فعالان عرصه پدافند غیرعامل مازندران تجلیل شدند

ساری - ایرنا - فعالان عرصه پدافند غیرعامل مازندران روز دوشنبه با برگزاری نشست شورای پدافند غیرعامل استان در ساری که استاندار و معاونانش در آن حضور داشتند ، مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، در این نشست همچنین طرح جامع پدافند غرعامل مازندران هم به صورت استانی رونمایی شد.

مازندران پس از کرمان دومین استانی است که طرح جامع پدافند غیرعامل تدوین کرد و مراسم رونمایی ملی از این طرح هم آبان ماه پارسال همزمان با برگزاری دومین همایش و نمایشگاه ملی حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور در بابلسر برگزار شده بود.

تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل از سال ۹۲ در استان مازندران شروع و از سال گذشته هم وارد فاز عملیاتی شده بود.

در این طرح  ۵۷۳ دارایی زیرساختی استان دسته بندی شده و بیش از یکهزار و ۱۰۰ دارایی استان مورد تحلیل و واکاوی قرار گرفته است.

طرح جامع پدافند غیرعامل مازندران شامل پنج فصل است و 12 کارگروه از جمله از چند دانشگاه استان برای تدوین آن نقش داشتند.

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می ‌گردد که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می ‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرد یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.
به اعتقاد کارشناسان ، مازندران به دلیل شرایط حساس محیطی و اجتماعی ، استانی بسیار شکننده است . این استان در حوزه محیط زیست از مسائلی همچون کمبود منابع آبی و خشکسالی ، خطرات ناشی از جنگل خواری ، پسماند و زباله ، خطرات متوجه کشاورزی و دیگر مسائل بشدت رنج می برد و علاوه بر این به دلیل گردشگر پذیر و مهاجر پذیر بودن ، در تقابل تهاجم فرهنگ های متفاوتی قراردارد و به همین دلیل هم پدافند غیرعامل نقش زیادی حتی در حراست از مرزهای فرهنگی استان دارد.

بر اساس اظهارات مسئولان ، با توجه به این که مردم مازندران از آسیب های سلامت از جمله چاقی ، سرطان ، ناراحتی قلبی و دیگر بیماری ها رنج می برند ، در طرح جامع پدافند غیر عامل برای حوزه سلامت نیز برنامه هایی تدوین شده است.

در طرح جامع پدافند غیرعامل ، بر اساس تقسیم بندی مناطق به سه بخش حیاتی ، حساس و مهم ، آسیب ها شناسایی و بر اساس اولویت و با همکاری دستگاه های مربوطه برای حل آن برنامه ریزی می شود .
در این طرح در حوزه ساختمان و سخت و ساز ، طرح جامع و کالبدی برای استحکام سازی و مدل شهرسازی تدوین شد تا در زمان جنگ و چه در زمان صلح ساختمان های استان از مقاومت بالا برخوردار باشد و در زمان صلح دارای الگویی ز نشاط اجتماعی باشد.
ایجاد قرار گاه سایبری برای ایمن سازی فضای سایبری ادارات ، دستگاه ها و فضای سایبری استان هم از دیگر بخش های طرح جامع پدافند غیر عامل مازندران است.

برنامه ریزی برای ایجاد فضای آموزشی و آگاهی بخشی با همکاری رسانه ها هم از دیگر برنامه های طرح جامع پدافند غیر عامل مازندران است .

در نشست شورای پدافند غیرعامل استان ، همچنین با حضور استاندار مازندران از دستگاه ها و کارگروه های برتر در حوزه پدافندغیرعامل با اهدا لوح تقدیر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =