تجمع اعتراض آمیز عراقی ها مقابل سفارت فرانسه در بغداد

بغداد - ایرنا- مردم و شخصیت های دینی عراق عصر دوشنبه در اعتراض به اظهارات وقیحانه نخست وزیر فرانسه مبنی بر بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم (ص) مقابل سفارت فرانسه در مرکز بغداد تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، تجمع کنندگان خمشگین در برابر سفارت فرانسه در میدان «کهرمانه» در منطقه الکراده در مرکز بغداد اظهارات وقیحانه اخیر «امانوئل مکرون» نخست وزیر فرانسه را محکوم و خواستار عذرخواهی وی به خاطر این اهانت شدند.

مکرون اخیرا در اظهاراتی با وقاحت اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز علیه رسول گرامی اسلام (ص) ادامه خواهد داد، امری که با واکنش تند مسلمانان روبرو شده است.

تجمع کنندگان در برابر سفارت فرانسه در بغداد پرچم های عراق و پرچم یا حسین (ع) و پرچم سازمان «الحشد الشعبی» را در دست داشتند. آنها همچنین پالاکاردهایی در محکومیت اهانت به حضرت محمد (ص) در دست داشتند و خواهان تحریم کالاهای فرانسوی شده و اظهارات مکرون را محکوم کردند.

معترضان همچنین پرچم فرانسه و تصویر رئیس جمهوری این کشور را به آتش کشیدند.

یکی از شخصیت های دینی شرکت کننده در این تجمع گفت: ما برای این آمده ایم که اظهارات اهانت آمیز مکرون را محکوم کنیم. این کشور جنایات زیادی در طول تاریخ علیه مسلمانان در کشورهای مختلف مرتکب شده است.

یک شصیت دینی دیگر حاضر در تجمع نیز گفت: ما از کشوری که مدعی دموکراسی است، تعجب می کنیم که چنین اقدامی کرده است. این گفته های مکرون اهانت به پیامبر اکرم (ص) و یک برنامه هدفمند غربی برای ضربه زدن به مسلمان و خدشه وارد کردن به مقدسات آنها است. ما شیعیان و اهل سنت با یکدیگر اینجا جمع شده ایم تا این اقدام را محکوم کنیم. از مکرون می خواهیم که عذرخواهی کند. ما از کشورهای مسلمان می خواهیم که فرانسه را تحت تحریم کالایی و دیپلماتیک قرار دهند.

این تجمع تحت تدابیر شدید و حضور پررنگ نیروهای امنیتی برگزار شد.

پیشتر شماری از جریان های سیاسی عراقی برای برگزاری این تجمع فراخوان داده بودند.

پیش از این نمایندگان پارلمان و کارشناسان سیاسی عراق اظهارات وقیحانه رئیس جمهوری فرانسه را محکوم کرده و خواهان شکایت سازمان همکاری اسلامی علیه مکرون در دادگاه کیفری بین المللی و محاکمه وی شده بودند.

«یوسف الکلابی» نماینده پارلمان عراق نیز امروز تاکید کرد که در صورت عدم عذرخواهی، اعضای پارلمان این کشور برای اتخاذ موضعی قاطعانه در پاسخ به اظهارات وقیحانه اخیر رئیس جمهور فرانسه آماده می شود.

مردم عراق نیز همزمان با سایر مسلمانان جهان بویژه ملت‌های منطقه در واکنش به اظهارات اهانت آمیز رئیس جمهوری فرانسه، کمپین تحریم کالاهای فرانسوی به راه انداخته‌اند.

آنها با فراخوان در شبکه‌های اجتماعی از عموم مردم و شرکت‌ها خواسته‌اند که از خرید کالاهای فرانسوی در عراق خودداری کنند.

کاربران عراقی بویژه با مشارکت در هشتگ های "پیامبر ما، خط قرمز است" و "تحریم تولیدات فرانسوی"، فهرست کالاهای فرانسوی را منتشر کرده و خواهان تحریم آن شده‌اند.

عراق با فرانسه مبادلات اقتصادی و تجاری دارد و خودرو و محصولات لبنی بیشترین کالاهای وارداتی عراق از این کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =