آتش‌سوزی داخل میدان تاریخی امام اصفهان به موقع مهار شد

اصفهان - ایرنا - مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: آتش‌سوزی داخل میدان امام اصفهان که مربوط به یکی از درختان فضای سبز بود به موقع مهار و از سرایت آن به سایر درختان و دیواره ضلع جنوبی جلوگیری شد.

شهرام امیری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکشنبه شب یکی از درختان فضای سبز مجموعه جهانی میدان امام ( نقش جهان) اصفهان توسط فرد یا افرادی به آتش کشیده شد که با هوشیاری و اقدام به موقع مردم، کسبه میدان و عوامل حفاظت بناهای تاریخی میدان، خاموش و از سرایت آن به سایر نقاط میدان ممانعت شد.

وی با بیان اینکه این آتش‌سوزی در ضلع جنوبی و از سمت خیابان پشت مطبخ نرسیده به مسجد امام اتفاق افتاد، تصریح کرد: فضای میدان امام حدود ۸۵ هزار متر مربع وسعت دارد و جزو معبر شهری محسوب می‌شود لذا ضروری است که اقدامات بیشتری برای محافظت از این فضا با توجه به اهمیت و جایگاه جهانی میدان و بناهای تاریخی آن صورت گیرد.

امیری با تاکید بر اینکه هرگونه حادثه از جمله آتش‌سوزی ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به میدان امام و بناهای تاریخی مستقر در آن وارد کند از مردم خواست تا همواره نسبت به حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی کشورمان اهتمام داشته باشند و بدانند که با یک کار اشتباه و غفلت امکان نابودی میراث‌های جهانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: عوامل حفاظت میراث فرهنگی در داخل بناهای تاریخی میدان امام مستقر هستند و فضای میانی میدان که شامل معبر شهری و فضای سبز است در اختیار شهرداری  قرار دارد.

امیری 🔷با اشاره به استقرار حدود ۴۰۰ مغازه در میدان امام اصفهان بر لزوم رعایت همه نکات ایمنی بویژه درباره آتش‌سوزی و شبکه برق و گاز تاکید کرد.

میدان امام اصفهان در سال‌های گذشته نیز با حوادثی مانند آتش سوزی درختان فضای سبز یا فروشگاه‌های داخل آن مواجه بود.

این میدان که در زمان صفویه و حدود ۴۰۰ سال قبل بنا شد در قالب یک طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا به‌عنوان ثروت (دارایی) میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی شد.

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است. 
در گذشته این میدان جایگاه برگزاری آیین های گوناگون و بازی چوگان بود که امروزه بصورت یک گردشگاه همگانی و جایگاهی برای برگزاری آیین های مختلف تبدیل شده است و سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید می‌کنند. 
میدان امام در بهمن ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزو نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha