معرفی کتاب «به بلندای آن ردا» در فضای مجازی

تهران- ایرنا- کتاب «به بلندای آن ردا» نوشته سیدعلی شجاعی در فضای مجازی کتابخانه برای اعضاء و علاقه مندان معرفی شد.

به گزارش روز دوشنبه از اعلام روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، مسئول کتابخانه شهدای اندیشه لواسانات در باب معرفی این کتاب ۲۱۳ صفحه‌ای، اثر سید علی شجاعی اظهار داشت:  «به بلندای آن ردا» در قالب یک اثر مکتوب داستانی از چند منظر اثری درخور اعتناست که در ژانر ادبی مرتبط با خود می ­تواند معرف اتفاقی تازه ­به شمار آمده و منشاء اتفاقاتی تازه در خلق داستان­های تاریخی و دینی باشد.

لیلا فراهانی افزود: نخستین موضوعی که درباره این رمان باید به آن توجه شود وجوه دراماتیک تاثیرگذار در روایت داستانی اثر است. «به بلندای آن ردا» از یک اتفاق داستانی شروع می ­شود که تا پیش از این کمتر در منابع داستانی و تاریخی درباره آن سخنی به میان آورده شده است و در کنار آن نویسنده زاویه دیدی را برای بیان آن برگزیده است که تا قبل از آن سابقه و جرات حرکت به سمت آن وجود نداشته است یا کمتر دیده شده است. بر همین اساس این اثر داستانی از نخستین سطرهای خود با روایت صحبت و مؤانست مأمون؛ خلیفه عباسی و معشوقه اش آغاز می شود. معشوقه که در بستر بیماری است و مأمون را وادار می کند که تا درباره اشتباهاتش از زمان آغاز ولایت عهدی تا شهادت امام رضا (ع)، به او توضیح دهد و توجیهات مأمون در کنار سوال و جواب­ های معشوقه است که در ادامه برای مخاطب این اثر محکمه­ ای را می­ گشاید که در آن مأمون در مقابل وجدان بیدار جامعه مخاطب داستان به محاکمه کشیده می­ شود.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر بر خلاف تصور مخاطب این کتاب برای نخستین بار از زاویه شقی ­ترین مرد زیسته در دوران زندگی امام رضا (ع) به شرح زندگی و کرامات وی می پردازد و همین مسئله روایت داستانی این کتاب را بسیار خواندنی ­تر از آثار مشابهی کرده است که در صدد شرح  زندگی امام رضا (ع) برآمده اند.

مسئول کتابخانه شهدای اندیشه لواسانات افزود: از همین زاویه متن این کتاب انباشته از فلاش­ بک ­هایی است که در دل روایت های داستانی این کتاب به زیبایی مخاطب را با سیر تاریخی زندگی امام رضا (ع) و فراز و فرودهایش آشنا می­‌کند. نویسنده در این راه با تغییر زاویه دید خود توانسته با هنرمندی تمام و با استفاده از مستندات تاریخی متعدد، داستانی رئال و البته جزئی نگر و بسیار کامل از شرح زندگانی امام هشتم را بازگو کند.

 وی «به بلندای آن ردا» را یک تجربه استثنایی در خلق رمان دینی عنوان کرد که خوانش آن جدای از لذت­ بخش بودن، به صورتی فشرده سیری تاریخی از زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی امام هشتم را با زاویه دیدی بدیع روایت می کند و همزمان با آن بیان هنرمندانه از زیست ایشان را نیز به رخ مخاطبانش و سایر نویسندگان این ژانر می کشاند؛ بیانی که نه به دنبال فخر فروشی است و به رخ کشیدن توانمندی­ های تکنیکی؛ و نه چنان شیفته محتوای روایت است که شیوه بیان آن را فدای مضمون کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =