«کربلایی تپه سی» چالدران تعیین عرصه و حریم شد

تهران- ایرنا- سرپرست هیئت باستان‌شناسی، گفت: پروژه تعیین عرصه و حریم «کربلایی تپه سی» چالدران با هدف جلوگیری از آسیب‌های بیشتر و ایجاد ضوابط به‌منظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شد.

به ‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا به ‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، فرزاد نجفی امروز دوشنبه ۵ آبان‌ماه ۹۹، گفت: این تپه باستانی در استان آذربایجان غربی شهرستان چالدران و در مجاورت روستای قرخ بلاخ واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهرستان حدود ۱۵ کیلومتر است.

وی افزود: این تپه با وسعت حدود پنج هکتار دارای بیشترین طول (۳۳۰ متر)، بیشترین عرض (۱۹۰متر) و بیشترین ارتفاع (۱۷متر) است که در جناح شمال شرقی روستای قرخ بلاخ گسترش پیدا کرده و از سمت شمال نیز به رودخانه فصلی محدود می‌شود.

نجفی تصریح کرد: ساخت‌وسازهای روستایی جدید، آسیب‌های ناشی از گسترش زمین‌های کشاورزی و هجوم قاچاقچیان میراث‌فرهنگی به این محوطه موجب شد تا پروژه تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از آسیب‌های بیشتر و ایجاد ضوابط به‌منظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شود.

وی روند انجام این پروژه را متشکل از دو بخش عملیات میدانی و مطالعات کارگاهی و کتابخانه‌ای عنوان کرد و افزود: در انتهای کار نیز با استفاده از پهپاد، نقشه تپه به‌شیوه فتوگرامتری تهیه شده است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی گفت: با توجه به وضع موجود ۱۱ گمانه، پیرامون تپه ایجاد شد که در یکی از گمانه‌ها هیئت باستان‌شناسی  به تدفین خمره‌ای که متوفی در آن به حالت چمباتمه قرار داشت، برخورد کرد که پس از مستندنگاری گمانه مورد نظر بسته شد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی، بیان کرد: از تحلیل داده‌های به‌دست آمده و بررسی سطحی تپه و داده‌های فرهنگی از گمانه‌ها می توان دریافت که این تپه دوره‌های مختلف پیش از تاریخ به‌خصوص عصر مفرغ تا دوره تاریخی را در بر می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =