استاندار: همدان رتبه نخست آموزش‌های پدافند غیرعامل را کسب کرد

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: این استان با برگزاری ۱۷۴ دروه آموزشی در حوزه فرهنگسازی و اهمیت پدافندغیرعامل رتبه نخست را در بین ۳۱ استان کشور به‌دست آورد.

به گزارش ایرنا، سیدسعید شاهرخی روز دوشنبه در نشست شورای پدافند غیرعامل استان که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر کشور و رییس ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، یکی از راه‌های فرهنگ سازی پدافند غیرعامل را دوره‌های آموزشی ذکر کرد.

وی با بیان اهمیت و ضرورت آموزش در فرهنگسازی پدافند غیرعامل افزود: دفاع غیر نظامی یا پدافند غیر عامل به عنوان یک اصل باید فرهنگ سازی و آموزش داده شود.

استاندار همدان یادآور شد: با برقراری رزمایش‌ها باید از آسیب‌هایی که ممکن است دشمن به صورت غیرنظامی به ما وارد کند مانند هجوم های سایبری و یا آسیب های ناشی از بلایای طبیعی را با اجرای صحیح اصول پدافند غیرعامل، جلوگیری یا به حداقل ممکن برسانیم.

شاهرخی از کسب رتبه سوم استان همدان در زمینه تشکیل جلسات کارگروه‌های تخصصی خبر داد و برگزاری ۳۲ جلسه در کارگروه‌های تخصصی در سال جاری را نشان‌دهنده تداوم تلاش مدیران و اعضای ستاد پدافند غیرعامل دانست. 

وی با قدردانی از مدیران و اعضای ستاد استانی پدافند غیرعامل در برپایی مستمر رزمایش‌ها، عنوان کرد: استان همدان در عملکرد ۶ ماهه نخست سال جاری با انجام ۷۲ رزمایش، بعد از استان‌های تهران و هرمزگان رتبه سوم کشوری را کسب کرد.

شاهرخی با تاکید بر لزوم تداوم مستمر آمادگی ارگان‌های حساس اظهار داشت: عملکرد دستگاه‌های خدمت رسان و حساس مانند بیمارستان‌ها، در شرایط غیرعادی با قرار گرفتن در رزمایش‌ها سنجیده شود و از لحاظ تاسیسات و خدمات در آمادگی کامل باشند.

استاندار همدان با تاکید بر گرفتن آمار ارزیابی کمیته‌ها، تشکیل، پیگیری و ساماندهی مرتب جلسات، افزود: کمک به کمیته‌ها موجب فعال‌تر شدن آنها می شود و سعی شود که حقی از خدمت‌رسانان به مردم ضایع نشود.

شاهرخی با تاکید بر اهمیت پدافند غیرعامل و فرهنگسازی در اجرای برنامه‌ها عنوان کرد: همه طرح‌های اقتصادی، عمرانی و طرح‌های مهم به خصوص شهرداری‌ها در تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی باید به پیوست پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی خواستار تقویت همکاری‌ها و تعامل شهرستان‌ها در امور مرتبط با اهداف سازمانی اداره کل پدافند غیرعامل شد و بر برگزاری دوره‌های آموزشی، فعال کردن انجمن علمی پدافند غیرعامل، مشارکت سازمانهای مردم نهاد و اطلاع رسانی با استفاده از ابزارهای موجود در فرهنگ سازی و اجتماعی کردن پدافند غیر عامل تاکید کرد.

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است که برای حفاظت از جامعه و دستگاه‌ها و تاسیسات مختلف انجام می‌شود و به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه گفته می شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقا پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می شود.

هشتم تا ۱۴ آبان به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =