۶ آبان ۱۳۹۹،‏ ۳:۳۲
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84089329
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

عملیات خط لوله گازی نورد استریم ۲ برغم فشارهای آمریکا ادامه دارد

تهران- ایرنا- عملیات اجرایی خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه به آلمان در حالی ادامه دارد که تا کنون تحریم و فشارهای آمریکا نتوانسته اخلالی در پیشرفت این طرح گازرسانی ایجاد کند.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا از اسپوتنیک، "آکادمیک چرسکی" کشتی لوله گذاری روسیه که انتظار می‌رود طی چند ماه آینده برای تکمیل پروژه گازی نورد استریم ۲ مورد استفاده قرار گیرد، در حال نزدیک شدن به بندر ساسنیتز در دریای بالتیک آلمان است که پیش بینی می‌شود صبح امروز (سه شنبه) در این بندر پهلو بگیرد.

ساسنیتز پایگاه لجستیکی پروژه‌های خط لوله گازی نورد استریم ۲ به حساب می‌آید.

اجرای طرح گاز رسانی نورد استریم ۲ روسیه در حالی ادامه دارد که پیش از این سه سناتور جمهوریخواه برجسته آمریکا (تد کروز، تام کاتن، ران جانسون) در نامه‌ای تهدید کرده بودند که علاوه بر مدیران شرکت‌ها بلکه کارگران بنادری که در این پروژه شرکت داشته باشند را جریمه و یا تحریم خواهند کرد.

سناتورهای جمهوریخواه نامه تهدید آمیز خود را با استناد به قانون کاتسا عنوان کرده بودند.

قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها موسوم به قانون "کاتسا" قانونی است که با رأی قاطع کنگره و سنای ایالات متحده آمریکا به تصویب رسید، تا از طریق تحریم با آنچه اقدامات خطرناک و دشمنانه این کشورها در قبال آمریکا و متحدانش خوانده شده‌است، مقابله کند.

این لایحه توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امضا و رسماً به قانون تبدیل شد.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی بیلد تصریح کرد کشورش ائتلافی را برای به تعویق انداختن این پروژه تشکیل داده است. وی گفت علاقه‌مند است آلمان از موضع آمریکا در قبال پروژه خط لوله روسیه پیروی کند که این درخواست به دلیل نقش دولت روسیه در مسمومیت این چهره مخالف و تبعات امنیتی وابستگی گازی به روسیه است.

اما آنگلا مرکل صدراعظم آلمانگفته است که موضوع پروژه نورد استریم را از مسمومیت ناوالنی باید جدا دانسته و به طور مجزا به بررسی آن پرداخت.

نورد استریم ۲ پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است.

این خط لوله دوقلوی ۱۲۰۰ کیلومتری قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha