فراخوان دور جدید رتبه‌بندی روزنامه‌ها منتشر شد

تهران- ایرنا- روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراخوان دور جدید رتبه بندی روزنامه‌ها را منتشر کرد.

به گزارش عصر دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، مدیران مسئول روزنامه ها، برای شرکت در طرح رتبه بندی روزنامه ها در سال (۹۸-۹۹)، دو نسخه از هر شماره روزنامه خود را تا تاریخ ۷ آذر ماه سالجاری به دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها ارسال کنند.

متن کامل این فراخوان به شرح زیر است: معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف ارتقای کیفی روزنامه ها، ایجاد رقابت حرفه ای و سالم و روشن شدن جایگاه واقعی هر روزنامه، از مدیران مسئول روزنامه ها (سراسری و غیر سراسری) دعوت می کند، برای شرکت در طرح رتبه بندی روزنامه ها (سال ۹۸-۹۹) مطابق شیوه نامه مصوب دو نسخه از هر شماره روزنامه خود، همراه با فرم خود اظهاری تکمیل شده و جداول الحاقی و مستندات لازم را تا تاریخ ۷ آذر ماه جاری به دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها به نشانی: تهران - خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه دوم، پلاک یازده، طبقه دوم، کد پستی: ۱۵۳۱۶۳۶۱۱۱، خوشبخت یا خانم خرازی به شماره تماس ۸۸۷۳۵۴۳۹-۰۲۱ ارسال و رسید دریافت کنند.

از آنجا که برابر ماده ۱۲ شیوه نامه رتبه بندی، در مرحله تجدید نظر، مدرک جدیدی پذیرفته نخواهد شد، از مدیران مسئول روزنامه ها درخواست می شود، نسبت به ارسال کامل مدارک و مستندات، دقت لازم و اهتمام شایسته معمول دارند.

روزنامه های استانی می توانند از طریق پست سفارشی به نشانی ذکر شده، نسبت به ارسال روزنامه و مستندات خود اقدام کنند.

روزنامه های ارسالی برای شرکت در طرح رتبه بندی، مطابق تاریخ های اعلام شده به شرح مندرج در جداول موجود در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنند.

رتبه بندی نشریات در یک نگاه
به گزارش ایرنا، برای رتبه بندی نشریات شامل روزنامه‌های سراسری و منطقه‌ای، استانی و محلی با پایان کارهیات ارزیابی و جلسات کارشناسی و راستی آزمایی جداول خود اظهاری روزنامه ها و تکمیل فرم‌های مربوطه، شورای ارزیابی کیفی مطابق بند ۲۸ شیوه نامه برگزارشده و جدول مقایسه‌ ای رتبه بندی که در آن امتیاز همه روزنامه‌ ها به تفکیک شاخص‌ ها درج شده به نشانی پست الکترونیکی روزنامه‌ها مندرج در سامانه جامع رسانه های کشور ارسال می شود تا در صورت اعتراض به ترتیبی که اطلاع رسانی می ‌شود، اقدام کنند.
هیأت ارزیابی طرح رتبه بندی روزنامه ها «یک نفر به معرفی روزنامه‌های بخش دولتی یا عمومی شرکت کننده در طرح (با استعلام رئیس انجمن روزنامه‌های غیردولتی از آنان)، یکی از اعضای هیأت مدیره انجمن روزنامه‌ های غیردولتی به عنوان دبیر، یک استاد ارتباطات یا روزنامه ‌نگاری به معرفی مجمع رؤسای دانشکده ‌ها و گروه ‌های ارتباطات دانشگاه ‌های تهران، یک نفر به معرفی کارگروه توسعه مطبوعات و یک نفر به معرفی هیأت مدیره انجمن مدیران مسئول روزنامه‌های غیردولتی» تشکیل می‌دهند.
ارزیابی و رتبه بندی پایگاه های خبری، نیز براساس فرم های خوداظهاری و نظر کارشناسی کمیته هفت نفره متشکل از اساتید ارتباطات و نمایندگان منتخب مدیران مسئول پایگاه های خبری اعلام می شود.
نتایج این دوره رتبه بندی پایگاه های خبری بعد از نهایی شدن در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.
تاکنون چندین مرحله رتبه بندی توسط معاونت مطبوعاتی در خصوص روزنامه ها و مجلات، پایگاههای خبری و سایت ها و همچنین خبرگزاری ها انجام و نتایج آنها از طریق همین سایت اطلاع رسانی شده است.
شرح کامل گروه های مختلف به همراه جدول های مربوطه هم اکنون در سایت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی https://press.farhang.gov.ir قابل مشاهده است.
شیوه نامه رتبه بندی روزنامه‌ها با هدف ارتقای کیفی روزنامه‌ها، ایجاد رقابت حرفه‌ای و سالم، حمایت از حقوق مصرف کننده و روشن شدن جایگاه واقعی هر روزنامه توسط کارگروه توسعه مطبوعات اصلاح و تدوین شده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =