رود دره اوین درکه به قلمرو عمومی تبدیل می‌شود

تهران- ایرنا - رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تبدیل عرصه ۱۳۰ هکتاری رود دره اوین درکه (دره اسلام آباد) به قلمرو عمومی خبر داد.

به گزاش ایرنا از اعلام روز دوشنبه اداره کل روابط عمومی شورای اسلامی شهر تهران، «محمدسالاری» با اشاره به جلسه با شهردار منطقه ۲، معاون شهرسازی و معماری شهرداری و مدیرعامل سازمان نوسازی شهر به منظور بررسی گزارش مشاور در مورد طرح موضعی رود دره اوین درکه (اسلام آباد)، گفت: مدیریت شهری دوره پنجم در راستای تحقق رویکرد انسان محوری، توسعه قلمروها و عرصه‌های عمومی را در برنامه پنج ساله سوم و برنامه اولویت محور سال جاری قرار داده‌است.

وی افزود: رود دره اسلام آباد حدود ۱۳۳ هکتار مساحت دارد و در محدوده منطقه ۲  واقع شده که شهردار تهران در جلسات گذشته هم اندیشی با اعضای شورای شهر، ‌ از برگزاری جلساتی در خصوص تدوین برنامه مداخله در محدوده دره اسلام‌آباد حد فاصل بزرگراه همت تا بزرگراه یادگار امام خبر داد که در همین راستا جلسه ای را با مدیران، مسئولان و مشاور تهیه کننده طرح موضعی رود دره اوین درکه برگزار کردیم.

سالاری با تاکید بر اینکه در چشم انداز پیش روی این برنامه، احترام به حق سرپناه ساکنین با حفظ الگوهای سکونتی موجود، ایجاد یک قلمرو عمومی شهری خوش‌نام و پرآوازه در تعامل فضایی کامل با کلیت شهر مورد توجه جدی است، اظهار داشت: مقرر شد، عرصه‌ها و محورهای پیاده این طرح برای ایجاد فضاهای تفرجگاهی و ورزشی اهالی منطقه و محلات پیرامونی در نظر گرفته شود و در عین حال ویژگی‌های اقلیمی آن به محیط زیست شهری کمک کند.

وی تصریح کرد: بسترسازی لازم جهت انجام فعالیت‌های فرامنطقه‌ای، علی الخصوص فعالیت‌های معطوف به گردشگری شهری در طرح مذکور ضامن ایجاد اشتغال پایدار برای ساکنین و سایرین بوده و نگهداری فعال و سرزنده عرصه قابل توجه باغات و فضاهای باز تحت مالکیت خصوصی، توجیه اقتصادی خواهد داشت و درنهایت شکل گیری تنوع عملکردی، حس مکان شهری و حس هویت در مکان با اتکا بر سه عنصر فرم، فعالیت و تصویر ذهنی را در مخاطبین ایجاد خواهد کرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به موضوعات مطروحه در جلسه گفت: توجه جدی مدیریت شهری و مشاور بر پیوست اقتصادی این پروژه به عنوان یکی از وسیع ترین قلمرو های عمومی و گردشگری شهر یکی از موارد مورد تاکید در این جلسه بود، ‌ به نحوی که هزینه‌های اجرای پروژه معطوف به کاربری های سازگار و متجانس در آن پیش‌بینی شود.  

وی افزود: توصیه و تاکید من بر این است که اولاً فرآیند تدوین نهایی برنامه و تصویب آن در کمیسیون ماده ۵ تسریع شود و ثانیاً اجرای این طرح بزرگ مقیاس با محوریت شهرداری منطقه ۲ با تفویض کامل اختیارات و البته با مشارکت تمامی ذی‌نفعان، ساکنان و مالکان خصوصی و سایر واحدهای ستادی شهرداری تهران پیش برود.

درکه یکی از محله‌های شمال شهر تهران که در نزدیکی محله‌های اوین، ولنجک و  غرب شمیران قرار دارد؛ این محله به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌های شمالی تهران، از محل‌های مناسب برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی در تهران به‌شمار می‌آید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =