مردم جنوب سیستان و بلوچستان در انتظار پایگاه انتقال خون

چابهار- ایرنا- استان سیستان و بلوچستان به سبب داشتن آمار بالای بیماران تالاسمی و حوادث جاده‌ای همواره نیازمند خون است اما از یک طرف بسیاری از شهرستانهای استان از داشتن پایگاه انتقال خون بی‌بهره‌اند و از سوی دیگر کاهش اهدا کنندگان خون این استان را با مشکل روبرو کرده است.

به گزارش ایرنا، اهدای خون بخشش حیات دوباره و اهدای زندگی است و می‌توان با اهدای خون خود بسیاری از بیماران را زندگی دوباره بخشید و این امر خداپسندانه علاوه بر تامین سلامت، اجر و مزد دنیوی و اخروی دارد.

صدها بیمار در چابهار و شهرستانهای همجوار کنارک، دشتیاری، نیکشهر، قصرقند، راسک، فنوج و سرباز نیازمند به خون و چشم انتظار سخاوت مردم نیکوکار برای اهدای خون هستند تا با کمک‌های سخاوتمندانه مشکلات آنان رفع شود.

 ادامه دار بودن شیوع بیماری کرونا در کشور از جمله استان سیستان وبلوچستان و چابهار سبب کاهش چشمگیر اهداکنندگان خون شده و با وجود مصرف بالای خون در چابهار به سبب وجود بیماران تالاسمی متاسفانه انتقال خون و بیمارستان امام علی (ع) چابهار با کمبود شدید خون و فرآورده های خونی روبرو شده اند.

چنانچه سایر استانها و شهرستانها در رفع نیاز بیماران چابهاری به خون همکاری نمی کردند این شهرستان با مشکل زیادی روبرو می شد، براساس آمار سازمان انتقال خون چابهار مصرف روزانه این شهرستان حدود ۴۵ واحدخون و ذخیره خونی ۲۰۰ واحدی تنها جوابگوی نیاز سه تا پنج روز است.

این آمار نشان می دهد که باید پیوسته اهدا خون از سوی مردم نیکوکار ادامه داشته باشد در غیر این صورت جان بسیاری از بیماران به خطر می افتد.

به گفته کادر بهداشت ودرمان و مدیران انتقال خون دستورات و پروتکل های بهداشتی در زمان اهدای خون کاملا رعایت می شود و هیچ مشکلی اهدا کنندگان را تهدید نمی کند، لذا اهدای خون یک کار بسیار ضروری است و مردم باید به این امر مهم و حیاتی توجه ویژه داشته باشند.

سن اهدای خون بین ۱۸ تا ۶۰ سال است و وزن اهدا کننده باید بالای ۵۰ کیلوگرم باشد و مردان هر سه ماه و بانوان هر چهار ماه می‌توانند خون اهدا کنند.

لازم به ذکر است براساس آمار و توصیه های بهداشتی اهدای خون منظم با تنظیم آهن بدن خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

هر کودک تالاسمی بطور متوسط  هر۲۰ روز یک بار نیاز به خون پیدا می‌کند

مدیر انتقال خون چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا نجات جان انسانها را یکی از بالاترین خدمات دانست و از امامان جمعه و جماعت، مسوولان ادارات و قشرهای مختلف مردم درخواست کرد سازمان انتقال خون را در این امرخداپسندانه یاری کنند.

عبدالرزاق صابری افزود: هر کودک تالاسمی بطور متوسط  هر۲۰ روز یک بار نیاز به خون پیدا می‌کند و این بستگی به شدت بیماری دارد. با این اوضاع نیاز شدید اهدای خون احساس می شود.

هم اینک اوضاع اهدای خون در چابهار مناسب نیست و روزانه تنها چند نفر مراجعه می کنند انتقال خون چابهار صبح از ساعت ۷ تا ۱۳ پذیرای اهداکنندگان خون است و از مردم خیر و نیکوکار در خواست می شود در این شرایط بسیار بحرانی به کمک انتقال خون بشتابند. 

وجود ذخیره مناسب خونی در چابهار امری ضروریست و تحقق این امر مشارکت بیش از گذشته مردم نوعدوست را می‌طلبد.

۶۷۰ بیمار تالاسمی شهرستان چابهار نیازمند فوری خون

مدیر انتقال خون چابهار ادامه داد: ۶۷۰ بیمار تالاسمی این شهرستان نیازمند خون هستند و از مردم عزیز درخواست می شود در زمینه اهدای خون بصورت جدی ورود کنند تا مشکلات این قشر مرتفع شود.

صابری بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا و به علت ماندن مردم در خانه و تردد کمتر، مراجعه به مراکز اهدای خون کاهش یافته و همین موضوع باعث شده تا در خون رسانی به کودکان تالاسمی و دیگربیماران دچار مشکل جدی شویم.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا واحدهای سیار انتقال خون به مراکز نظامی مراجعه می‌کردند اما اکنون به علت جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا این مراکز قرنطینه شده‌اند، از طرفی حمل خون از زاهدان به چابهار قبلا به سهولت بوسیله اتوبوس انجام می‌شد. 

اهدای ۲۶۵۰ واحد خون در چابهار در سالجاری

مدیر پایگاه انتقال خون چابهار ادامه داد: از ابتدای سالجاری تاکنون ۲ هزار و ۶۵۰ واحد خونگیری انجام شده و این در حالیست که هفت هزار و۷۰۰ واحد خون به بیماران تحویل شده، با این حال کمبود خون را همیشه باید دست به دامان شهرستان ها و استانهای همجوار باشیم که آنها هم اگر داشته باشند می فرستند در غیر اینصورت مشکلات بیماران بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه این آمار یک هشدار جدی است که باید به فکر جذب اهدا کننده بیشتر باشیم و ما نیز همواره از اهداکنندگان خون قدردانی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: اهداکنندگان خون با تشویق دوستان و نزدیکان بطور مستمر به اهدای خون خود ادامه دهند.

وی افزود: وسایل سازمان انتقال خون یکبار مصرف و کاملا استریل شده است و هیچ نگرانی از انتقال ویروس کرونا و دیگر بیماری‌ها وجود ندارد.

مدیر انتقال خون چابهار با اشاره به اینکه انتقال خون یکی از حیاتی‌ترین سازمان‌هاست گفت: بسیار دردآور است که یک کودک تالاسمی بدون دریافت خون مجددا به روستا برگردد.

وی تصریح کرد: اهدای خون برای شخص اهدا کننده نیز مفید و مؤثر است زیرا این امر سبب تولید سلول‌های جدید می‌شود.

۷ شهرستان همجوار چابهار فاقد پایگاه انتقال خون

مدیر پایگاه انتقال خون چابهار با اشاره به اینکه در سطح استان سیستان وبلوچستان با هزاران بیمار تالاسمی و سایر بیماران نیازمند خون فقط در شهرستانهای ایرانشهر، چابهار، سراوان، زابل و زاهدان پایگاه انتقال خون وجود دارد، خاطرنشان کرد: شهرستانهای همجوار چابهار شامل: کنارک، نیکشهر، دشتیاری، سرباز، قصرقند، راسک و فنوج فاقد پایگاه انتقال خون هستند، نیاز است در تمام مراکز این شهرستانها پایگاه انتقال خون راه اندازی شود تا بتوان بخشی از مشکلات کمبود خون را برطرف کرد چون در این مناطق عده زیادی از مردم خواهان اهدای خون هستند ولی کمبود امکانات و نبود پایگاه به مشکلات افزوده است.

صابری با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی مناطق همجوار چابهار ماهانه به بیمارستان امام علی (ع) چابهار مراجعه می کنند و این بیمارستان بیش از ۷۰۰ هزار نفر را خدمات می دهد، گفت: فقط در شهرستان کنارک ۲۵ هر ماه پایگاه انتقال خون مستقر و اقدام به خونگیری می کند و در سایر شهرهای یاد شده که فاقد پایگاه انتقال خون هستند، بستگی به هماهنگی شهرستانها و مسوولان دارد تا حضور پیدا کنیم.

استانی با بیشترین بیماران تالاسمی و مصرف بالای خون نیازمند همکاری بیشتر مردم خیر و نوعدوست در اهدای خون است و برای این مهم و دسترسی آسان اهدا کنندگان به پایگاههای انتقال خون ضروریست این پایگاهها در تمامی شهرستانهای ۲۳ گانه این استان دایر و یا مستقر شود این در حالیست که اکنون تنها پنج شهرستان از پایگاه انتقال خون برخوردارند و از آنجایی که فاصله شهرستان های استان از یکدیگر زیاد است مردم برای اهدای خون باید مسافتی حداقل ۱۵۰ کیلومتر را طی کنند.

با این وجود سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان نهایت تلاش خود را برای تامین خون موردنیاز استان بکار گرفته و تاکنون مشکلی در این زمینه بوجود نیامده است و چنانچه به کمبود خون در استان روبرو شود از سایر استانها تامین می کند اما از مردم خیر و نیکوکار استان انتظار است بیش از پیش با اهدای خون خود یاریگر این سازمان در خدمات رسانی به بیماران بویژه کودکان تالاسمی باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =