اخلاق، عنصر گمشده در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا

تهران – ایرنا – تحلیلگران و کارشناسان مسائل داخلی آمریکا درباره متفاوت بودن این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نسبت به تمامی دوره های ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا اتفاق نظر دارند و فضای ملتهب انتخاباتی در این دوره را تا حد زیادی نتیجه رعایت نشدن تعهدات و اخلاقیات از سوی نامزدهای انتخاباتی به ویژه از سوی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان می دانند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، کارشناسان، ناظران مسائل سیاسی و تحلیلگران رسانه های آمریکایی می گویند نامزد حزب جمهوریخواه  تنها بر پیروزی خود  در انتخابات متمرکز بوده و  به عملکرد حدود چهارساله خود در کاخ سفید اهمیتی نمی دهد.

نامزد جمهوریخواه اهمیتی به دغدغه رای دهندگان آمریکایی نمی دهد

«دیوید فرام» (David Frum) تحلیلگر مسائل آمریکا در نشریه پرقدمت آمریکایی «آتلانتیک» (The Atlantic) می نویسد: ترامپ به هیچ فرد و احدی بغیر از خود اهمیتی قائل نیست.

تحلیلگر این نشریه آمریکایی که قدمت آن به سال ۱۸۵۷میلادی می رسد، درباره نوع رفتار و اخلاقیات ترامپ می نویسد: وی اهمیتی به دغدغه رای دهندگان آمریکایی نمی دهد و به جای آن تاکید دارد تا رای دهندگان آمریکایی  به آنچه برای وی اهمیت دارد، نگران باشند.

مناظره ای بدور از اخلاق

کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی دو مناظره ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بین دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه را فاقد اخلاقیات لازم  دانستند.

فرام در تحلیل خود از دو مناظره ای که برگزار شد دراین باره معتقد است: ترامپ تلاش نکرد تا ارتباط با مخاطبان و رای دهندگان آمریکایی برقرار کند، هرچند وی در مناظره اول به لطف «دکمه قطع میکروفن» قدری آرام تر بود اما وی بازهم با همان سیاست مناظره اول به مصاف رقیب دموکرات خود در آخرین مناظره گام نهاد و نقشه وی همان «حمله» و «حمله» بود.

رها کردن بحران شیوع کرونا در آمریکا

شیوع ابتلا به ویروس کرونا که در اوایل ماه فوریه تنها به ۱۴ مبتلا در آمریکا بود اکنون به از هشت میلیون و ۹۰۰ هزار مبتلا عبور کرد که از این تعداد نیز بیش از ۲۳۱هزار نفر جان باخته اند.

سو  مدیریت و اظهار نظرهای نادرست ترامپ در مواجه با این همه گیری در آمریکا از سوی تمامی منتقدان  و تحلیلگران مورد تصدیق و تایید است، اما اکنون شهروندان آمریکایی متوجه شده اند که رئیس جمهوری این کشور در حقیقت مقابله با این  بیماری را که به یکی از بحران های مهم در انتخاب مجدد وی بدل گشته، رها کرده است.

« مارک میدوز » رییس کارکنان کاخ سفید روز چهارم آبان ماه در یک کنفرانس خبری  اذعان کرد  که دولت ترامپ مهار بیماری کووید ۱۹ را رها کرده است.

رییس کارکنان کاخ سفید اعلام کرد: ما نمی خواهیم همه گیری را کنترل کنیم، ما می خواهیم این واقعیت را کنترل کنیم که واکسن دارویی دریافت می کنیم.

میدوز  در پاسخ به اصرار خبرنگاران  که چرا دولت ترامپ دیگر علاقه ای برای مهار ویروس کرونا ندار، گفت: زیرا مانند ویروس آنفلوانزا یک ویروس مسری است.

کوبیدن بر طبل تقلب درانتخابات

دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه  متوجه شده اند که رای دهندگان آمریکایی از مدت ها پیش تصمیم خود را گرفته اند و نیازی به شناخت آنها در مناظره ریاست جمهوری نداشته اند، آنچنان که تا پیش از برگزاری آخرین مناظره انتخاباتی، ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار آمریکایی آرا خود را به صندوق های رای ریخته بودند.

اکنون با مشاهده  هجوم رای دهندگان آمریکایی برای رای دادن در رای گیری زودهنگام که تا ششم آبان ماه  و بنابر گزارش شبکه خبری «ان.بی.سی نیوز» ۶۲میلیون آمریکایی آرا خود را به صندوق ها ریخته اند، رکورد بی سابقه ای که در مدت مشابه در انتخابات ۲۰۱۶میلادی تنها ۱۲ میلیون آمریکایی در انتخابات زودهنگام آرای خود را به صندوق های رای ریخته بودند.

ان.بی.سی نیوز در گزارش خود عنوان کرد که می تواند آرا پیش از موعد در آمریکا به رکورد  ۱۰۰ میلیون رای نیز برسد.

باتوجه به شرایط  بی سابقه آرا پیش از موع در آمریکا، نامزد جمهوریخواه بدون در نظر گرفتن اخلاقیات و جوانب بحرانی پس از انتخابات آمریکا، با اتهام زمینه سازی شده تقلب در انتخابات بر نگرانی جامعه آمریکا افزوده و بر آتش تنش احتمالی پس از اعلام نتایج انتخابات دامن می زند.

شبکه خبری سی ان ان روز ششم آبان ماه گزارش داد: دونالد ترامپ بار دیگر ادعای بی اساس خود را تکرار کرد که وی تنها در یک صورت در انتخابات هفته آینده خواهد باخت که در انتخابات تقلب صورت گرفته باشد.

تحلیگران مسائل سیاسی در آمریکا معتقدند که ترامپ از تابستان گذشته زمینه  را در صورت باختن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا با مطرح کردن تقلب در انتخابات را در اذهان آمریکایی ها فراهم ساخته است.

با توجه به شرایط رای گیری در آمریکا و فرصت هایی که نامزد جمهوریخواه طی نزدیک به چهار سال از دست داده و  تنها کم تر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات زمان باقی است،  ترامپ خود را در معرض شکستی قریب الوقوع می بیند، در توئیتی نسبت به رد  درخواست ستاد انتخاباتی وی  از دادگاه استیناف درباره نظارت بر دفاتر و حوزه های اقماری واکنش نشان داد و سلامت انتخابات را به زیر سئوال برد. 

ترامپ  پنجم آبان ماه در حساب توئیتر شخصی خود با کوبیدن بر طبل تقلب در انتخابات در صورت باختن،  نوشت: دادگاه استیناف در ایالت پنسیلوانیا درخواست دولت ترامپ مبنی بر نظارت بر دفاتر اقماری انتخابات را رد کرد.

ترامپ در ادامه خطاب به شبکه خبری راست افراطی طرفدار وی موسوم به «او.ای.ان.ان» (OANN) نوشت: این موضوع بسیاری دهشتناک است، ما تنها به دنبال شمارش عادلانه آرا هستیم، این موضوع می تواند به موارد بسیاری بدی منتهی شود.

انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) است، اما به دلیل شیوع کرونا، رای‌گیری پستی و حضوری زودهنگام در بسیاری از ایالت‌ها از چند هفته و چند روز پیش آغاز شده است.

گزارش از : بهروز وفاداری

**۱۳۰۲**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =