نمایندگان مجلس افغانستان خواستار قطع رابطه سیاسی با فرانسه شدند

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس افغانستان روز دوشنبه در واکنش به موضع خصمانه رئیس جمهوری فرانسه در برابر مسلمانان جهان، خواستار قطع رابطه دیپلماتیک کشورشان با فرانسه شدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، محمد میرزا کتوازی معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان امروز در ارتباط با دفاع غیرانسانی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز پیامبر اکرم (ص) خواستار بسته شدن سفارت آن کشور در کابل شد.

میرزا کتوازی امروز دوشنبه در نشست عمومی مجلس با اعلام اینکه توهین به پیامبر اکرم (ص) به هیچ وجه پذیرفتنی نیست تاکید کرد که افغانستان باید در رابطه با اظهارات رئیس جمهوری فرانسه موضعی جدی اتخاذ کرده و ضمن بستن سفارت آن کشور در کابل، سفیر افغانستان در پاریس را نیز به کابل فرا بخواند.

معاون اول مجلس در حالی خواستار قطع روابط دیپلماتیک میان افغانستان - فرانسه شد که پیش از این امانوئل مکرون انتقادات تُند رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود را اهانت به خود دانست نه آزادی بیان و سفیرش در آنکارا را فراخواند.

او حتی از توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام، به اسم «آزادی بیان» دفاع کرد و در پیامی در توئیتر تاکید کرد که هرگز عقب‌نشینی نخواهد کرد.
در همین حال در نشست امروز مجلس نمایندگان تعداد زیادی از نمایندگان با محکوم کردن اظهارات مکرون خواستار قطع روابط دیپلماتیک افغانستان-فرانسه و صدور اعلامیه رسمی مجلس در این رابطه شدند.

کرام‌الدین رضازاده نماینده غور در نشست امروز گفت که اهانت به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام و نشر کاریکاتورهای توهین آمیز آن حضرت خشم جهانی را در پی خواهد داشت و فرانسه و دانمارک باید از این کار دست بردارند.

او همچنین تاکید کرد که مجلس نمایندگان افغانستان با صدور اعلامیه‌ای، مخالفت خود را با اظهارات توهین‌آمیز کشورهای فرانسه و دانمارک اعلام کند.

حمیدالله حنیف نماینده هرات، نیز کشورهای غربی را به افراط‌گری متهم کرده و افزود که این کشورها با عملکردهای افراط گرایانه خود حساسیت مسلمانان را بر می‌انگیزند.

سه هفته قبل امانوئل مکرون پیش‌نویس قانونی را با عنوان "اسلام افراطی" مطرح کرد و بعد از آن نیز وعده داد که فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز علیه پیامبر اکرم (ص) دفاع کند.

این اظهارات مکرون موجی از خشم را در جهان اسلام ایجاد کرده است و کارزارهایی در شبکه‌های اجتماعی برای تحریم تولیدات فرانسه و برگزاری تظاهرات در کشورهای عربی و اسلامی به راه افتاده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha