۸۷ تن انواع موادمخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد

زاهدان- ایرنا- جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از انهدام ۳۵ باند قاچاق موادمخدر و کشف ۸۷تن و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد افیونی در ۶ ماهه نخست امسال در این استان خبر داد.

سردار احمد طاهری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پلیس مبارزه با مواد مخدر و دیگر رده‌های انتظامی و عملیاتی سیستان و بلوچستان در راستای وظایفی که بر عهده دارند در ۲ محور مقابله و پیشگیری انجام وظیفه می‌کنند.

وی با اشاره به محور مقابله به عنوان یکی از وظایف اصلی پلیس، ادامه داد: ماموران پلیس در راستای برخورد با اعضای باندهای مافیایی و قاچاقچیان عمده که قصد داشتند موادمخدر را از طریق کشورهای همجوار وارد ایران کنند، طی ۶ ماهه نخست امسال ۸۷ تن و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد افیونی کشف کردند که اکثر این عملیات‌ها توأم با درگیری مسلحانه بوده است.

بیش‌از سه هزار عملیات موفق طی ۶ ماه

جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پلیس استان با اشراف اطلاعاتی و با پشتیبانی یگان‌های تکاوری در حوزه وسیع سرزمینی توانسته عملیات‌های بسیار موفقی انجام دهد و ضربات بسیار سنگینی به قاچاقچیان و باندهای مافیای مواد مخدر وارد کنند به طوریکه در این مدت سه هزار و ۴۷۸ عملیات انتظامی انجام شد که ۱۴۰ عملیات آن توأم با درگیری مسلحانه بوده است.

وی با بیان اینکه در این عملیات‌ها ۱۷ نفر از قاچاقچیان مواد مخدر به هلاکت رسیدند و ۳۵ باند مسلح مواد افیونی منهدم شد، افزود: یکی از برنامه‌های اصلی پلیس برخورد با سر شبکه‌ها و سرباندهای موادمخدر است که در این راستا سه نفر از سر شبکه‌ها که به عنوان عضو اصلی در حمل و جابه جایی این مواد نقش داشتند دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

سردار طاهری با بیان اینکه در عملیات‌ها قاچاقچیان با برخورد ضربتی و محکم انتظامی روبه رو شدند، خاطر نشان کرد: در این راستا تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین کشف، ۴۰۷ دستگاه خودروی سبک و سنگین که برای حمل و جابه جایی مواد مخدر از آن استفاده شده بود در سراسر استان توقیف و همچنین ۶ هزار و ۷۹۸ نفر از افرادی که در جرایم مواد مخدر نقش داشتند در این مدت دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

وی افزود: دیگر ماموریت‌های پلیس برخورد با خرده فروشان و معتادان متجاهر است که با هماهنگی و حمایت دستگاه قضائی در مدت یاد شده یکهزار و ۱۷ طرح مقابله‌ای پنج گانه با محوریت تشدید برخورد با خرده فروشان، جمع آوری معتادان متجاهر و مقابله هدفمند با قاچاقچیان و حاملان موادمخدر در محورهای اصلی و فرعی سیستان و بلوچستان اجرا که در این راستا ۱۰ باب از اماکن و منازلی که اقدام به توزیع مواد مخدر به صورت خرده میکردند پلمب و مجرمان آن دستگیر شدند.

جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه به منظور برخورد با قاچاقچیان، خرده‌فروشان و حتی معتادان متجاهر، طرح‌های جداگانه‌ای در دست اجراست، گفت: یکی از این طرح‌های اصلی پاک سازی نقاط آلوده بویژه اطراف مراکز آموزشی و جمع آوری معتادان متجاهر است.

وی تاکید کرد: وقتی مشاهده می‌شود که ریشه بسیاری از جرایم در زمینه اعتیاد و مواد مخدر است می‌طلبد که تمام دستگاه‌ها و نهادها پای کار بیایند و ورود کنند و وظایف و تکالیف خود را انجام دهند چراکه پلیس و دستگاه‌های نظامی و امنیتی به تنهایی نمی‌توانند با این موضوع برخورد کنند.

سردار طاهری گفت: دشمنان ایران اسلامی جوانان ما را هدف قرار داده‌اند و هدفشان این است که این مواد صنعتی و مخدر را وارد کشور کنند که می‌طلبد همه افراد از خانواده گرفته تا جامعه و سازمان ها دست به دست هم دهند تا بتوانیم در زمینه مقابله و پیشگیری اقدام هایی انجام دهیم تا معضل مواد مخدر و اعتیاد ریشه‌کن شود.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که یکی از وظایف اصلی پلیس مقابله با قاچاقچیان و برخورد سخت‌افزاری است، یکی دیگر از برنامه‌های پلیس استان به پیشگیری اختصاص دارد که این هدف با برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط کارشناسان، راه اندازی مراکز مشاوره و آگاه سازی از طریق فضای مجازی و تلویزیون‌های شهری است.

جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: اولویت ما این است که آگاه‌سازی را برای خانواده‌ها و جامعه هدف بیشتر کنیم تا ضمن اینکه از ورود مواد مخدر جلوگیری شود در بحث اقدام‌های پیشگیرانه بتوانیم سهمی داشته باشیم و با سایر دستگاه‌های متولی همکاری کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =