رییس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال: اساسنامه را طبق نظر فیفا تهیه کردیم

تهران- ایرنا- رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: به همه تعهدات خود به فدراسیون بین‌المللی عمل و اساسنامه را طبق نظر فیفا تهیه کردیم.

به گزارش ایرنا، احمد براتی در یک گفت و گوی رادیویی درباره پاسخ فیفا به اساسنامه تدوین‌شده فدراسیون فوتبال اظهار داشت: به مراحل نهایی کار نزدیک می‌شویم. همه‌گیری ویروس کرونا، امکان برگزاری جلسات حضوری را سلب کرده بود. مدیران فیفا از آغاز شیوع کرونا دورکار هستند و انجام کارها به صورت مکاتبه‌ای و تلفنی طول می‌کشید. دغدغه‌هایی از طرف خودمان برای رعایت قوانین و منافع ملی داشتیم و برای حضور در جامعه جهانی، ناگزیر بودیم تا قوانین بین‌المللی را هم بپذیریم. خود را ملزم به رعایت قوانین داخلی می‌دانستیم که با تعاملات انجام شده، به توافقاتی رسیدیم.

وی گفت: فیفا عمده مطالب ارسالی فدراسیون فوتبال را تأیید کرده اما باید اصلاحات جزئی در کدهای انتخاباتی انجام شود. ما سابقه مدیریت ورزشی را مدیریت فوتبال در نظر گرفته بودیم اما نظر فیفا نامزدهایی که در ورزش دیگری سابقه مدیریت دارند، باید بتوانند در انتخابات حاضر شوند. این نظر را موافق روح دموکراسی می‌دانستیم و پذیرفتیم.

رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در نامه فیفا آمده در صورتی که فدراسیون فوتبال پیشنهادها را بپذیرد، اساسنامه به صورت نهایی تأیید می‌شود تا برای برگزاری مجمع عمومی فدراسیون اقدام کنیم. برابر اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال، تصویب اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فدراسیون است. فدراسیون فوتبال و فیفا، کار تدوین مقررات و انطباق آن با قوانین ملی و بین‌المللی را انجام می‌دهند و برای تصویب نهایی اساسنامه، اعضای مجمع باید به آن رأی بدهند.

براتی درخصوص اینکه فیفا اعلام کرده می‌توان اعمال برخی از کدهای انتخاباتی را به آینده موکول کرد، تصریح کرد: اینگونه نیست. برگزاری انتخابات بر اساس کدهای انتخاباتی صورت می‌گیرد و تنها نکته فیفا، نامه قابل توجه درباره کدهای انتخاباتی بود که دیروز (دوشنبه) در هیات رییسه فدراسیون تأیید شد تا اختلافی با فیفا نداشته باشیم. فیفا گفته ماهیت فدراسیون فوتبال ظرف یک سال تعیین تکلیف شود که به دلیل حفظ مقررات ملی، اعلام کردیم قانون فوتبال همین است که در ماده یک نوشتیم.

وی درخصوص تعریف ماهیت فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: فیفا پذیرفته که اساسنامه تأیید شود و انتخابات را برگزار کنیم، سپس در تعامل با مجلس و دولت، تکلیف ماهیت فدراسیون فوتبال مشخص شود. اگر مقررات انتخاباتی تعیین نشود، امکان برگزاری انتخابات نیست. کارها ظرف روز گذشته انجام شد و در حال آماده‌سازی نسخه نهایی اساسنامه برای ارسال به فیفا هستیم.

رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که می‌توان به برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون تا پایان سال ۲۰۲۰ امیدوار بود؟ اظهار داشت: بر اساس نقشه راهی که به فیفا ارائه کرده بودیم، انتخابات باید زودتر برگزار می‌شد. فدراسیون فوتبال اساسنامه را در مهلت قانونی ارسال و به تکالیفش خود عمل کرده است، اما پیش‌بینی شده بود اگر فیفا در پاسخ تأخیر کند، فدراسیون فوتبال برای پاسخگویی مهلت کافی خواهد داشت. اکنون هر چه که فیفا از ما خواسته‌، انجام دادیم و مسئولیت با فیفاست تا تایید نهایی را بدهد و انتخابات را برگزار کنیم.

براتی گفت: به همه تعهدات خود عمل و اساسنامه مطابق نظر فیفا را تهیه کردیم. پس از تأیید اساسنامه می‌توانیم انتخابات را برگزار کنیم و بر اساس نقشه راه، به نظر نمی‌رسد مشکلی باشد. خودم پیش از آغاز سال نو روی رساندن اساسنامه در مهلت قانونی متمرکز بودم و به همراه اعضای کمیته تدوین مقررات و مهدی محمدنبی، از چهارم فروردین در فدراسیون مستقر شدیم. بسیاری از شب‌ها تا ساعت یک یا دو بامداد و حتی چهار صبح بیدار بودم تا اساسنامه را آماده کنیم. باید متن اساسنامه را به زبان تخصصی حقوقی برمی‌گرداندیم. در هفت ماه اخیر، تعهدات خود را در قبال فیفا انجام دادیم تا فدراسیون سریع‌تر از بلاتکلیفی خارج شود.

وی با بیان مجدد اینکه تأخیر ایجاد شده از طرف فدراسیون فوتبال نبود، تصریح کرد: تعهدات خود را انجام دادیم که به نتیجه رسیده و خوش‌بین هستیم انتخابات ظرف چند ماه آینده برگزار شود. مجمع فدراسیون فوتبال ابتدا باید برای تصویب اساسنامه جدید و انتخاب اعضای کمیته‌های انتخاباتی و سپس برای انتخابات هیات رییسه تشکیل شود. پیش‌بینی ما این است که پیش از پایان سال میلادی،‌ این ۲ کار را انجام دهیم.

رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در خصوص کاهش دوره مدیریتی نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال از ۱۰ به ۴ سال برای ورود فوتبالی‌ها به فدراسیون بیان کرد: قبل از فیفا، خودمان موانع حضور فوتبالی‌ها را برداشته بودیم و چیزی که فیفا روی آن اصرار داشت، این بود که غیرفوتبالی‌ها، مانند یک مدیر شاغل در فدراسیون والیبال بتوانند وارد فدراسیون فوتبال شوند. این موضوع مطابق اصول دموکراسی است و می‌خواهیم که فدراسیون فوتبال، هر چه زودتر از بلاتکلیفی خارج شود.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha