فرهیختگان بومی در تدوین نقشه مهندسی فرهنگی فارس مشارکت کنند

شیراز- ایرنا- رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس عنوان کرد: تدوین نقشه مهندسی فرهنگی این استان به عنوان سند بالادستی و راهبردی نیازمند نظرات فرهیختگان بومی استان است.

عنایت‌الله زمانی‌فرد سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا ابراز داشت: فارس باعنوان سومین حرم اهل بیت (ع) شناخته می‌شود و طرح برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور برگرفته از اسناد بالادستی، بیانیه گام دوم انقلاب، نقشه مهندسی فرهنگی کشور و سیاست های فرهنگی استان فارس، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی خانواده است.

وی با بیان اینکه این طرح دارای یک چشم‌انداز، ۹ راهبرد و ۹۷ عنوان کلی اقدامات است، ابراز داشت: شورای فرهنگ عمومی فارس بر آن است با دریافت نظرات مردم، صاحب‌نظران، نخبگان و دستگاه‌های متولی استان این طرح را تکمیل سازد و پس از آن، با همکاری دستگاه‌های فرهنگی برنامه پنج‌ساله فرهنگی را تدوین کند.

رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس در معرفی راهبردهای ۹گانه این طرح گفت: راهبرد اول به حوزه معنویت، اخلاق و سبک زندگی اسلامی‌ایرانی باز می‌گردد، در این راهبرد نهادینه‌سازی و ارتقای فرهنگ، شعور معنوی و وجدان اخلاقی باعنوان جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی و اجتماعی، نظام حقوقی اسلام و سبک زندگی اسلامی‌ایرانی در زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی و حکومتی با تمسک به قرآن و عترت و تبیین، ترویج، تقویت و ساماندهی شعائر الهی، نمادها و آیینهای اسلامی‌ایرانی در مقابل سبک زندگی غربی بررسی می‌شود.

وی خانواده متعالی را عنوان راهبرد دوم این طرح برشمرد و گفت: ایمن‌سازی، تقویت و تعالی بنیان نهاد خانواده و افزایش نرخ باروری کل و ارتقای آن متناسب با آموزه‌های اسلامی و اقتضائات راهبردی، همچنین تبیین و بازتعریف هویت قدسی نظام خانواده اسلامی‌ایرانی و نقش آن در کمال آفرینی و نهادینه کردن ارزشهای اصیل دینی از محورهای اصلی این بعد از نقشه مهندسی فرهنگی فارس است.

زمانی فرد اظهار داشت: دیگر راهبرد این طرح مربوط به اتحاد ملی و انسجام اسلامی است که در آن، اهداف تقویت هویت اسلامی‌ایرانی، ایجاد روحیه امید، اعتماد اجتماعی، مشارکت فراگیر و نظام‌مند و ظرفیت‌سازی و فرهنگسازی برای رفع موانع فرهنگی، ساختاری و رفتاری در نهاد خانواده، قانونگرایی و احساس امنیت عمومی در نظر گرفته شده است.

وی راهبرد بعدی این طرح را فرهنگ اقتصاد مقاومتی برشمرد و ابراز داشت: در این زمینه طراحی و استقرار الگوی اسلامی اخلاق و فرهنگ کار و رفتاراقتصادی دولت و مردم در عرصه تولید انبوه و باکیفیت، توزیع عدالت محور، مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف و مناسبات مدیریتی خردمندانه در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و متفاوت با الگوی نظام سرمایه‌داری در دستور کار است.

به گفته زمانی فرد، تحقق عدالت همه‌جانبه به‌منزله یکی از راهبردهای اساسی در زمینه مبارزه با مظاهر فقر، فساد و تبعیض شناخته می‌شود و در این طرح جایگاهی ویژه دارد؛ از همین رو در این حوزه به موضوعاتی همچون تبیین مفهوم عدالت و تعیین شاخصهای عدالت بر مبنای عقلانیت دینی، نگاه عادلانه به همه مناطق استان، تقویت فرهنگ عدالتخواهی و گسترش فرهنگ مبارزه با فساد اقتصادی و پیشگیری از رانت اطلاعاتی پرداخته می‌شود.  

رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس ترویج و تقویت هنر متعهد را از راهبردهای دیگر نقشه مهندسی فرهنگی برشمرد و بیان کرد: در این حوزه نیز نهادینه‌سازی هنر انقلابی، متعهد و تعالی‌بخش همچنین بهره‌گیری از ظرفیت هنر در تحکیم فرهنگ اسلامی- ایرانی و گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانات امام خمینی و مقام معظم رهبری اهمیت دارد.

وی در ادامه به ضرورت ایجاد و توسعه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در قالب راهبرد هفتم اشاره کرد و افزود: در این زمینه، راهبری فعال جنگ نرم و مقابله با تفکرات انحرافی و ارتقای مؤلفه‌های قدرت نرم نظام اسلامی با بازنگری اهداف و کارکردهای فرهنگی نظام مبتنی بر نقشه مهندسی فرهنگی استان در دستور کار است.

رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس انقلاب و جهاد علمی را سنگ بنای یک انقلاب علمی و زمینه دستیابی به مرزهای دانش، تولید علم و بازآفرینی نظام فکری دانست و این راهبرد را تقویت‌بخش جریان پژوهش و تولید علم به‌ویژه علوم انسانی و اجتماعی مبتنی بر جهانبینی اسلامی دانست که منجر به ارتقای جایگاه علمی استان با توجه به نقشه جامع علمی کشور خواهد شد.

وی در راهبرد نهم به حوزه مردمسالاری دینی اشاره کرد و ابراز داشت: مهم‌ترین هدف این راهبرد حاکم‌کردن منطق راهبری و مدیریت اسلامی بر نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در استان است.

رئیس دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس اظهار کرد: این شورا امید دارد که با همکاری همه کارشناسان و نخبگان دلسوز فرهنگی، به برنامه‌های فاخر، کارا، الگو، در شأن انقلاب اسلامی و در تراز استان انقلابی فارس دست یابد؛ از همین رو از فرهختگان دعوت می‌شود نظرات خود را درباره راهبردهای ۹گانه یادشده تا ۱۵ آبان ۹۹ به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و یا آدرس پست الکترونیکی به نشانی: shorayefarhang.fars@farhangmail.ir  ارسال کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =