۲۰ قطعه کبک از شکارچیان در کامیاران کشف شد

سنندج - ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست کامیاران گفت: ۲۰ قطعه کبک که در دام شکارچیان غیر مجاز گرفتار بودند با تلاش محیطبانان یگان حفاظت و همکاری ماموران انتظامی این شهرستان کشف و رها شدند.

مهدی رستمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس گزارش واصله و بررسی‌های بعمل آمده، پس از هماهنگی و اخذ دستور مراجع قضایی، محیطبانان در اجرای حکم بازرسی منزل، ۲۰ قطعه کبک را که بصورت غیرمجاز شکار شده بودند، نجات دادند.

وی افزود: ۲ شکارچی این کبک‌ها را شکار و در قفس نگهداری می‌کردند که آنها، ۱۶ عدد قفس چوبی نیز کشف و ضبط شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کامیاران یادآور شد: پرونده این متخلفین جهت رسیدگی و صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع شد.

کبک از پرندگان زیبای خشکی زی، با اندازه متوسط است، طول بدن ۳۲ تا ۳۴ سانتی متر و گستردگی بال ها ۴۷ تا ۵۲ سانتی متر است، بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می شود.
 کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده ی نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد. کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند، جوجه آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =