سوگا : اتحاد ژاپن و آمریکا در مقابله‌ اقتصادی  با چین دارای اهمیت است

پکن-ایرنا-«سوگا یوشیهیده» نخست وزیر ژاپن امروز در سخنرانی مراسم گشایش مجلس این کشور گفت :اتحاد با آمریکا ، سنگ بنای دیپلماسی و امنیت توکیو ، برای دستیابی به یک چارچوب اقتصادی و امنیتی منطقه ای "آزاد و باز هند-اقیانوس آرام" و مقابله با چین دارای اهمیت است.

به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون ژاپن ، نخست‌وزیر ژاپن با این حال تاکید کرد که کشورش به دنبال روابط و همکاری پایدار با چین است. 

وی درباره کره شمالی و اختلاف با این کشور در مساله ربوده شدگان ژاپنی در دهه ۷۰ و ۸۰ گفت: برای دیدار با رهبر کره شمالی و بحث در خصوص اختلافات دو کشور آماده است. 

سوگا ، کره جنوبی را "یک همسایه فوق العاده مهم " دانست اما گفت که این کشور باید خواست خود را برای دریافت غرامت به دلیل کار اجباری شماری از نیروی کار کره در ژاپن در دوران جنگ کنار بگذارد تا بتوان روابط سالم دوجانبه را احیا کرد.

او گفت که ژاپن تا سال ۲۰۵۰ میلادی عاری از کربن خواهد بود و این اظهارات نشان از یک برنامه بلندپروازانه دارد ، این در حالی است که کشور تلاش می کند تا نگرانی های اقتصادی و همه گیری کرونا را برطرف کند.

سخنرانی سوگا در آغاز جلسه پارلمان اولین سخنرانی از زمان روی کار آمدن در این سمت پس از استعفای «آبه شینزو» نخست وزیر سابق به دلایل پزشکی است و او مشخص نکرده است که برای حل مساله کمبود منابع و کاستن از اتکای به واردات نفت و گاز چه سیاستی اتخاذ خواهد کرد. 
وی گفت: گرم شدن جهان دیگر مانعی برای رشد اقتصادی نیست ، اما منجر به اصلاحات صنعتی و اقتصادی می شود. لذا "ما باید ذهنیت خود را تغییر دهیم".

در برنامه فعلی انرژی ژاپن که در سال ۲۰۱۸ میلادی تنظیم شده ،نزدیک به ۲۰ تا ۲۴ درصد از انرژی مورد نیاز از طریق انرژی های تجدیدپذیر ،بین ۲۰ تا ۲۲ درصد از انرژی هسته ای و ۵۶ درصد از سوخت های فسیلی مانند نفت ، زغال سنگ و گاز تأمین می شود.

به گفته کارشناسان ، حدود ۴۰ درصد از انتشار کربن در ژاپن مربوط به فعالیت شرکت های برق است و آنها باید ضمن افزایش سرعت توسعه فن آوری ها با استفاده از هیدروژن ، آمونیاک و سایر منابع بدون کربن ، از منابع تجدید پذیر انرژی استفاده کنند.

سوگا گفت که سرعت تحقیق و توسعه فن آوری های کلیدی مانند باتری های خورشیدی نسل جدید و بازیافت کربن را تسریع می کند.

وی همچنین قول داد که با صرفه جویی بیشتر انرژی و به حداکثر رساندن انرژی های تجدیدپذیر ، ضمن توسعه انرژی هسته ای ، وابستگی ژاپن به برق حاصل از زغال سنگ را کاهش خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =