عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: نقدینگی از چالش‌های مهم اقتصادی کشور است

اردبیل _ ایرنا _ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نقدینگی قابل توجه در دست مردم، واسطه‌گری و فرار مالیاتی از جمله چالش‌های مهم اقتصادی در کشور است.

به گزارش ایرنا، سیدغنی نظری روز دوشنبه در نشست ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان خلخال افزود: وجود نقدینگی قابل توجه و بالا در دست مردم و هدایت آن به سمت فعالیت‌های غیرتولیدی، وجود واسطه‌گری و دلال‌بازی در بازار ارز و سکه و نیز فرار مالیاتی از جمله سه چالش بزرگ اقتصادی کشور است که مجلس و دولت را در دست‌یابی به اهداف حل مشکلات اقتصادی با چالش مواجه کرده است.

وی بیان کرد: در حالی که افراد پایین دست جامعه مالیات خودرا به راحتی پرداخت می‌کنند دارد بیش از ۲۰۰ هزاز میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور مربوط به درصد بسیار کم و خاصی از جامعه است که همچنان به اقتصاد کشور ضربه می‌زنند.

او همچنین نظام بانکی کشور را  بیمار دانست و اظهارداشت: انتظار از سیستم بانکی کشور بررسی دقیق اهلیت و توان مالی سرمایه‌گذاران طرح‌های اقتصادی قبل از پرداخت هرگونه تسهیلات برای جلوگیری از هرگونه انحراف در مسیر سرمایه گذاری‌های اقتصادی است.

نظری گفت: پرداخت ۸۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی به سرمایه‌گذار کارخانه سیمان در ۱۵ سال پیش از سوی بانک ملی استان اردبیل و عدم بازگشت یک ریال از این پول به بانک بدون صرف آن در پروژه، نمونه‌ای از وجود مشکل سنجش اهلیت سرمایه‌گذاران مجری طرح‌های اقتصادی است.

وی اضافه کرد: در خصوص کارخانه سیمان خلخال که تسهیلات پرداختی بانک ملی در قبال ضمانت زمین‌های منابع طبیعی واگذار شده و هیچ‌گونه عملیاتی در آن انجام نشده مسوولان وقت باید جوابگو باشند.

نماینده خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه جنوب استان با برخورداری از مناطق گردشگری بیش از هر چیز دیگر، مستعد برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و توسعه توریسم است.

نظری از مدیران اقتصادی استان خواست تا در دست‌یابی به اهداف توسعه گردشگری منطقه جنوب استان اردبیل در برنامه هفتم توسعه کشور بیش از پیش تلاش کرده و برنامه و پیشنهادات خود را در جهت رشد و توسعه شهرستان‌های خلخال و کوثر ارائه کنند.

فریدون بابایی ، فرماندار خلخال هم در این جلسه با تقدیر از همکاری مدیران عامل بانک‌های استان در پرداخت تسهیلات به مجریان طرح‌های سرمایه‌گذاری اقتصادی در بخش‌های مختلف گردشگری ،صنعت و خدمات گفت: منطقه برای سرمایه‌گذاران بیشتر در بخش گردشگری نیازمند ادامه روند همکاری بانک‌های استان با سرمایه‌گذاران جدید است.

وی گفت: در حال حاضر همه سرمایه‌گذاران مجری طرح‌های سرمایه‌گذاری اقتصادی در بخش گردشگری این شهرستان اهلیت مالی داشته و از توان لازم برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های در دست اجر و همچنین بازگشت تسهیلات دریافت کرده به بانک را دارند.

در جلسه بررسی ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان های خلخال و کوثر که با حضور مدیران اقتصادی استان اردبیل متشکل از روسای بانک‌ها، مدیرکل اقتصاد و دارایی در استان، مدیر بازار سرمایه و بورس، مدیرکل امور مالیاتی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان برگزار شد ، ظرفیت و موانع سر راه سرمایه‌گذاری اقتصادی منطقه بحث و بررسی قرار گرفت.

خلخال و کوثر در جنوب اردبیل واقع هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =