دامپروران مرزنشین تایبادی زیر پوشش برنامه حمایتی قرار گرفتند

مشهد- ایرنا- مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی گفت: ۴۰۰ راس دام سبک در قالب یک برنامه حمایتی امسال تاکنون در اختیار خانواده‌های نیازمند دامپرور در شهرستان مرزی تایباد واقع در شرق این استان قرار گرفت.

یاسر زنگنه روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا "ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی و محروم، جلوگیری از مهاجرت و هدایت منابع مالی روستاییان به سمت پرورش دام سبک" را اهداف این برنامه حمایتی ذکر و بیان کرد: این برنامه حمایتی مورد استقبال دامداران و کشاورزان ساکن شهرستان مرزی تایباد قرار گرفته است. 

وی افزود: دو هزار راس دام سبک نیز پارسال در چارچوب همین برنامه حمایتی در اختیار خانواده‌های مرزنشین واجد شرایط در تایباد قرار گرفتت بود.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی همچنین خانواده‌های زیرپوشش کمیته امداد را از اعضای جامعه هدف این برنامه حمایتی ذکر و بیان کرد: هشت میلیارد ریال برای اجرای این طرح حمایتی هزینه شد و بر این اساس دامها با نرخ ۲۰ درصد کمتر از قیمت بازار در اختیار ساکنان روستاهای مرزی تایباد قرار گرفت. 

وی ادامه داد: دامهای واگذاری به این خانواده‌ها افزون بر ۱۵ میلیارد ریال برای دامداران ارزش افزوده به همراه داشته است.

زنگنه همچنین گفت: یک گروه ۲۰ نفره به عنوان مشاور، بازدیدکننده و توزیع‌کننده خوراک دام نیز در چارچوب اجرای این برنامه فعالیت دارد. 

وی دامهای واگذاری را بیمه شده ذکر و بیان کرد: در این چارچوب به هر متقاضی واجد شرایط ۱۵ راس دام سبک مولد واگذار شده است.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی افزود: انتظار می‌رود تا پایان امسال افزون بر سه هزار راس دام سبک در این مناطق توزیع شود.

وی گفت: مرزنشینانی که در قالب این طرح موفق به پرورش دام سبک شوند زیر پوشش بیمه روستایی و عشایری قرار می‌گیرند. 

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استانی امام رضا (ع) خراسان رضوی ظرف دو سال اخیر برای افزون دو هزار نفر در سطح شهرستان مرزی تایباد تثبیت اشتغال ایجاد کرده است. 

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

تایباد مرکب از دو شهر، دو بخش مرکزی و میان‌ولایت دارای ۳۸ روستا است. ۳۶ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

این شهرستان با ۴۳ هزار هکتار مزرعه و باغ، هفت هزار خانوار بهره‌بردار در بخش کشاورزی دارد. بر این اساس حدود ۸۵ درصد ساکنان تایباد در حوزه کشاورزی فعالیت دارند.

زیربخش دامپروری تایباد ۲۸۰ هزار راس دام سبک و شش هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =