کرونا همچنان هست در خانه بمانیم

بروجرد - ایرنا - روزهایی که به دلیل سرعت بالای انتشار ویروس کرونا بروجرد در مرحله هشدار و وضعیت قرمز قرار گرفته بیایید با در خانه ماندن و توجه به اینکه این ویروس همچنیان وجود دارد راه گسترش این ویروس منحوس را ببندیم.

این روزها بسیاری از مردم با فراموش کردن قرنطینه خانگی فروردین ماه، راه انتشار ویروس را هموار کردند و با حضور بی دلیل در خیابان و برپایی میهمانی و جشن و عادی انگاری شرایط بروجرد را از مرحله هشدار هم عبور دادند.
جولان کرونا با حضور مسافران و گردشگران و نیز بی توجهی اقشار مختلف مردم به عواقب خطرناک کرونا موجب شده تا امروز بروجرد از مرحله وضعیت قرمز عبور کند و بسیاری از شهروندان این شهرستان را مبتلا می‌کند.
شاید یکی از دلایل اصلی شیوع کرونا علاوه برسهل انگاری مردم عملکرد ضعیف ستاد مبارزه با کرونا است زیرا باید در این روزها نیز همانند اسفندماه سال گذشته و فروردین ماه امسال خطرجدی کرونا را ایجاد محدودیت های رفت و آمد در معابر و جلوگیری از ورود مسافر و گردشگر عمل می‌کرد نه اینکه با عادی کردن شرایط و روان سازی زندگی مردم را به زندگی قبل از کرونا سوق دهد.
همه باور دارند که نمیتوان برای همیشه شهر را تعطیل و اقتصاد کشور را  فلج نمود اما خوب می دانیم با اعمال برخی محدودیتها، مانند منع ورود خودروهای غیر بومی نه در شعار بلکه در عمل،ٍ فعالیت یک سوم نیروهای ادارات، ارائه خدمات اکترونیک به شهروندان، ارائه آمار به روز از وضعیت تعداد مبتلایان، جلوگیری از ورود مردم به پارکها و حتی برخورد با برگزار کنندگان مراسمات عروسی و ختم در منزل می توان در کنترل و عدم انتشار ویروس کرونا موثر بود.
قرنطینه خانگی بیمار کرونایی
عامل دیگری که موجب شده کرونا در بروجرد گوی سبقت را پیش گیرد قرنطینه خانگی برخی بیماران به شیوه غلط است. این روزها دیده می شود بیمار کرونایی در اپارتمان خود تنها در قرنطینه بوده اما بدون حتی ماسک برای خرید و تهیه مواد غذایی به بیرون میرود و این اقدام باعث انتشار ویروس می شود.
در هرصورت، ضعیف شدن دامنه تبلیغات در خانه بمانیم. عادی انگاری بازار و فروشگاهها، فعالیت دستفرشها، خوابیدن تب نبود دستکش، الکل و ماسک، و ورود مسافران به شهر همه و همه موجب شد تا در کنار این آرامش کرونا جولان دهد و سلامت شهروندان بروجردی را تهدید کند.
این روزها برغم اینکه بروجرد در وضعیت قرمز کرونا بسرمی برد اما اقدامی اساسی برای رهایی از این شرایط سخت صورت نگرفته و اغلب مردم به ویژه جوانان بدون ماسک در خیابان حضور دارند.
امروز شرایط بروجرد به رغم وضعیت قرمز و رسیدن به مرز هشدار چنان عادی جلوه می کند که تنها خانواده های درگیر کرونا، کادر پزشکی و عده محدودی از مردم همچنان قرنطینه را رعایت میکنند و این مسوولیت همه ما را سخت و دوچندان می سازد.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بروجرد گفت: نادیده گرفتن فاصله اجتماعی از سوی عموم مردم موجب افزایش موارد مثبت و بستری‌های کرونا دربروجرد شد.
حسن بلوریان افزود: روند تدریجی افزایشی شمار مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر در بروجرد و قرار گرفتن این شهرستان در وضعیت قرمز ناشی از بی توجهی مردم به قرنطینه خانگی و عدم رعایت فاصله اجتماعی است.
وی اضافه کرد: ستاد مبارزه با کرونا دستورالعمل هایی مبنی بر محدودیتهای جدید را به زودی اعلام خواهد کرد.
معاون فرمانداری بروجرد یادآور شد: تا زمانی که مردم نخواهند هیچ یک از محدودیت های اعمال شده کارساز نخواهد بود و مردم باید با ستاد کرونا همکاری لازم را داشته باشند.

هم اکنون ۴۳ شهر کشور در جدیدترین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مناطق حاد کرونا شناسایی شده‌اند که لرستان با چهار شهر، در رده سوم این فهرست قرار گرفته و باتوجه به تداوم روند افزاشی شیوع کرونا در استان، الیگودرز، دورود، پلدختر و کوهدشت در شرایط فوق حاد قرار گرفته اند و بروجرد و خرم اباد نیز وضعیتی مشابه دارند و از امروز پنج آبان ماه شامل تعطیلی گسترده اصناف غیرضروری اجرا می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها