نشریه فرانسوی: شکست احتمالی ترامپ خبر خوبی برای نتانیاهو نخواهد بود

تهران - ایرنا - هفته‌نامه فرانسوی «لو پوئن» روز دوشنبه در تحلیلی از انتخابات آمریکا نوشت: شکست احتمالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ خبر خوبی برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، «دانیل کریگل - Danièle Kriegel» خبرنگار لوپوئن در اسرائیل، در این تحلیل که روز دوشنبه با عنوان « اسرائیل و نتانیاهو برای «دوست»‌شان «دونالد ترامپ» دعا می‌کنند» منتشر شد، نوشت: «بی‌بی» بر روی رئیس جمهوری کنونی آمریکا که امتیازهای بسیاری به او هدیه کرده، شرط‌بندی می‌کند. اما او(نتانیاهو) همچنین می‌تواند از پیروزی «جو بایدن» بهره‌برداری کند.

نویسنده تصریح کرد: شکست احتمالی ترامپ خبر خوبی برای نتانیاهو نخواهد بود. حتی گفته می‌شود که در چند روز مانده به انتخابات، او(نتانیاهو) نگران است. با این وجود، یک پیروزی دمکراتیک لزوما فاجعه‌ای برای اسرائیل نخواهد بود.

کریگل افزود: از زمانی که این عبارت «اگر ترامپ در انتخابات اسرائیل حضور پیدا می‌کرد پیروزمندانه انتخاب می‌شد» از چند ماه پیش، سر زبان‌ها افتاده، دونالد ترامپ در اسرائیل تحسین می‌شود. و این آخرین نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات آمریکایی «پیو - Pew » که با این مغایرتی داشته باشد، ‌نیست. نظرسنجی‌ای که در اوایل ماه اکتبر و با تمرکز بر روی ۲۵ کشور و چشم‌انداز آمریکا از طریق افکار عمومی منتشر شد. طبق این نظرسنجی ۹۴ درصد اسرائیلی‌های یهودی، دولت فعلی ایالات متحده را تایید می‌کنند.

دو روز پیش، نشریه «فارن پالیسی» در گزارشی با درج اینکه ریاست جمهوری بایدن می‌تواند دردسر های بسیاری برای نخست وزیر رژیم صهیونیستی داشته باشد، نوشت: با پیروزی نامزد حزب دموکرات، بنیامین نتانیاهو باید اعتیاد به ترامپ را که به تمام خواسته‌های وی پاسخ می‌داد کنار بگذارد.

به نوشته این نشریه، تصمیم سودان برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی یکی دیگر از هدیه‌های دولت ترامپ به اسرائیل است. اما چنانچه «جو بایدن» همانگونه که نظرسنجی‌ها پیش بینی می‌کنند، ماه آینده پیروز انتخابات شود، «نتانیاهو» چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، هر چند پیروزی این نامزد دموکرات می‌تواند دستاوردهایی هم برای وی داشته باشد. 

در طول دوران ریاست جمهوری اوباما، نتانیاهو توانست با راه‌اندازی کارزار تبلیغاتی، قدرت خود را در اسرائیل افزایش دهد و پیروز انتخابات شود.  

فارن پالیسی نوشت: بنابر این به نظر می‌رسد نتانیاهو باید اعتیاد به ترامپ را رها کند؛ اعتیادی که وی را به یک سوپرمن تبدیل کرده بود.بدون ترامپ، او مانند ورزشکاری است که استرویید را کنار گذاشته و باید به توان خود اتکا کند. زیرا میانه روترین افراد نزدیک به بایدن هم نمی‌توانند نتانیاهو را تحمل کنند. 

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تنها ۱۰ روز مانده به روز انتخابات در آمریکا با درخواست دونالد ترامپ برای محکوم کردن جو بایدن مخالفت کرد. با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها، به نظر می‌رسد نتانیاهو به فکر تجدیدنظر در دوستی مقطعی‌اش با ترامپ و چرخش به سمت بایدن افتاده است.

تارنمای «پولیتیکو» نوشته بود: نتانیاهو روز جمعه با درخواست ترامپ برای انتقاد از نامزد دموکرات آمریکا خودداری کرد؛ اقدامی که به نظرمی رسد ترامپ را در حضور خبرنگاران در اتاق بیضی کاخ سفید ناامید کرده است.

آخرین مناظره بین دونالد ترامپ و جو بایدن دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نشویل ایالت تنسی برگزار شد. بنابر نظرسنجی شبکه سی ان ان، ۵۳ درصد بایدن و تنها ۳۹ درصد دونالد ترامپ را برنده آن دانستند.

انتخابات آمریکا ۱۳ آبان ماه برگزار می‌شود و بیشتر نظرسنجی‌ها از پیشتازی بایدن در ایالت‌های کلیدی و در سطح ملی حکایت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار جهان