پنج اتحادیه صنفی در بروجرد منحل شد

بروجرد - ایرنا - رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: پنج اتحادیه صنفی به دلیل منفعل بودن و براساس عدم نظارت در حوزه کاری انقضای پروانه های صادره، داشتن واحدهای بدون پروانه کسب و همچنین نداشتن توان مالی منحل شد.

حمید آزادبخت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های گذشته که ۲ مجمع امور تولیدی و توزیعی در اصناف وجود داشت مجمع ها برای بالا بردن رای خود، تعداد اتحادیه ها را گسترش دادند اما اکنون ادغام اتحادیه های صنفی و چابک سازی آنها جزو سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.
وی اظهارداشت: این اتحادیه ها هم صنف باید در قالب یک اتحادیه با یکدیگر تجمیع شوند تا خدمات را با کیفیت بالا به مردم ارائه دهند.
آزادبخت با اشاره به اینکه تعداد اتحادیه های این شهرستان از ۳۶ مورد به ۳۱ اتحادیه کاهش پیدا کرده است، بیان کرد: ادغام اتحادیه در بروجرد بسیار محدود و با کُندی در حال اجرا است زیرا این مهم نیازمند یک کار جمعی و باید کمیسیون نظارت مجوز آن را صادر کند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد اضافه کرد: مطابق بند الف ماده ۴۹ قانون نظام صنفی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی، تصمیم گیری برای ادغام اتحادیه های صنفی یا تقسیم یک اتحادیه به دو یا چند اتحادیه در حیطه وظایف و اختیارات هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی است. بنابراین کمیسیون های نظارت جایگاه قانونی دارند و سایر مراجع به صورت جمعی و انفرادی نمی توانند اجرای تمام یا بخشی از قانون را متوقف کنند.
وی ادامه داد: هیات عالی نظارت بر اساس مصوبه اخیر خود با توجه به ضرورت رفع موانع کسب وکار و تسهیل فعالیت بنگاه های کوچک و همچنین ضرورت شفاف سازی و چابک کردن فعالیت های اقتصادی، سه شاخص برای عملیاتی شدن ادغام اتحادیه ها تعریف کردهکه  بر مبنای این سه شاخص کمیسیون های نظارت همه شهرستانها مکلف شدند تا ارزیابی دقیق تری از فعالیت اتحادیه ها داشته باشند و تشخیص دهند که کدام اتحادیه های صنفی یا کدام رسته های زیرمجموعه اتحادیه ها ضروری است تا ادغام یا تفکیک شوند.
آزادبخت گفت: مطابق آمارهای رسمی بیش از ۱۷ درصد تولید ناخالص ملی در حوزه اصناف توسط سه میلیون واحد صنفی در سطح کشور رقم می خورد  و در بروجرد با داشتن ۱۸ هزار واحد صنفی و  ۳۱ اتحادیه اگر نقش خود را بدرستی عمل کنند آثار مهمی در اقتصاد بروجرد دارند.
وی افزود: به طور قطع تغییر نگاه سنتی در اداره امور اصناف به نگاه مدرن بسیار حائز اهمیت است و معتقدیم اصناف در اقتصاد خرد استان تاثیر گذار هستند همچنین سرمایه گذاری که در هر یک از واحدها انجام شده و اشتغال قابل توجهی ایجاد کرده است.
وی اظهارداشت: بحث تحصیلات شاغلین حوزه های صنفی نقطه قوت بزرگیست به طوریکه بخش اعظمی از شاغلین اصناف در بروجرد از تحصیلات عالیه برخوردارند که این خود نکته مثبتی در این حوزه است.
 آزادبخت افزود : مجوز کسب و ساماندهی مشاغل یکی از وظایف اتحادیه هاست اما اهم وظیفه آنها آموزش و ارتقا است چرا که این موجب ارائه مطلوب تر کالا و خدمات به مردم می شود.

رییس اداره صنعت،معدن و تجارت بروجرد گفت: در سال ۹۹ بنام سال جهش تولید یکی از موارد قابل توجه پرداختن به اصناف تولیدی است موضوهی که مغفول مانده و  امروز جای خالی "اتحادیه صادرات صنفی" بین حدود ۳۱  اتحادیه بروجرد خالی است بدین  معناست که تولیدکنندگان صنفی- صادراتی ما با داشتن کارت بازرگانی از اتحادیه های مختلف، به طور همزمان می توانند عضو این اتحادیه جدید باشند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =