۵ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۴
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 84088882
۰ نفر

برچسب‌ها

آب سد بارزوی شیروان وارد مدار مصرف شد

بجنورد- - مدیر امور منابع آب شیروان گفت: آب مصرفی شهروندان این شهر خراسان شمالی از سد بارزو که بر اثر پاره‌ای مشکلات قطع شده بود، صبح امروز (دوشنبه)در مدار مصرف قرار گرفت.

اسحاق خسروپناه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اینک ۵۰۰ لیتر آب در ثانیه، وارد شبکه مصرف شده است که حجم کنونی آب سد، ۳۶.۱ میلیون مترمکعب است.

وی گفت: علت قطعی آب سد از ۲۰ روز قبل، برای رفع نشتی در ۶ نقطه اصلی در خط انتقال شبکه سد بوده است که موفق شدیم ۲۰- ۱۵ لیتر آب در ثانیه را که در گذشته نشتی داشته است مدیریت کنیم.

خسروپناه افزود: برای کارها و اقدامات انجام شده در این زمینه، بیش از یک میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیر امور منابع آب شیروان گفت: با توجه به پیش بینی های هواشناسی در سال جاری و کاهش ۲۵ درصدی بارندگی، برنامه مصارف، تحویل آب و مدیریت سد به صورت سخت گیرانه و جدی تاکید می شود تا با مشکلی مواجه نشویم.

سد بارزو شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.

این سد در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.

توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.

سد بارزو در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد واقع است که افزون بر ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =