سد شهید مدنی تبریز ظرفیت بزرگی برای گردشگری منطقه دارد

تبریز - ایرنا - مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه شد شهید مدنی تبریز ظرفیت بزرگی در زمینه گردشگری منطقه دارد، گفت: به دنبال تهیه مقدمات طرح گردشگری و جذب سرمایه‌گذار هستیم.

یوسف غفارزاده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص کارکرد سد شهید مدنی و علت عدم بهره برداری کامل از آن اظهار کرد: عملیات اجرایی این سد از سال ۱۳۸۵ شروع و پروژه در سال ۹۱ افتتاح شد اما با توجه به اینکه یکسری کارها از جمله راه‌های جایگزین چند روستا، اجرای شبکه انتقال آب شرب تبریز، خطوط برق و پاکسازی مسیر باید انجام می‌شد، به همین خاطر سد آبگیری نشد .

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ با توجه به وضعیت وخیم شدن دریاچه ارومیه مصوبه‌ای در هیئت دولت تصویب شد که تمام پروژه‌های نیمه‌تمام و بزرگ آبی در راستای احیای دریاچه ارومیه متوقف شوند و شبکه سد شهید مدنی هم جزو این پروژه ها بود .

غفارزاده با بیان اینکه برای سد شهید مدنی با توجه به تکمیل شدن پروژه تصمیمی جداگانه گرفته شد، افزود: قرار شد سد آبگیری شود و فقط هدف آن تغییر یافت که هدف آن نیز آبگیری و رهاسازی به سمت دریاچه ارومیه بود تا هم به احیای دریاچه کمک کند و هم در بحث کنترل سیلاب ها موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه گردشگری نیز از جمله اهداف این سد بود، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۳ اعتبارات متناسب با اعلام نیاز ما نبود در نهایت پروژه طول کشید تا اینکه در سال ۱۳۹۸ با پیگیری نمایندگان و استاندار آذربایجان شرقی منجر به بازدید رئیس سازمان برنامه بودجه از این طرح و مقرر شد که با هزینه بسیار کمتر این سد آماده شده و به بهره‌برداری برسد.

غفارزاده گفت: بعد از بازدید رئیس برنامه و بودجه و پیگیری نمایندگان قرار شد پروژه در ۲ فاز اجرا شود که برای فاز اول ۱۶۶ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد تا در مدت ۱۲ ماه بهره برداری شود اما برای سال ۹۹ مجموع اعتبار در نظر گرفته شده هم برای تکمیل سد و هم تنش آبی ۳۰ میلیارد تومان بود که این میزان با ۱۶۶ میلیارد تومان اعتبار اولیه در نظر گرفته شده همخوانی ندارد و نمی توانیم در مدت ۱۲ ماه پروژه را تکمیل کنیم .

وی اظهار کرد: با توجه به جذابیت مخزن سد که برای گردشگری بسیار مناسب است و در شمال تبریز می تواند منطقه بسیار بزرگ گردشگری به وجود بیاورد بسته گردشگری تهیه کرده ایم تا در اختیار سرمایه گذاران و علاقمندان برای سرمایه‌گذاری قرار دهیم و به تازگی نیز با شهرداری تبریز موضوع را مطرح کرده ایم و با توجه به اینکه این سد در توسعه تبریز نیز نقش کلیدی می تواند داشته باشد خواستار مشارکت شورای شهر و شهرداری در این زمینه هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =