مادر شهیدان ابوطالبی به صورت زیبای دو یوسف خود بوسه زد

تهران - ایرنا - مادر شهیدان «فرید و مجید ابوطالبی» شهید مدفون در کهف‌الشهدای تهران پس از سالها دوری و فراق دعوت حق را لبیک گفت و با پیوستن به فرزندان شهیدش به صورت زیبای یوسف خود بوسه زد.

به گزارش حوزه ایثار و شهادت ایرنا،‌ سیدمرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم، شهادت را پایان راه نمی‌داند، آن را آغاز و تولدی دیگر به جهانی فراتر از آنکه عقل زمینی به ساحت قدس آن راه یابد، عنوان می‌کند و معتقد است شهادت برای مردان بزرگ نه تنها مرگ نیست، بلکه درس زندگی و آغاز راه درست زیستن است.

پیکر مطهر مادر شهیدان مجید و فرید ابوطالبی روز گذشته(یکشنبه) با حضور خانواده های معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه صالحین بهشت زهرا(س) تهران آرام گرفت.

این بانوی مومنه که روز شنبه - سوم آبان - درگذشت، دو تن از فرزندان برومندش به نامهای مجید و فرید را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب و کشور کرده بود.

شهید مجید ابوطالبی متولد ۱۳۳۴ بود و در سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم بن عقیل در منطقه عملیاتی سومار به شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید در ایام فاطمیه سال ۱۳۸۶ به همراه چند شهید دیگر با هماهنگی بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در خیابان ولنجک تهران مدفون شده بود.

فرید ابوطالبی برادر کوچک او نیز در سال ۱۳۶۷ در منطقه شلمچه به شهادت رسیده بود.

شناسایی شهید مجید ابوطالبی

شهید مجید ابوطالبی، شهیدی که در کهف‌الشهدای تهران به صورت گمنام مدفون بود و بعد از ۳۱ سال به خواب مادرش رفت و پرده از حضور خود برداشت.

مرحومه بتول محمدی مادر شهید ابوطالبی با بغض از رویای صادقه خود بعد از ۳۱ سال بی خبری از پیکر فرزند شهیدش گفته بود و آن خواب را اینگونه روایت کرد: در خواب مجید را دیدم که به من گفت مامان جان من آمدم. گفتم مجید تویی؟ تو کجایی؟ گفت مادر من خیلی وقت است که آمده ام. چند سال است که آمده ام. اما هیچ کس دنبالم نیامد. یک اتاق گرفته ام و تنها زندگی می کنم. من مجید و اتاقش را می دیدم اما مانعی بین ما بود که نمی توانستم او را در آغوش بگیرم یا وارد اتاقش بشوم. می گفت مادر هیچ کس دنبالم نیامده است.

شکر خدا یوسف گمشده ما هم آمد

مرحومه در زمان حیات خود گفته بود:‌ وقتی از خواب بلند شدم پیش پدرش (‌مرحوم)‌ رفتم و گفتم مثل اینکه مجید با ما قهر کرده و خوابم را گفتم. پدرش گفت نه؛ مجید آمده باید بروم پیدایش کنم. وظیفه ام این است که بروم پیدایش کنم. من هم آنقدر زنگ زدم و دنبالش را گرفتم تا بتوانم نشانه ای از او پیدا کنم. حتی بعد از چند روز پیگیری استخاره کردم که اصلا موضوع پیگیری این خواب را رها کنم و با این وسیله با خدا مشورت کردم اما استخاره بد آمد و با کمک و لطفی که خدا کرد توانستم توسط آزمایش DNA پسرم را پیدا کنم. خدا را شکر می کنم. وقتی رفتم و مزار او را در کهف الشهدای ولنجک دیدم، متوجه شدم به همان صورتی است که در خواب دیده ام. و در همان اتاق خوابیده. شکر خدا بالاخره یوسف گمشده ما هم آمد.

پدر شهیدان «ابوطالبی» آسمانی شد

مرحوم حاج «حسین ابوطالبی» پدر شهیدان مجید و فرید ابوطالبی از استان تهران، روز جمعه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.

پیکر پاک این پدر فداکار روز جمعه ۲۶ بهمن ماه با حضور جمعی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه صالحین بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

مادر پرکشید و به ملکوت اعلا پیوست

حمید ابوطالبی مشاور سیاسی پیشین رییس‌ جمهوری در صفحه اینستاگرام خود در این باره نوشت: مجید که به خواب مادر آمد، و سپس در آسمانِ عظمتِ کهف‌الشهداء آرام گرفت؛ پدر و مادر را وضع دیگرگون شد. مادر سکته نمود، و پدر بر بالینش نشست؛ تا آنکه پنج سال گذشت، و آنگاه خود پرکشید و در ملکوتِ آسمان مأوی گرفت.

ماه رمضان امسال که به آخر رسید، و عید فطر آغوش گشود، کماانفطرت السماء؛ هنگام ظهر، پدر آمد و دوباره بر بالین مادر نشست و گفت دیگر هفت سال رنجِ بیماری و فراغ بس است، اینک زمان رهایی در رسیده است. و مادر با سکته ای دیگر به کمُا رفت؛ تا لحظاتی پیش.

امشب پدر، او را بار دیگر در ویلچر نشاند و با خود به ملکوت آسمان برد؛... و مادر مظلوم بود.

حمید ابوطالبی سپس شعر«خداحافظ ای شعر شبهای روشن» را نوشته و تصریح کرده است: سوگ خانواده شهدا و داغ دل مردم در کرونا و ضرورت حفاظت از جان همه بزرگواران، ما را بر آن داشت تا غم خویش به تنهایی بر دوش گیریم و از برگزاری هر گونه مراسمی اجتناب نماییم.

بررسی ژنتیک، هویت شهید گمنام کهف الشهدا را مشخص کرد

مادر شهید مجید ابوطالبی پس از دیدن خواب چندین باره فرزند، با مرکز تحقیقات ژنتیک بقیه الله(عج) تماس گرفت و پس از تطبیق ژنتیک مشخص شد شهید در کهف الشهدای تهران به خاک سپرده شده است.

ابراهیم رنگین مسئول وقت ستاد معراج الشهدای مرکز در این باره گفته است:‌ با اصرار مادر این شهید که چندین بار خواب فرزند شهیدش را دیده بود و از طریق آزمایش DNA هویت یکی از شهدای گمنام دفن شده در کهف الشهدای ولنجک تهران مشخص شد.

وی افزود:‌ نام این شهید «مجید ابوطالبی» بوده و سال ۶۱ در عملیات مسلم بن عقیل در منطقه سومار به شهادت رسیده است. برادر دیگر این شهید فرید ابوطالبی نیز جزو شهدای سال های دفاع مقدس است.

در همین حال دکتر محمود تولایی رئیس وقت مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) درباره نحوه شناسایی این شهید گفت: مادر شهید ابوطالبی پس از دیدن خواب فرزندشان مبنی اینکه ایشان برگشته اند، با مرکز تحقیقات ژنتیک تماس گرفته و از ما خواستند موضوع را بررسی کنیم.

وی افزود:‌ همه شهدای گمنام پس از تفحص برای بررسی آناتومیک و نمونه برداری به مرکز تحقیقات ژنتیک تحویل داده می شوند و مرکز، پس از انجام آزمایشات، یک شناسنامه ژنتیکی برای شهید گمنام صادر می کند. خانواده هایی که احتمال می دهند فرزندانشان جزو شهدای گمنان جنگ تحمیلی هستند نیز به مرکز مراجعه می کنند تا بررسی ژنتیک انجام شده و با تطبیق کدها، شهدا شناسایی شوند.

تولایی اضافه کرد: در پی خواب مادر شهید ابوطالبی و تماس ایشان با مرکز، از مادر و بردار شهید نمونه ژنتیکی گرفته شده و اطلاعات به دست آمده با اطلاعات حاصل از شناسایی شهدای گمنام تطبیق داده شد. بر اساس بررسی ها مشخص شد پیکر مطهر شهید ابوطالبی جزو شهدای تفحص شده است و با اعلام کد به معراج شهدا، روشن شد محل دفن شهید ابوطالبی کهف الشهدای ولنجک تهران است.

برادرش وصیت کرد او را در قبر مجید به خاک بسپاریم

مرحومه مادر شهیدان فرید و مجید ابوطالبی پیشتر از مزار فرزندانش گفته بود: وقتی خبر شهادت مجید آمد اما جنازه اش نیامد، برایش یک قبر خالی به عنوان یادبود گرفتیم. اما برادر کوچکترش فرید که بعد از او در جبهه شهید شد وصیت کرده بود اگر شهید شدم مرا در مزار مجید به خاک بسپارید. به همین دلیل ما هم طبق وصیت عمل کرده و او را در همانجا دفن کردیم. اما بعد از آن دوباره یک صورت قبری در کنار مزار برادرش ساختیم. الان یادبود مجید و مزار برادرش و پسرخاله شهیدشان هر سه در کنار هم در قطعه ۲۶ قرار دارد.

مرحومه بتول محمدی که خودش یکی از مادرانی بود که هشت سال جنگ تحمیلی را با مقاومت مادرانه و کمک به جبهه ها سپری کرده است از موافقت با به جبهه رفتن پسرانش می گوید: وقتی مجید به جبهه رفت زمانی نبود که من به عنوان مادر بخواهم با جبهه رفتنش مخالفتی بکنم یا برای رفتنش اجازه ای بدهم. وقت جنگیدن بود و خود من هم در پشت جبهه فعالیت هایی برای رزمندگان داشتم. و ما هم دنبال رسیدگی به جبهه ها بودیم. هیچ گاه جلوی فرزندانمان را نمی گرفتیم که به جبهه نروید و نجنگید. اما بالاخره دلتنگشان می شدیم. مادر دلتنگ می شود. نمی شود که مادری در دوری از فرزندش دلتنگی نکند. مادر حتی سر سوزنی ناراحتی فرزندش را نمی تواند ببیند ولی باید تحمل می کردیم. هم برای رفتن مجید و هم برای برادرش فرید نیز این دلتنگی را فقط تحمل می کردیم.

مادر من چند سال است که آمده ام

مادر این شهید از دلتنگی هایش برای فرزند و چشم انتظاری برای یافتن خبری از او گفته است: بعد از شهادتش هر موقع دلتنگ مجیدم می شدم بر سر مزار شهدای گمنام می رفتم. وقتی خبر شهادتش آمد اما جنازه اش نیامد با زیارت شهدای گمنام او را یاد می کردم قرآن خوانده و به خدا متوسل می شدم. به خدا توکل می کردم. خدا خودش آرامش و صبر می داد و کمک می کرد. خوشحالم که او را پیدا کردم. از چشم انتظاری بیرون امدم. سال ها منتظر خبری از آمدن پیکرش بودم. وقتی از بیرون به خانه می آمدم اگر هر وقت دو نفر غریبه دم در خانه بودند پیش خودم می گفتم حتما از مجید خبری آورده اند. بالاخره خودش به خوابم آمد و به این انتظار پایان داد.

این وصیتنامه‌هایی که شهدا می‌نویسند را مطالعه کنید

شهدا سکان‌دار عرصه زندگی بودند و در نامه‌ها و وصیت‌نامه‌هاشان سبک زندگی را به دیگران آموخته‌اند. امام خمینی(ره) درباره اهمیت توجه به وصیت‌نامه شهدا می‌فرمایند: این وصیتنامه‌هایی که این عزیزان می‌نویسند مطالعه کنید. پنجاه سال عبادت کردید خدا قبول کند، یک روز هم یکی از این وصیت‌نامه‌ها را بگیرید و مطالعه کنید و فکر کنید.

توصیه مقام معظم رهبری به مطالعه وصیت‌نامه شهدا

همچنین مقام معظم رهبری که عمل کننده واقعی به وصیتنامه امام خمینی(ره) هستند درباره وصیت‌نامه شهدا می‌فرمایند: این وصیتنامه‌هایی که امام (ره) می‌فرمودند بخوانید. من به توصیه ایشان خیلی عمل کرده‌ام. هر چه از این وصیتنامه‌های همین بچه‌های شهید به دستم رسیده، غالباً من اینها را خوانده‌ام. چیزهای عجیبی است. ما واقعاً از این وصیت نامه ها درس می‌گیریم.

مطالعه وصیت شهدا بهترین راه شناخت آنان

بهترین راه برای شناخت شهدا و بزرگمردی و روح والای آنان، مطالعه وصیت‌نامه آنان است که  بسیار کارگشا و راه‌ساز است.

 شناخت شهید مجید ابوطالبی، شهیدی که بعد از ۳۱ سال به خواب مادرش آمد و خود را تنها دانست و از مادر خواست تا به دیدار او آید، جز با مطالعه وصیت‌نامه‌اش میسر نمی‌شود.

به گفته مرحومه مادر شهید ابوطالبی و خواهران وی، آن شهید بزرگوار بسیار به انجام کار فرهنگی تأکید داشت و این را از وصیت‌نامه فرهنگی وی می‌توان فهمید.

 در بخشی از وصیت‌نامه شهید مجید ابوطالبی آمده است: و این است وصیت‌نامه بنده ‌خدا، مجید ‌ابوطالبی که در کمال هوشیاری و آگاهی نوشته شده، باشد که مرگم حرکتی نو و خدایی را به دنبال داشته باشد و ریخته شدن خونم هشداری باشد بر آنان‌که هنوز در خواب هستند و جوششی در تداوم خونین شهیدان و پویشی در مسیر سالکان راه الله. بالادست هر نیکوکاری، نیکوکاری دیگری است تا اینکه در راه خدا شهید شود همین که شهید شد دیگر بالا دست ندارد. من در اینجا فقط می‌خواهم از نکاتی صحبت کنم که ماهیت وجودی یک شهید به آن بسته است و آن هدف نیت شهید است و جزئی هم از مسائل پست مادی و ... خواهم نوشت.

خط مشی شهید که برای آن به میدان شهادت رفته و از همه امور دنیوی دست کشیده و شهادت را برگزیده است. پیام شهید به امام زمانش و نائب او خمینی(ره) و اعلام پشتیبانی از اصل ولایت فقیه که اگر این پیروی نباشد و به میدان جنگ برود خود را با دست خود هلاک کرده است. زمانی که امام حسین(ع) شهید شد، زینب(س) بود که پیام حسین(ع) و راه حسین(ع) را زنده نگه داشت و اگر نبود خطابه‌ها و نطق‌های آتشین زینب(س)، شاید خون حسین(ع) به هدر می‌رفت و اینکه در زمان ما و در کشور اسلامی ما، شما بازماندگان شهدا و دوستان و آشنایان شهید هستید که پیام شهید را فریاد می‌زنید و پیام او را می‌رسانید و جهان را به لرزه در می‌آورید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =