نقش موثر کاردرمانگر در بازتوانی بیماران کرونایی به زندگی

تهران - ایرنا - رییس کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش نقش کاردرمانگران در بازتوانی بیماران مبتلا به کرونا در ایجاد عملکرد مطلوب فردی و اجتماعی و بازگشت آنها به زندگی عادی و مستقل را بسیار موثر توصیف کرد.  

دکتر سید منصور رایگانی ضمن گرامیداشت ۲۷ اکتبر (ششم آبان ماه) روز جهانی کاردرمانی با به کاهش ظرفیت کاری و توانمندی عملیاتی بیماران کرونایی بستری شده در بخش های عادی یا ویژه پس از بهبودی، گفت: کلینیک های توانبخشی از جمله درمانگاه کاردرمانی نقش مهم و موثری در توانبخشی بیماران و بازگشت آنها به شرایطی که بتوانند فعالیت های مطلوب قبل از ابتلا به بیماری را داشته باشد، ایفا می کنند.

وی تاکید کرد: این بیماران پس از ترخیص از نظر حرفه ای دچار اختلال و نقصان عملکرد می شوند که در این کلینیک ها همکاران کاردرمانی با ارایه ورزش های مختلف، افزایش توان قلبی و عروقی و تکنیک های مختلف به بیمار کمک می کنند تا با یادگیری مجدد توانمندی های قبلی خود را به دست آورده و به کارها و فعالیت های روزمره بازگردند.

وی اظهار امیدواری کرد که فعالیت کلینیک های توانبخشی جامع بیماری کرونا با تاکید بر اقدامات بازگرداننده بیمار به شرایط قبل از بیماری بتواند گام موثری در تسریع بهبودی  بیماران و بازگشت آنان به زندگی عادی باشد.

متخصص طب فیزیکی  و توانبخشی با یادآوری این که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا دچار اختلالات سیستم های مختلف قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی، ریوی و در نهایت ناتوانی و از کارافتادگی می شوند،  نقش  کاردرمانگران را  در توانبخشی این افراد بسیار موثر برشمرد.

رایگانی ادامه داد: طب توانبخشی یکی از مباحث مهم در پزشکی و سلامت است و یکی از حلقه های مهم زنجیره سلامت پس از پیشگیری و درمان محسوب می شود.

وی یادآور شد: متخصصان این حیطه تلاش می کنند با ارایه خدمات توانبخشی بیمارانی که پس از یک دوره سخت بیماری دچار کاهش توانایی جسمی یا روحی شدند را به زندگی و فعالیت روزمره بازگردانند.

به گفته وی تیم توانبخشی متشکل از گروه های مختلف شامل پزشک متخصص طب فیزیکی توانبخشی و کارشناسان طب توانبخشی است.  این کارشناسان به همراه پزشک متخصص وظیفه بررسی، تعیین نوع خدمات و پیگیری امور مربوط به توانبخشی بیماران را برعهده داشته و نقش بسیار مهمی در ارایه خدمات به بیماران ایفا می کنند.

این متخصص یکی از حیطه های بسیار مهم توانبخشی را کاردرمانی برشمرد و یادآور شد که کاردرمانگران در دو جنبه جسمانی و روانی مشغول  ارایه خدمت به بیماران هستند.

هدف کاردرمانگر ایجاد عملکرد مطلوب فردی و اجتماعی در بیمار و بازگشت به زندگی عادی است

رییس کلینیک طب فیزیکی  و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش با ذکر این که در کاردرمانی عملکرد مستقل، حضور و ارایه نقش اجتماعی بیماران بسیار اهمیت دارد خاطرنشان کرد: نقشه کار، اقدامات توانبخشی و برنامه ریزی کاردرمانگران با هدف ایجاد عملکرد مطلوب فردی و اجتماعی در بیماران صورت می گیرد.

رایگانی ادامه داد: در حیطه کاردرمانی تمامی تکنیک ها، روش ها، ورزش ها، آموزش ها و به کارگیری دستگاه های مختلف به منظور بازگشت بیمار به زندگی  فردی و اجتماعی  است به نحوی که تا حد امکان بتواند فردی کارامد و مستقل در زندگی خود باشد.

تلاش کاردرمانگران برای بازتوانی جسمی و روحی مبتلایان به کرونا

دکتر اشکان ایرانی کاردرمانگر و عضو گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی  به درگیری اندام های مختلف بدن بیماران در اثر بیماری کووید ۱۹ و ناتوانی های حاصل از این بیماری خاطرنشان کرد:  کاردرمانگران گروهی هستند که در حیطه های مختلف سلامت روانی و فیزیکی به بیماران خدمت رسانی کرده و به توانبخشی جسمی و روانی آنان می پردازند.

به گفته وی کاردرمانگر در حوزه سلامت روان به بیمار  کمک می کند تا  بر استرس و اضطراب ناشی از این بیماری فایق آمده و سلامت روحی و روانی خود را بازیابد.  در بعد فیزیکی نیز سعی می کند با انجام اقدامات توانبخشی حرکتی وعملکرد ریوی بیمار کرونایی که دچار درگیری ریوی شده است را بهبود بخشیده تا بتواند به فعالیت های روزمره برگردد.

این متخصص، توانبخشی ریوی و بازتوانی حرکتی را از جمله اقداماتی برشمرد که  برای مبتلایان به کووید - ۱۹ انجام می شود تا ضمن کاهش خستگی ناشی از این بیماری، فرد مبتلا سریعتر توانایی لازم برای انجام فعالیت های روزمره فردی و اجتماعی را بطور مستقل پیدا کند.

 عضو گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در بیماران کرونایی که دچار سکته های قلبی و مغزی شدند، بازتوانی قلبی، ریوی و مغزی و توانبخشی جسمی  انجام می شود تا به سرعت از کارافتادگی اندام های وی برطرف شده و فرد برای انجام فعالیت های روزمره زندگی خود مستقل شده و با توانبخشی جسمی عملکرد اندام خود را بازیابد.

به گزارش ایرنا، روز جهانی کاردرمانی مصادف با ۲۷ اکتبر(ششم آبان ماه) است و این روز فرصتی برای معرفی رشته کاردرمانی و آشنایی بیشتر مردم به این دستاورد و نیز بهانه ای برای قدردانی از فعالان این حوزه است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =