خشم و نارضایتی جهان اسلام از انتشار تصاویر موهن

تهران – ایرنا – بسیاری از کشورهای اسلامی و عربی در اعتراض به انتشار تصاویر توهین آمیز به پیامبر گرامی اسلام (ص) در فرانسه و حمایت امانوئل مکرون از این اقدام با برگزاری تظاهرات و راه اندازی پویش های مردمی و فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی خشم و نارضایتی خود را نشان دادند.

بازانتشار کاریکاتوری موهن در نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. این خشم با سخنان "امانوئل ماکرون" در چهارشنبه هفته گذشته که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی عقیده پرداخته بود، شعله ور تر شد.

روزنامه فرا منطقه ای رای الیوم در این خصوص نوشت : کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان که یک سوم جمعیت جهان اسلام را دارند، در مقام مقابله با اهانت و زبان درازی مکرون برآمدند و با این کار مشروعیتی رسمی علیه پدیده اسلام هراسی و تبعیض نژادی رییس جمهوری فرانسه را آغاز کردند که در حال حاضر در جهان غرب درحال گسترش است.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره، تاکنون ۱۰ کشور عربی و اسلامی در این خصوص موضع رسمی اتخاذ کرده اند . البته برخی از آنان فقط با صدور بیانیه ای این اقدام را محکوم کردند در حالی که برخی نیز سفیر فرانسه در کشور خود را فراخوانده و به مواضع اخیر پاریس به ویژه اظهارات رئیس جمهور امانوئل مکرون به طور رسمی اعتراض کردند.

بر اساس گزارش یاد شده این 10 کشور عربی و اسلامی عبارتند از :

ایران .. تصاویر توهین آمیز سوء استفاده از آزادی بیان است

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز (دوشنبه) در صفحه شخصی خود در توئیتر خاطرنشان کرد که تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلام و مسلمانان در واقع  سوء استفاده از آزادی بیان است.

ظریف گفت: توهین به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مسلمان و مقدسات شان باعث افزایش تندروی و افراط گرایی در جهان خواهد شد.

 ترکیه.. استمرار اعتراضات علیه مکرون

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز برای سومین روز متوالی با محکوم کردن اظهارات ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ادامه داد و تاکید کرد که "مکرون به دلیل اظهارات نژادپرستانه اش علیه اسلام نیازمند آن است که توان عقلی خود را آزمایش کند."  

اردوغان امروز از رهبران اروپا خواست تا " به دستور کار خصمانه رئیس جمهور فرانسه علیه اسلام " پایان دهند . وی همچنین از ملت ترکیه خواست تا کالاهای فرانسوی را تحریم کنند.

پاکستان .. متهم کردن مکرون و فراخواندن سفیر

وزارت خارجه پاکستان « مارک بریتی » سفیر فرانسه در اسلام آباد را  فراخواند و پیام اعتراض شدید اللحن این کشور در محکومیت تصاویر توهین آمیز به رسول اکرم (ص) و اظهارات مکرون را به او ابلاغ کرده و از آنها به عنوان اظهارات خصمانه علیه مسلمانان یاد کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز چندی پیش گفت که حمایت رئیس جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر اسلام (ص) احساسات مسلمانان را در سراسر جهان جریحه دار کرده است . عمران خان مکرون را به حمله علیه اسلام متهم کرد.

اردن .. توهین به مقدسات باعث افزایش فرهنگ تنفر و خشونت می شود

أیمن الصفدی وزیر خارجه اردن دیروز (دوشنبه) سفیر فرانسه در امان را به حضور طلبید و به اطلاع او رساند که اردن مخالف انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر گرامی اسلام (ص) است و این اقدام " احساسات تقریبا دو میلیارد مسلمان را آزار می دهد."

مغرب .. آزادی بیان هر فرد آن گاه که آزادی دیگران آغاز شود، پایان می یابد

وزارت خارجه کشور مغرب با صدور بیانیه ای تاکید کرد که " اقدام یاد شده از ناپخته بودن دست اندرکاران آن حکایت می کند و آزادی بیان هر فرد آن گاه که آزادی دیگران آغاز شود، پایان می یابد و هیچکس حق ندارد به بهانه آزادی بیان به دیگران توهین کند. "

کویت.. هشدار نسبت به پیامدهای ادامه انتشار تصاویر توهین آمیز 

وزارت خارجه کویت با صدور یک بیانیه رسمی نسبت به پیامدهای ادامه انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلام و مسلمانان هشدار داد.

« احمد ناصر الصباح » وزیر خارجه کویت به اطلاع « آن کلیر لوجیندر » سفیر فرانسه رساند که " باید روند توهین به تمامی ادیان آسمانی و پیامبران در اظهارنظرهای رسمی خاتمه یابد."

قطر.. نسبت به اقدامات تحریک آمیز علیه ادیان هشدار می دهیم

دولت قطر اتخاذ هر گونه رویکرد تنفرآمیز علیه اعتقادات و  نژادها و ادیان را محکوم کرده و خاطرنشان کرد که چنین اقدامی باعث دشمنی میان جوامع کشورهای مختلف جهان می شود .

موریتانی.. اقدامات تحریک آمیز علیه اسلام محکوم است

موریتانی به شدت اقدامات تحریک آمیز علیه اسلام و توهین به پیامبر گرامی اسلام (ص) به بهانه آزادی بیان را محکوم کرد.

وزارت  خارجه موریتانی امروز با صدور بیانیه ای گفت این رویکرد با آزادی بیان منافات دارد زیرا باعث تحریک امت مسلمان و احساسات مسلمانان می شود.

 لیبی مکرون را به عذرخواهی دعوت کرد

دولت وفاق ملی لیبی به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل دیروز دوشنبه اظهارات اخیر مکرون در مورد اسلام و توهین به پیامبر گرامی اسلام (ص) را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه لیبی با صدور بیانیه ای از رئیس جمهور فرانسه خواست تا " از اظهارات تحریک آمیز خود دست بردارد و از مسلمانان جهان از جمله اتباع مسلمان دارای شناسنامه فرانسوی عذرخواهی کند."

عربستان .. تلاش برای ارتباط دادن اسلام به تروریسم مردود است

 یک مقام مسئول در وزارت خارجه تصریح کرد که کشور متبوع وی هر گونه تلاش جهت ارتباط دادن اسلام به تروریسم را مردود می داند و انتشار تصاویر توهین آمیز علیه پیامبر گرامی اسلام (ص) را محکوم می کند.

مقام مزبور که خبرگزاری واس به نام وی اشاره نکرد، همچنین اضافه کرد که عربستان هر گونه اقدام تروریستی صرف نظر از آنکه عامل آن چه کسی است، را محکوم می کند و خواستار آزادی اندیشه و فرهنگ همراه با احترام و بخشش و صلح و پرهیز از هر گونه اقدام تنفرآمیز و خشونت آمیز و افراط گرایانه است که ارزش های همزیستی مسالمت آمیز و احترام متقابل میان ملت های جهان را خدشه دار می کند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha