مقدمه، پیشگفتار و سه بخش است؛ بخش اول به دو فصل و بخش دوم و سوم، به سه فصل تقسیم می‌شود. کتاب سرانجام با نتیجه‌گیری و فهرست منابع و ضمایم (تصاویر، نمودار و جداول) به پایان می‌رسد.

در بخش اول تاریخچه مجلس و جایگاه آن در اندیشه‌ رهبران و قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران بررسی شده است. در بخش دوم چگونگی برگزاری انتخابات، رقابت جناح‌های سیاسی در آن، انتخابات داخلی مجلس و عملکرد مجلس هفتم شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته‌ است. بخش سوم این پژوهش به چگونگی تعامل مجلس هفتم با نهادهای مختلف و مهم نظام پرداخته است.

کتاب «مجلس شورای اسلامی دوره‌ هفتم»، در ۳۸۰ صفحه و به قیمت ۵۲ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =