۴۱ قطعه کبک در دامان طبیعت مریوان رهاسازی شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره حفاظت از محیط زیست مریوان از رهاسازی ۴۱ قطعه کبک زنده در دامان طبیعت این شهرستان خبر داد.

ابراهیم بلند همت روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از دوستداران محیط زیست ۴۱ قطعه کبک را برای رهاسازی در دامان طبیعت به اداره محیط زیست شهرستان مریوان تحویل داد.

وی با اشاره به اینکه این دوستدار محیط زیست پرنده‌های رها شده ا از افراد مختلف در سطح شهرستان خریداری کرده بود اضافه کرد: وی قبلا سابقه همکاری با اداره محیط زیست را داشته و همواره یکی از دوست‌داران حیوانات در شهرستان است.

رییس اداره محیط زیست مریوان یادآور شد: نیروهای یگان حفاظت از محیط زیست به همراه این فرد نیکوکار کبک‌ها را در یکی از زیستگاه‌های امن شهرستان رهاسازی کرده و کبک‌ها دوباره به دامان طبیعت برگشتند.

وی با تقدیر و تشکر از این خیر نیکوکار گفت: زندانی کردن حیوانات و جانوارن برای سرگرمی و تفریح ظلم بزرگی در حق آنها و چرخه طبیعت بوده و بدون تردید حیات انسان‌ها به چرخه طبیعت پیوند خورده است.

کبک یکی از پرندگان زیبای خشکی، با اندازه متوسط، طول بدن ۳۲ تا ۳۴ سانتی متر و گستردگی بال ها ۴۷ تا ۵۲ سانتی متر است و بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می‌شود.

کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده ی نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد.

کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند، جوجه آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =