آخرین تحولات مناقشه قره باغ پس از اعلام آتش‌بس مجدد

تهران - ایرنا - جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ادامه تحولات در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» پس از برقراری یک آتش‌بس دیگر، مجددا همدیگر را به نقض این آتش‌بس متهم کردند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ساعتی پیش در صفحه رسمی توئیتر خود مدعی شد: به رغم دور بودن «توووز، داش‌کسن و گده‌بی» از منطقه درگیری، این نواحی از سوی ارتش ارمنستان مورد حمله قرار گرفتند که نقض آتش‌بس بشردوستانه دیگر از جانب ارمنستان است. این کشور برای سومین بار رژیم آتش بس را نادیده گرفته و آن را نقض کرده است.

این وزارتخانه پیش از این نیز گفته بود که شهر «ترتر» و روستاهای اطراف آن زیر آتش توپخانه نیروهای مسلح ارمنستان هستند که از ساعت ۰۸:۰۵ روز ۲۶ اکتبر آغاز شده است.

در همین حال «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان قبل از طرح این ادعا از سوی جمهوری آذربایجان با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که طرف ارمنی به پایبندی به رژیم آتش‌بس ادامه می‌دهد.  

این درحالی است که دو کشور یکشنبه‌شب در بیانیه‌ای مشترک با آمریکا از برقراری آتش‌بس بشر دوستانه جدیدی از ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه (به وقت محلی) خبر داده بودند.

در این بیانیه که در تارنمای رسمی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: «ظهراب منتساکانیان» وزیر خارجه ارمنستان و «جیحون بایراموف» وزیر خارجه آذربایجان ۲۴ اکتبر (شنبه) با «استفن بیگان» معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار و بر تعهد کشورهایشان به اجرا و پایبندی بر آتش‌بس بشردوستانه توافق شده در ۱۰ اکتبر در مسکو تاکید کردند.

با این حال بار دیگر به نظر می‌رسد ایروان و باکو به آتش‌بس پایبند نبوده و مواضع یکدیگر در مناطق مختلف در منطقه قره باغ را مورد حمله نظامی قرار دادند.

«شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: طرف آذربایجانی با نقش آتش‌بس مکرر حدود ساعت ۰۹:۱۰ مواضع ارتش ارمنستان در جنوب شرقی قره باغ را ۵ بار با آتش توپخانه هدف قرار داده است.

وی پیش از این نیز گفته بود: نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با نقض آشکار توافقنامه آتش‌بس حاصل در آمریکا، آتش توپخانه به سمت مواضع ارتش دفاعی «آرتساخ» در شمال شرقی منطقه مورد مناقشه قره باغ را از ساعت ۰۸:۴۵ آغاز کردند.

استپانیان همچنین در اظهار نظری مدعی شد که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پس از دستیابی به توافق آتش‌بس که قرار بود ساعت ۰۸:۰۰ روز ۲۶ اکتبر آغاز شود، طرف ارمنی را به نقض آتش‌بس قبل از ورود رسمی به ساعت برقراری آن متهم کرد و سپس این پیام را حذف کرد.

پس از اظهارات سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در صفحه رسمی توئیتر خود اعلام کرد که روستاهای منطقه «اقدم» زیر آتش توپخانه نیروهای مسلح ارمنستان قرار گرفته است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اضافه کرد: دشمن از منطقه «بِرد»، «چامباراک» و «واردنیس» در خاک ارمنستان به مناطق «توووز»، «گده‌بی» و «داش‌کسن» در خاک جمهوری آذربایجان شلیک کرده است. همزمان واحدهای ما در نواحی ترتر، اقدم، فضولی، لاچین و قبادلی زیر آتش دشمن است.

«الهام علی‌اف» رییس جمهوری آذربایجان پیشتر در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفت: آماده توقف عملیات نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ هستیم و هر چه سریع‌تر از مرحله نظامی به مرحله مذاکرات گام برداریم بهتر خواهد بود .

رییس جمهوری آذربایجان با متهم کردن ارمنستان به نقض توافق آتش‌بس که با میانجی‌گری روسیه به دست آمد، افزود: جمهوری آذربایجان با اصول حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره باغ مطرح شده از سوی روسیه، فرانسه و آمریکا به عنوان روسای «گروه میانجی مینسک» وابسته به «سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ» موافقت کرده و ارمنستان نیز باید این اصول را قبول کند و در آن صورت جنگ پایان می‌یابد و مذاکرات می‌تواند از سر گرفته شود.

پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز امروز پیش از برقراری آتش‌بس با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که طرف ارمنی همانطور که با وساطت آمریکا در واشنگتن توافق شده است، به توافق آتش‌بس از ساعت ۰۸:۰۰ کاملا پایبند خواهد بود.

درگیری‌های نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ششم  مهر ماه گذشته آغاز شده و  همچنان در محورهای مختلف منطقه مورد مناقشه قره باغ و مناطق اشغالی اطرف آن ادامه دارد. باکو و ایروان یک بار در تاریخ ۱۸ مهرماه با وساطت مسکو و بار دیگر با وساطت فرانسه، روسیه و آمریکا در تاریخ ۲۷ مهر به آتش‌بس بشردوستانه رضایت داده بودند که دقایقی پس از برقراری این آتش‌بس‌ها نیز به سرعت دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =