سخنرانی ۲۸۷ شخصیت در کنفرانس وحدت یک فرصت استثنایی است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب از سخنرانی ۲۸۷ شخصیت دینی در سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به عنوان یک فرصت استثنایی برای جهان اسلام یاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت‌الاسلام حمید شهریاری روز سه شنبه در نشست خبری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهارکرد: ۱۶۷ سخنران از شخصیت های برجسته جهان اسلام و صاحب نظران تقریب از ۴۷ کشور و ۱۲۰ شخصیت داخلی در طول یک هفته سخنرانی خواهند داشت.
وی افزود: از ۸ آبان مصادف با ۱۲ ربیع الاول تا ۱۲ آبان مقارن با ۱۷ ربیع الاول هر روز ۶ نشست و در مجموع ۳۷ نشست وبیناری خواهیم داشت که از این تعداد هشت نشست به زبان فارسی و ۲۹ نشست به زبان های عربی و انگلیسی خواهد بود که برخی از این سخنرانی ها به زبان های ایتالیایی، فرانسه، بنگالی، روسی، ترکی استانبولی و زبان های منطقه ای ترجمه خواهد شد.

شهریاری گفت: حدود هشت ماه پیش که هنوز مشخص نبود شرایط کرونایی به وضعیت حاد برسد، بیش از سه ماه برای حضور میهمانان در کنفرانس برنامه ریزی شده بود ولی با حاد شدن شرایط، برنامه ریزی به این شکل شد که کنفرانس را برای اولین بار به صورت غیرحضوری برگزار کنیم. 
وی با گرامی داشت یاد و خاطره طلایه داران تقریب گفت: امسال مرحوم آیت الله تسخیری، واعظ زاده خراسانی، خسروشاهی، حاج قاسم سلیمانی، شهدای مقاومت و مهندس شیخ الاسلام و خانم کرمانی در میان ما نیستند و برای آنان همنشینی با رسول اکرم (ص) را از خدا خواستاریم. 
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب ادامه داد: فعالیت های سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی برگزار می شود که جهان با تحولات سریع و پیچیده ای مواجه است و بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت هستیم. موضوع وحدت یک راهبرد است و نه یک تاکتیک که قرآن آن را به عنوان یک شاخص برای ما تعیین کرده است. 
وی تاکید کرد: ما معتقدیم ظرفیت های جهان اسلام به اندازه کافی وسیع است که ما را به این آرمان بزرگ برساند در حالی که دشمنان جهان اسلام به ویژه استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی در صدد ایجاد جنگ و نزاع هستند تا گسستی میان جهان اسلام ایجاد کنند و در آخرین حرکت شوم خود اقدام به عادی سازی روابط برخی کشورها با این رژیم غاصب کردند که این حرکت را به شدت محکوم می کنیم. 
شهریاری از هفته وحدت به عنوان یک فرصتی برای مسلمانان یاد کرد تا یکبار دیگر بر صلح و دوستی و همدلی و محبت به یکدیگر و تاکید بر گفت و گوی عالمانه و عاقلانه اهتمام ورزند. 
وی ادامه داد: هفت فعالیت گسترده در کنفرانس وحدت وجود دارد که اولین فعالیت مربوط به سخنرانی های برجسته جهان اسلام و صاحبنظران تقریب است که در واقع یک فرصت استثنایی خواهد بود. چون تاکنون چنین حجمی از سخنرانی ها را تاکنون نداشته ایم. 
شهریاری افزود: محورهای سخنرانی ها را سخنرانان تعیین می کنند که مسائل جهان اسلام به عنوان محور بیشتر سخنرانی ها است ولی مصائب جهان اسلام به عنوان یکی از محورهای کنفرانس خواهد بود. البته در مراسم افتتاحیه از سخنرانی مراجع و بزرگان دینی و همچنین سران قوا استفاده خواهیم کرد و در افتتاحیه ۲۰ برنامه خواهیم داشت. 

برگزاری سمینار غیرحضوری در کنار کنفرانس وحدت 
شهریاری از برگزاری سمینار غیرحضوری به صورت دریافت مقالات از نویسندگان دانشگاهی و حوزوی خبر داد که برای اولین بار در کنار کنفرانس اسلامی یک فراخوان مقالات با محور همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا ارائه شده است.  
وی افزود: این مقالات در هفت محور شامل «مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصایب»، «ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصایب و بلایا»، «نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان»، «نقش رسانه ها در آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ تعاون»، «تهدیدها و فرصت های فضای مجازی در عصر کرونا برای جهان اسلامی»، «جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام» و همچنین چالش های فرهنگی اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا است. 
دبیر کل مجمع تقریب افزود: میزگرد «خیانت غرب به آرمان های فلسطین و نقش محور مقاومت در خنثی سازی تاثیرات عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی» و همچنین میزگرد «نقش سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی در وحدت و امنیت جهان اسلام» از دیگر برنامه های کنفرانس امسال است. 
وی اضافه کرد: رونمایی از کتاب فلسطین فی وجدان علماء الاسلام شامل ۲۰۰ فتوا از علمای اهل سنت و شیعه در رابطه با تحریم عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی برای اولین بار منتشر می شود و از جلد دوم کتاب فقه مقارن آیت الله جناتی نیز رونمایی خواهد شد.
شهریاری رونمایی از دو فعالیت رسانه ای را از دیگر برنامه های سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی دانست و گفت: افتتاح «رادیو وحدت» که از اول ربیع الاول برنامه های خود را آغاز کرده یکی از مهمترین برنامه های ماست و همچنین از پایگاه اطلاع رسانی «ویکی وحدت» رونمایی خواهد شد که درباره شخصیت های حقیقی و حقوقی مهم جهان اسلام و محتواهای مربوط به وحدت جهان اسلام و کشورهای اسلامی است که در مرحله اول بیش از هزار مقاله در این سایت بارگذاری خواهد شد. 
وی همچنین از برگزاری چهار نشست علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه خبر داد و گفت: مراسم اختتامیه این کنفرانس با حضور برخی از چهره های برجسته کشور در عصر ۱۶ ربیع برگزار خواهد شد.

امسال کنفرانس وحدت اسلامی با توجه به شرایط کرونایی به صورت وبیناری با موضوع همکاری های جهان اسلام در مصائب و بلایا با رویکرد کرونا در هشت تا ۱۰ منطقه جغرافیایی خواهد بود. مراسم افتتاحیه کنفرانس وحدت در روز هشتم آبان و مراسم اختتامیه سیزدهم آبان برگزار خواهد شد.

دنیای غرب دچار یک خلاء ارزشی شده است
شهریاری با محکوم کردن اهانت دولت فرانسه به پیامبر اکرم (ص) گفت: هدف اصلی دشمنان اسلام از چنین اهانت هایی این است که ما اختلافات شدید داشته باشیم لذا آنان با دامن زدن به مشاجرات و توهین و اهانت ها تلاش می کنند تا احساسات برخی از عوام را تحریک کرده و در نتیجه با اقدامات خشونت آمیز مسلمانان موجبات ترویج اسلام هراسی را فراهم آورند. 
وی افزود: ما باید با آگاه سازی و گفتمان سازی جهان اسلام، اسلام ناب را که اسلام صلح و آرامش است به جهان معرفی کنیم و به دشمنان جهان اسلام اجازه ندهیم که با ساخت و طراحی و تربیت نوعی از اسلام دروغین که خشونت را ترویج می کند، چهره اسلام را مخدوش کنند. 
دبیر کل مجمع تقریب ادامه داد: دشمنان اسلام با ژست آزادی بیان، به نظرشان می رسد که دموکراسی را ترویج می کنند در حالی که آنان در پشت صحنه حامیان اصلی این خشونت ها بلکه تاسیس کنندگان گروه های افراطی هستند. جهان غرب دچار یک گسست در عرصه ارزش شده است. در ظاهر آزادی بیان را به عنوان یک ارزش دموکراسی مطرح می کنند ولی خودشان به هیچ عنوان به این ارزش پایبند نیستند و اعتقادی عملی به این ارزش ندارند.

وی افزود: بنابراین اگر کسی بخواهد سبک زندگی خاص خود را با حجاب و پیروی از احکام اسلام دنبال کند، آنها مقابله می کنند. اگر کسی در زمینه هولوکاست مشغول تحقیق شود او را مجرم شمرده و به زندان می اندازند و به نظر می رسد دنیای غرب دچار یک خلاء ارزشی شده و ارزش خود را نمیتواند پیدا کند. 
شهریاری گفت: به همه دلدادگان ارزش های اخلاقی می گوییم که به اسلام ناب توجه کنند؛ اسلامی که ارزش های اصیلی را در رابطه انسان با خدا تعریف کرده و اولوهیت را مبنای هستی دانسته و ارزش انسان را به مقدار ارتباطی که با این مبدا و معاد دارد، می داند و دنیای غرب را پرهیز می دهیم که انسان محوری را مبداء ارزش ها قرار داده است. 
وی افزود: ما معتقدیم ارزش های اخلاقی از جمله آزادی از ارزش های اصیل انسانی است ولی دنیای غرب ملتزم به این ارزش نیست. ارزش آزادی یک نقاب دروغین است که بر چهره این سیاستمداران زده شد و پشت این نقاب نیز اصالت سود حاکم است و استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی به دنبال منافع خود هستند و برای دستیابی به منافع خود از هر ابزاری از جمله ابزار آزادی استفاده می کنند. 
شهریاری درباره فعالیت کارگروه های مختلف در کنفرانس وحدت به خبرنگار ایرنا گفت: از آنجا که در سال های گذشته کنفرانس وحدت به صورت حضوری برگزار می شد، لازم بود که کارگروه ها تشکیل شود ولی امسال اینگونه نیست. البته امسال دو نشست با حضور بانوان تقریب گرا برگزار می شود که در هر کدام از این نشست ها ۱۰ نفر از بانوان برجسته جهان اسلام حضور خواهند داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =