پارلمان عراق پیوست حوزه های انتخابیه استان نینوا را تصویب کرد

بغداد- ایرنا- پارلمان عراق پیوست قانون انتخابات جدید در خصوص چگونگی تقسیم حوزه های انتخابیه در درون استان نینوا را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا، پارلمان عراق در جلسه خود که تا پاسی از دوشنبه شب ادامه یافت، با ۱۷۲ رای پیوست مربوط به چگونگی تقسیم حوزه های انتخابیه در درون استان نینوا را تصویب و رای گیری درباره پیوست مربوط به استان کرکوک را به جلسه چهارشنبه آینده خود موکول کرد.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در این باره گفت: نمایندگان استان نینوا با اجماع درباره حوزه های انتخابیه این استان توافق کردند.

وی افزود: رای گیری درباره حوزه های انتخابیه استان کرکوک بنا به درخواست نمایندگان این استان به چهارشنبه موکول شد.

نمایندگان پارلمان عراق در جلسه پیشین خود در خصوص پیوست چگونگی تقسیم حوزه های انتخابیه در درون استانها به استثنای دو استان کرکوک و نینوا توافق کرده و آن را تصویب کرده بودند؛ هرچند اعتراضات تعدادی از نمایندگان به این امر ادامه داشت.

بر این اساس، پارلمان عراق تاکنون به پیوست قانون جدید انتخابات درخصوص تقسیم حوزه های انتخابیه در درون ۱۷ استان رأی داده است و فقط استان کرکوک باقی مانده است.

بر اساس قانون قبلی انتخابات عراق، سراسر این کشور یک حوزه انتخابیه به شمار می رفت، اما بر اساس قانون جدید، هر استان به چند حوزه تقسیم شده است. نمایندگان پارلمان عراق در جلسات قبلی خود درباره اینکه هر استان چند حوزه انتخابیه داشته باشد، توافق کرده و به آن رأی داده بودند.

نمایندگان پارلمان عراق در دو جلسه اخیر خود پس از رایزنی فشرده، به این بخش از پیوست قانون انتخابات جدید این کشور رأی دادند که در سایه بافت جمعیتی و وضع جغرافیایی و دینی، در درون هر یک از ۱۷ استان عراق چه مناطقی تنها یا با هم، یک حوزه انتخابیه را تشکیل دهند.

پارلمان عراق زیر فشار اعتراضات مردمی گسترده سال گذشته به قانون جدید انتخابات رأی داد، اما تاکنون تصویب پیوست‌های این قانون به طور کامل انجام نشده بود تا به رئیس جمهوری این کشور برای ابلاغ ارسال شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان