۲۵ هزار رای جایگزین حبس در استان قزوین صادر شد

قزوین - ایرنا - رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: ۲۵ هزار رای جایگزین حبس طی سه سال گذشته در دستگاه قضایی استان قزوین صادر شده که به کاهش ۷۰۰ نفری موجودی قطعی زندان منجر گردیده است.

به گزارش ایرنا،  حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز دوشنبه در نشست قضایی، افزود: اولویت‌های دستگاه قضایی استان، دستیابی به کاهش موضوعاتی از قبیل جرایم و آسیب‌های اجتماعی، پرونده‌های ورودی، اطاله دادرسی، پرونده‌های معوق، نقض آرا، منازعات و اختلافات و نارضایتی‌های عمومی و ارباب رجوع است.
مقام ارشد قضایی استان به ارائه عملکرد دادگستری استان پرداخت و بیان داشت: در مدت سه سال اخیر از آبان ۹۳ تا آبان ۹۶ شاهد ورود بالغ بر ۶۱۰ هزار پرونده به دادگستری با میانگین ۱۹۶ همکار قضایی و از آبان ۹۶ تا آبان ۹۹ نیز شاهد ورود ۷۴۰ هزار پرونده با میانگین ۱۹۳ همکار قضایی بوده ایم که با وجود افزایش ورودی پرونده، نه تنها بر تعداد همکاران قضایی افزوده نشد بلکه کاهش هم داشته ایم.
حجت الاسلام و المسلمین قدرتی به جمعیت کیفری استان اشاره و تصریح کرد: با تدابیر قضایی صورت گرفته در دادگستری کل استان خوشبختانه طی سه سال اخیر، شاهد کاهش ۷۰۰ نفری موجودی قطعی زندانیان بوده ایم که این مهم از طریق اجرای دستورالعمل‌های رییس قوه قضائیه، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و پیگیری جهت صلح و سازش در پرونده‌ها بوده است.
رییس کل دادگستری استان افزود: قضات در محاکم تمام تلاش خود را جهت کاهش هرچه بیشتر جمعیت کیفری داشته باشند تا سیاستگذاری صورت گرفته در این زمینه به بهترین شکل انجام شود.
وی ضمن تاکید بر اهمیت استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، بیان کرد: طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ حدود ۹ هزار مجازات جایگزین حبس انجام گرفته در حالی که طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ این آمار به ۲۵ هزار مورد رسیده است.
مقام ارشد قضایی استان به اهمیت احقاق حقوق عامه اشاره کرد و افزود: در راستای حفظ حقوق بیت المال، طی سه سال اخیر موفق به بازگشت قریب به چهار هزار و ۱۱۹ هکتار از اراضی بیت المال در سراسر استان شدیم که خود افتخار بزرگی برای استان است.
وی خاطر نشان کرد: در بحث کاهش پرونده‌های معوق که یکی از مهمترین سیاست‌های کلی دستگاه قضایی است، شاهد کاهش بیش از ۸۰ درصدی پرونده‌های معوق در استان هستیم.
رئیس کل دادگستری استان تنها راه خروج از بن بست‌ها را اطاعت از فرمان ولایت فقیه در تمامی حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و... دانست و از همکاران قضایی خود خواست تا همواره هماهنگ با سیاست‌های کلی دستگاه حرکت نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =