کارشناسان همچنان طالبان را متهم حمله به مرکز آموزشی کابل می دانند

کابل - ایرنا - با وجود اینکه گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش که حدود 30 کشته و 70 زخمی برجای گذاشت، را به عهده گرفته است، اما مقامات دولتی و کارشناسان افغان همچنان طالبان را مسبب این حمله تروریستی می دانند و معتقدند که تصویر اطلاعیه داعش در این خصوص مجعول است.

به گزارش ایرنا، «حسین بارزانی» یک کارشناس مسائل سیاسی روز دوشنبه در باره اطلاعیه گروه تروریستی داعش برای پذیرش مسئولیت حمله دیروز آن گروه به یک مرکز آموزشی گفت که این اطلاعیه و تصویر منتشر شده از آن در رسانه ها جعلی است و در واقع طالبان مسبب اصلی این حمله تروریستی است.

وی این خصوص شرح داد که متن عربی نوشته شده منتسب به داعش در این خصوص، جعلی است و توسط یک دستگاه ترجمه «گوگل» انجام شده و رنگ این اعلامیه نیز متفاوت از نسخه اصلی داعش می باشد.

بارزانی افزود: نکته دیگر که جعلی بودن این حمله را نشان می دهد این است که در اعلامیه این حمله در ادامه به نام «غزوه لبوا النداء» اشاره شد، در حالی که این غزوه مدعی است که داعش تنها برای آزادی اسیران آنها در کشور «کنگو» در قاره آفریقا طراحی شده بود.

وی نوشته است که تحلیل این اطلاعیه موارد زیاد دیگری را نیز از جعلی بودن آن نشان می دهد و این موضوع روشن می سازد که حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش نه تنها کار داعش نیست، بلکه طالبان عامل اصلی این حادثه است.

«طارق آرین» سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز در این رابطه نوشته است که طالبان هرگز نمی توانند از مسئولیت کشتار مردم خود را تبرئه کند، چون همین گروه بود که دالان فعالیت های تروریستی را در این کشور ایجاد کرده است.

محمدسرور دانش، معاون دوم  رییس جمهوری افغانستان نیز دیروز در یک سخنرانی عامل حمله تروریستی مرگبار به مرکز آموزشی کوثر دانش را گروه طالبان معرفی کرد و از مردم افغانستان خواست که وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کرده و آماده روزهای سخت و دشوار باشند.

دانش از سازمان ملل و دیگر کشورهای جهان نیز خواست جلو کشتار بی‌رحمانه مردم افغانستان را از سوی طالبان بگیرند.

شماری زیادی از سفارتخانه های خارجی در کابل این حمله را تروریستی خوانده آنرا بشدت محکوم کرده اند. از جمله کمیسیون حقوق بشر این حمله را مصداق بارز جنایت جنگی عنوان کرده و خواستار محاکمه عاملان آن  رویداد شد.

کاربران فضای اجتماعی و خانواده قربانیان این حادثه نیز همگی طالبان را مسئول این کشتار دانسته و می گویند چه طالبان  مسئولیت این حادثه را بپذیرید و یا نپذیرد، آشکار است که وضعیت موجود را آنها به وجود آورده اند و در واقع مسئولیت این حمله بر گردن گروه طالبان است.

«محمد حسین» یکی از کاربران خطاب به طالبان نوشته است:

به هررنگی خواهی جامه می پوش

من از طرز خرامت می شناسم

وی در زیر این شعر آشکاران اعلام کرد که گروه طالبان چه مسئولت این حمله را بپذیرند و یا نپذیریند، اما آنها علیه علم و دانایی قرار دارند و حملات تروریستی، انتحاری و انفجار بمب های کنار جاده ای کار طالبان است.

حمله بر مرکز آموزشی «کوثر دانش» ساعت 16و 30 دقیقه روز جمعه توسط یک مهاجم انتحاری با لباس نظام صورت گرفت که در آن 30 تن کشته و 70 دانش آموز دیگر که همگی بین 18 تا 20 سال سن داشتند، کشته شدند.

در ظاهر گروه تکفیری داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت اما سیاست مداران و کارشناسان افغانستان تأکید می کنند که این حمله نه تنها کار داعش نیست، بلکه متوجه گروه طالبان است. اما طالبان در اطلاعیه ای دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha