نهادینه کردن سبک زندگی سالم برای دانش‌آموزان از اهداف مهم طرح کوچ است

کرمان - ایرنا - معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: نهادینه کردن سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب توام با تحرک و شادابی برای مدیریت وزن دانش‌آموزان از اهداف مهم اجرای طرح "کوچ" است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ماشاالله میرزا حسینی در آیین آغاز به کار طرح کوچ (کاهش وزن و چاقی دانش آموزان) با بیان ضرورت و اهمیت کنترل وزن دانش آموزان افزود: طرح کوچ برای حدود ۶۶۰ هزار دانش آموز کرمانی در تمام مدارس اجرا و آموزش و پرورش استان کرمان به عنوان آغازگر و منشا این طرح در کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: به این صورت که چند سال قبل فهیمه محمدی یکی از معلمان تربیت بدنی رفسنجانی در مدرسه دخترانه متوسطه اول شاهد با طرح ابتکاری تشخیص شاخص توده بدنی با عنوان BMI" رقابتی" در این خصوص فعالیت های درخشانی انجام داد و به تدریج این پیشنهاد و ابتکار عمل به صورت طرحی کشوری درآمد.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان اظهار داشت: این طرح امروز ششم آبان ۹۹ به صورت کشوری در ارتباطی مجازی با وزیر آموزش و پرورش و مسئولان تربیت بدنی وزارت افتتاح شد و فهیمه محمدی معلم مبتکر رفسنجانی و یکی از دانش آموزان وی به نمایندگی از معلمان و دانش آموزان در این آیین سخن خواهند گفت.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمان با بیان این که چاقی یکی از معظلات تهدید کننده سلامتی در کشور ما است، اظهار داشت: بیش از ۶۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند، در حالی که استاندارد جهانی این عدد ۱۳ درصد است و در کشور ما ۹/۵ درصد دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و بیش از ۱۱ درصد دانش آموزان چاق هستند که البته علت چاقی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و در مجموع می توان گفت ۲۱ درصد دانش‌آموزان دچار چاقی هستند، هر چند که تحت تاثیر ایام قرنطینه، طی ماه‌های اخیر این آمار افزایش داشته است.

میرزاحسینی در خصوص شیوه اجرای طرح کوچ گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا نیازی به مراجعه حضوری دانش آموزان به مراکز نیست و اطلاعات لازم توسط عوامل اجرایی مدرسه از خانواده ها دریافت و در سامانه سناد ثبت می شود، پس از رصد و پایش اطلاعات، دانش آموزان دارای افزایش یا کاهش وزن و کوتاهی قد شناسایی شده و خدمات لازم به آن ها، از جمله فعالیت های بدنی و رژیم غذایی مناسب ارائه می شود.

وی گفت: تا ۱۵ اسفند ۹۹ دانش آموزانی که کاهش وزن داشته اند به یمن سلامتی و تناسب اندام درختی هم به یادگار می کارند تا همه از سرسبزی و طراوت آن بهره مند شوند.

طرح کوچ با حضور مدیرکل و معاونان آموزش و پرورش استان کرمان و نمایندگانی از استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل ورزش و جوانان و شهرداری کرمان و به صورت ارتباط مجازی با مدیران و روسا، معاونان پرورشی و تربیت بدنی و کارشناسان تربیت بدنی و سلامت  آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها